Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Užsienio reikalų ministras L. A. Linkevičius ragino ES valstybes nares aktyviau dalyvauti Rytų partnerystės programoje

2013 m. rugsėjo 5 d. pranešimas VIR

 

Seime vykstančioje Tarpparlamentinėje bendros užsienio ir saugumo politikos bei bendros saugumo ir gynybos politikos konferencijoje Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Antanas Linkevičius aptarė demokratijos skatinimo Europoje idėjas ir priemones, pagrindinį dėmesį skirdamas Rytų partnerystės klausimui.

 

Užsienio reikalų ministras Linas Antanas Linkevičius. Seimo kanceliarijos (aut. O. Posaškova) nuotrauka

 

Ministras pabrėžė, kad ši programa – stipriausias ES instrumentas, skirtas padėti Rytų kaimynėms, kurios siekia demokratijos ir glaudesnės politinės ir ekonominės integracijos su ES.

„ES valstybės narės negali tik sėdėti ir laukti. Reikia, kad dalyvautume aukščiausiuoju lygiu, kad būtume iniciatyvūs ir kad nubrėžtume aiškią tolesnių santykių perspektyvą“, – sakė L. A. Linkevičius, savo kalboje nemažą dėmesį skyręs Ukrainai ir priminęs, kad šios valstybės pasirinkimas tarp Rytų ir Vakarų yra svarbus pačiai Europai, ir ES valstybės šiuo klausimu negali sėdėti sudėjusios rankų.

„Ukraina – tarsi išbandymas mums. Išbandymas kalbant apie teisės viršenybę, žmogaus teises, valstybė turi dar daug ką įgyvendinti, daug ką pasiekti. Tačiau, manyčiau, kad neturėtume užmerkti akių prieš tai, kas vyksta, padėkime šiai šaliai, – konferencijos dalyvius ragino L. A. Linkevičius. – Kartais jaučiu, kad kai kurie mūsų kolegos vadovaujasi požiūriu – palaukime ir pažiūrėkime, kas bus. Manau, kad reikėtų padaryti daugiau, ne tik teisti, spręsti, kas galėtų būti mūsų klubo nariais.“

Pasak ministro, Ukraina neabejotinai privalo įvykdyti reikalavimą dėl teisės reformos, dėl rinkimų, turi panaikinti bet kokias mums kylančias abejones dėl selektyvaus teisingumo taikymo, tačiau, įvertinus šį procesą įvairiapusiškai ir padėjus šiai valstybei, tuomet ir kitos šalys, pavyzdžiui, Moldova, seks tokiu pavyzdžiu.

„Turime aktyviai išnaudoti Rytų partnerystės potencialą, tikėti jos galia ir nesukelti abejonių jos nauda Rytų partnerėms ir jų visuomenėms. Visi, valstybės narės, institucijos, parlamentai“, – sakė L. A. Linkevičius.

Ministras priminė, kad lapkričio mėnesį Lietuvoje vyks labai svarbus renginys – Rytų partnerystės vadovų Vilniaus susitikimas, kurio metu tikimasi pasiekti konkrečių rezultatų: pasirašyti Asociacijos su Ukraina sutartį, parafuoti tokias sutartis su Moldova, Gruzija ir Armėnija, pasiekti pažangos derybose su Azerbaidžanu, taip pat peržiūrėti vizų režimo supaprastinimo ir liberalizavimo galimybes.

Pasak L. A. Linkevičiaus, aiški perspektyva būtų signalas, jog ES yra patrauklus realus projektas, o ne vis tolstantis miražas. Tiems, kurie aiškiai deklaruoja norą ir rodo pažangą gyventi pagal europietišką vertybių sistemą ir žaidimo taisykles.

„Būkime kūrybingi, būkime aktyvūs, padėkime šioms šalims ir galiausiai tokiu būdu įgyvendinsime laisvos Europos idėją, juk būtent tai ir reiškia Europos Sąjunga“, – konferencijos dalyviams sakė Lietuvos užsienio reikalų ministras L. A. Linkevičius.

 

Saulė Eglė Trembo,

Ryšių su visuomene skyrius, tel. (8 5)  239 6203, el. p. [email protected]


  Siųsti el. paštuSpausdinti