Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Seimo Tarpparlamentinių ryšių su Egipto Arabų Respublika grupės pranešimas: ar Egiptas išlaikys demokratinių permainų egzaminą?

2013 m. balandžio 30 d. pranešimas VIR

 

Seimo Europos informacijos biure įvykęs Tarpparlamentinių ryšių su Egipto Arabų Respublika grupės surengtas susitikimas su Lietuvos ambasadoriumi Dainiumi Junevičiumi tema „Egiptas: 2 metai po Mubarako“ atskleidė sunkų ir sudėtingą Egipto demokratėjimo kelią.

Ambasadorius plačiai papasakojo, kaip Egipte po 30 metų diktatūrinio režimo griuvo policinė santvarka, vyko pirmieji demokratiniai rinkimai. Kaip išprusęs jaunimas, moterys, žmonės, aktyviai dalyvavę ir kupini tikėjimo demokratinėmis šalies reformomis po Egipto pavasario revoliucijos, jaučia tam tikrą nusivylimą prezidentu Mohamedu Mursiu (Mohammed Mursi), jo kuriama vidaus bei užsienio politika. Naujai priimta Egipto konstitucija, grįsta musulmonų tikėjimo nuostatomis, paskatino Egipto bendradarbiavimą su arabų šalimis, tačiau sukėlė liberalios opozicijos pasipiktinimą ir įtvirtino vietos krikščionių bei moterų diskriminaciją. Egipto ekonominė padėtis nuolat blogėja, žlunga tarptautinis turizmas, auga nedarbas ir šalies finansiniai įsiskolinimai, mažėja naujų investicijų. Nežinia, kada vyks Egipto parlamento rinkimai.

VU lektorė Ieva Koreivaitė savo kalboje aptarė Egipto regioninį ir pasaulinį vaidmenį, galimybes derinti islamo religiją ir demokratinius procesus, tradicijų, religijos ir žmogaus teisių klausimus. Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Egdūnas Račius savaip interpretavo susitikimo dalyvių pasisakymus, pabrėždamas mintį, jog Vakarai neturėtų Egiptui ar kitoms arabų šalims primesti savo demokratijos modelių.

Susitikimo iniciatorė, Tarpparlamentinių ryšių su Egipto Arabų Respublika grupės pirmininkė Marija Aušrinė Pavilionienė akcentavo, kad žmogaus teisės yra visuotinės, todėl Egipto valstybės raida yra Europos Sąjungos bendrijos stebima, o dabarties Egipto visuomenės įvykiai verti tolimesnių diskusijų.

 

Kontaktams:

Seimo Tarpparlamentinių ryšių su Egipto Arabų Respublika

grupės pirmininkė, Seimo LSDP frakcijos narė Marija Aušrinė Pavilionienė

Tel. (8 5) 239 6661

[email protected]

 

Artūras Rudomanskis

Seimo narės Marijos Aušrinės Pavilionienės

Padėjėjas-sekretorius

Tel. 8 612 01 192

[email protected]


  Siųsti el. paštuSpausdinti