Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės kalba Tarpparlamentinėje bendros užsienio ir saugumo politikos bei bendros saugumo ir gynybos politikos konferencijoje

Seimo kanceliarijos (aut. O. Posaškova) nuotr. 

 

 

 

Gerbiami svečiai,

 

prieš du mėnesius Lietuva perėmė pirmininkavimą Europos Sąjungos Tarybai. Labai džiaugiuosi, kad įgyvendinant Lietuvos pirmininkavimo tikslus, aktyviai dalyvauja ir Lietuvos Respublikos Seimas.

Ši konferencija skirta Europos užsienio politikos, saugumo ir gynybos klausimams. Esu įsitikinusi, kad ji vyksta pačiu laiku, nes užsienio politikos, saugumo ir gynybos temos dažnai yra nepelnytai užmirštamos. Tačiau saugumas ir gerovė yra neatsiejami dalykai. Kuo daugiau saugumo ir stabilumo mūsų kaimynystėje, tuo daugiau saugumo ir gerovės pačioje Europoje.

 

Gerbiamieji,

 

Europos Sąjunga yra unikalus projektas. Jokia kita tarptautinė organizacija neturi tokios įvairovės politinių, prekybinių, ekonominių ir socialinių instrumentų demokratinei raidai skatinti bei politiniam stabilumui užtikrinti.

Europos Sąjunga dažnai vadinama minkštąja galia, tačiau šios minkštosios galios įtaką neretai nuvertiname. Todėl esu įsitikinusi, kad Asociacijos sutarties tarp Europos Sąjungos ir Ukrainos pasirašymas, susitarimų su Moldova ir Gruzija parafavimas šių metų lapkričio mėnesį vyksiančiame Vilniaus viršūnių susitikime ne tik paskatintų glaudesnius prekybinius ir ekonominius santykius, bet ir prisidėtų prie saugaus, stabilaus ir klestinčio Europos žemyno kūrimo. Tai būtų ir Europos patikimumo patvirtinimas. Europos sugebėjimo priimti svarbius sprendimus įrodymas. Viso to Europai ir Rytų partnerėms reikia šiandien.

 

Gerbiami svečiai,

 

Rytų partnerystė ir stabilumas kaimynystėje yra tik viena iš Jūsų konferencijos temų, šalia saugumo ir gynybos klausimų. Norėčiau tik pabrėžti, kad dvidešimt pirmajame amžiuje nebegalime kalbėti vien tik apie konvencines grėsmes. Informaciniai, aplinkosauginiai, energetiniai, humanitariniai, religiniai – tai tik keletas iš pasaulyje šiandien vykstančių konfliktų formų. Jei norime taikos, stabilumo ir klestėjimo, negalime ignoruoti nei vienos iš jų. Turime būti pasirengę spręsti ir cheminio ginklo, ir vandens trūkumo, ir kibernetinių atakų sukeltas krizes.

Europos Sąjunga, būdama tokia įvairiapusė ir įvairialypė turėtų būti pasirengusi atremti naujus iššūkius. Tai aktualu mums Europos viduje. Tai aktualu kalbant su kaimynais Rytuose ir Pietuose. Tai aktualu visam pasauliui. Todėl privalu ieškoti bendro sutarimo, kaip suvaldyti kompleksines modernių konfliktų priežastis. Tai daryti reikia ieškant bendrų sprendimų su visa globalia saugumo bendruomene.

 

Gerbiami konferencijos dalyviai,

 

2012 metais Europos Sąjunga gavo Nobelio taikos premiją už šešis dešimtmečius trukusį darbą skatinant taiką ir susitaikymą, demokratiją ir žmogaus teises.

Svarbu, kad šį darbą tęstume, o ši konferencija yra puiki ir laiku atsiradusi galimybė aptarti svarbiausius Europai tenkančius iššūkius, o kartu ir būdus, kaip juos spręsti.

Dėkoju Jums už dėmesį ir linkiu naudingos diskusijos.


  Siųsti el. paštuSpausdinti