Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Sveikatos reikalų komiteto pranešimas: Seime įvyko konferencija, skirta Pasaulinei sepsio dienai paminėti

 

2013 m. rugsėjo 13 d. pranešimas VIR

 

 

Rugsėjo 13 d., Seime įvyko konferencija ,,Stabdykime sepsį – gelbėkime gyvybes", skirta Pasaulinei sepsio dienai paminėti. Konferencijos metu buvo skaitomi pranešimai apie sepsio epidemiologiją, paplitimą ir klinikinius aspektus.

,,Tikiuosi, kad šios dienos paminėjimas taps tradiciniu ne tik paminėjimo, bet ir konkrečių darbų prasme, kada kasmet galėsime įvertinti darbo rezultatus, rastus bendrus sprendimus, siekiant suvaldyti šią itin pavojingą ligą. O sprendimų reikia greitų ir sisteminių. Arba mes jį įveiksime, arba jis mus. Ir taikos čia nebus”, – teigė Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė.

Apie sepsį yra girdėję daugelis, tačiau kokią paciento būklę apibūdina šis terminas tiksliai žino vienetai. Nemažai žmonių sepsį suvokia  klaidingai – kaip kraujo užkrėtimą. Tačiau tai netiesa. Sepsis – tai ūminė po žmogaus organizmą išplitusi infekcija, sukelianti sunkius įvairių organų sistemų funkcijų sutrikimus. Pasaulinės sepsio dienos tikslas – plačiau informuoti visuomenę, politikus ir medikus apie sepsį ir šios būklės sudėtingumą. ,,Paradoksalu, kad šiandieninėje visuomenėje taip mažai žinoma apie šią klastingą ligą. Tikiuosi, kad šiemet pirmą kartą Lietuvoje paminėję Pasaulinę sepsio dieną, ne tik prisidėsime prie informacijos apie šią ligą sklaidos, tačiau ir ieškosime sprendimų, kaip galima pažaboti sepsio plitimą, efektyviai jį gydyti ir išvengti mirčių nuo šios ligos“, - prieš konferenciją sakė Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Antanas Matulas.

Per paskutinį dešimtmetį sepsio atvejų kasmet daugėjo po 8–13% . Pagrindinės to priežastys – infekcinės ligos, senstanti visuomenė, daugiau serganti lėtinėmis ligomis, netinkama mityba, higienos stoka, pavėluotas kreipimasis ir kt. Nepaisant medicinos mokslo ir praktikos sparčios pažangos, sergamumas sunkia sepsio forma didėja, o ir pasveikusiems lieka ilgalaikiai sveikatos sutrikimai, kaip depresija, išsekimas, pažinimo sutrikimai, lėtinis skausmas. Kas kelios sekundės kuris nors planetos gyventojas miršta dėl sepsio. Tenka apgailestauti, kad sepsis paliečia labiausiai pažeidžiamas visuomenės grupes – vaikus, nėsčiąsias ir vyresnio amžiaus žmones. Kiekvienais metais pasaulyje miršta daugiau kaip 6 milijonai kūdikių ir mažų vaikų. 2012 m. Lietuvoje (Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Šiauliai) nuo sepsio mirė 11 vaikų iki 18 m. amžiaus.

Kasmet išlaidos sepsio paslaugų apmokėjimui taip pat didėja. Pavyzdžiui, 2003 m. iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto sepsio stacionarinio gydymo paslaugoms  apmokėti buvo skirta 2, 919 mln. Lt, tuo tarpu 2012 m. – jau 48, 681 mln. Lt.

Siekiant išvengti sepsio, būtinas šios būklės ankstyvas atpažinimas ir neatidėliotinas pagalbos suteikimas. Sepsio atpažinimas ir gydymas per pirmas 4 val. mirštamumą sumažintų net iki 50 procentų, tuo tarpu sepsio atpažinimas ir gydymas po 12 val. – šansas išgyventi mažiau 15 procentų.

Konferencijos metu skaitytus pranešimus galėsite rasti šia nuoroda: http://www3.lrs.lt/pls/inter/w5_show?p_r=8902&p_k=1.

Daugiau informacijos apie sepsį: www.world-sepsis-day.org, www.facebook.com/PasaulineSepsioDiena.

 

Brigita Sesickienė,

Sveikatos reikalų komiteto biuras (tel. (8 5) 239 6786, el. p. [email protected])


  Siųsti el. paštuSpausdinti