Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

EURONEST PA komiteto seminare: siekiant energetinio saugumo bendradarbiavimas su Rytų partnerystės šalimis atveria puikias perspektyvas

2013 m. rugsėjo 20 d. pranešimas VIR

 

Šiandien Seime vyksta Europos Sąjungos (ES) ir Rytų partnerystės Parlamentinės Asamblėjos (EURONEST PA) Energetikos saugumo komiteto seminaras „Rytų partnerystės perspektyvos energetinio efektyvumo ir atsinaujinančių energijos išteklių srityje“.

Renginyje sveikinimo žodį tarė Seimo Pirmininko pavaduotoja Irena Degutienė, Ukrainos Aukščiausiosios Rados nario, EURONEST PA bendrapirmininkis Borysas Tarasiukas, Seimo Energetikos komisijos pirmininkas Kęstutis Daukšys, Europos Parlamento narys, įžanginį žodį tarė EURONEST PA Energetinio saugumo komiteto narys Algirdas Saudargas ir Azerbaidžano Respublikos Didžiojo Medžliso narys, EURONEST PA Energetikos saugumo komiteto bendrapirmininkis Fuadas Muradovas.

 

Seime – EURONEST PA Energetikos saugumo komiteto seminaras. Seimo kanceliarijos (aut. O. Posaškova) nuotr. 

 

Seimo Pirmininko pavaduotoja I. Degutienė, tardama sveikinimo žodį, pabrėžė, kad jeigu dar prieš dešimt metų energetika ES viduje tebuvo privačių kompanijų reikalas, tai šiandien Europa jau juda bendros energetikos politikos link. Anot politikės, ES jau ne tik liberalizuoja savo dujų ir elektros energijos sektorius ar finansuoja įvairių energetinių jungčių galimybių studijas, bet jau sukūrė ir Europos infrastruktūros tinklų priemonę, kuri 2014–2020 metų laikotarpiui numato nemažai Europos Sąjungos lėšų infrastruktūros projektų energetikos, transporto ir ryšių srityse plėtrai. „Lietuvai ir visai Europai reikia partnerių, galinčių užtikrinti saugų, stabilų ir rinkos principais grįstą energijos išteklių tiekimą. Šiuo atveju bendradarbiavimas su Rytų partnerystės šalimis atveria puikias perspektyvas“, – tvirtino I. Degutienė. Jos nuomone, būtent konkurencija leidžia pažaboti monopolines kainas, kurias savo nuožiūra gali nustatinėti vienas tiekėjas.

Kalbėdama apie energetikos sektoriaus poveikį klimato kaitai, I. Degutienė akcentavo, kad tarptautinė bendruomenė yra įsipareigojusi mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisiją. „Tai įmanoma pasiekti didinant atsinaujinančių energijos išteklių naudojimą bei skatinant energijos išteklių taupymą“, – sakė Seimo Pirmininko pavaduoja. Tačiau, parlamentarės manymu, atsižvelgiant į investicijų atsinaujinančios energetikos srityje poreikį, jų atsiperkamumą ir energijos, pagamintos iš atsinaujinančių išteklių, kainas, akivaizdu, jog atsinaujinantys ištekliai nėra energetinio saugumo panacėja, padėsianti rasti vaistą nuo visų ligų. „Atsinaujinančių išteklių plėtra – svarbus prioritetas, tačiau ne savaime, o tik kaip platesnio energijos rūšių derinio dalis, padedanti rasti pusiausvyrą“, – teigė I. Degutienė.

EURONEST PA bendrapirmininkis B. Tarasiukas pažymėjo, kad regioninis dialogas dėl energetikos politikos yra labai svarbus siekiant įvairinti energijos šaltinius, sukurti bendrą infrastruktūrą. B. Tarasiuko tvirtinimu, EURONEST PA Energetikos saugumo komitetas siekia glaudesnio bendradarbiavimo tarp Rytų partnerystės šalių ir ES. Jo nuomone, kai kurių valstybių siekis energetiką naudoti kaip užsienio politikos priemonę gali turėti pasekmių ir privesti prie krizių, kurios Europoje buvo 2006 m. ir 2009 m.

Seimo Energetikos komisijos pirmininkas K. Daukšys pasidžiaugė, kad EURONEST PA skatina ES valstybes nares ir jos partneres Rytų Europos regione bendradarbiauti, padėti viena kitai kuriant bendrus saugumo mechanizmus ir politiką energetikos srityje. Parlamentaras išreiškė viltį, kad šis seminaras suteiks galimybę pasidalyti žiniomis, savos šalies patirtimi ir išmoktomis pamokomis, kaip įgyvendinti energijos vartojimo efektyvumo politiką, kaip racionaliai naudoti ir plėtoti atsinaujinančius energijos išteklius, kaip subalansuoti įvairias energijos rūšis, kaip užtikrinti patikimą ir saugų tiekimą, priimtiniausiomis, t. y. vartotojams mažiausiomis kainomis.

Aptardamas Lietuvos iškeltus iššūkius 2014–2020 metų laikotarpiu K. Daukšys akcentavo, kad šalyje po šešerių metų ne mažiau kaip 23 procentus galutinio energijos suvartojimo turi sudaryti atsinaujinantys energijos ištekliai. Politikas teigė, kad siekiant energijos naudojimo efektyvumo Lietuva pradėjo rimtą renovacijos programą. Anot jo, skaičiuojama, kad modernizavus esamus daugiabučius ir viešosios paskirties pastatus, jų energetikos sistemas, bus galima sutaupyti nuo 30 iki 50 procentų energijos.

EURONEST PA Energetinio saugumo komiteto narys A. Saudargas atkreipė dėmesį, kad Europos Parlamentas taip pat remia EURONEST PA, nes energetika yra vienas iš svarbiausių prioritetų.

EURONEST PA Energetikos saugumo komiteto bendrapirmininkis F. Muradovas pabrėžė, kad ES trūksta bendros politikos atsinaujinančios energetikos srityje. Kalbėdamas apie atsinaujinančių energetikos išteklių ateitį F. Muradovas sakė, kad ji turėtų tapti viena iš įprastos energetikos alternatyvų, padėsiančių efektyviau vartoti energiją. Tačiau, Azerbaidžano Respublikos Didžiojo Medžliso nario nuomone, šiandien kai kurios šalys nėra pasiruošusios įgyvendinti atsinaujinančios energetikos politikos ir joms trūksta teisinės bazės. Sprendžiant energetikos klausimus, jo teigimu, svarbu yra ne tik politikų nuomonės, bet ir energetikos sektoriaus mokslininkų ir ekspertų žinios.

 

Seimo kanceliarijos (aut. O. Posaškova) nuotr. 

 

Renginio dalyvių diskusijose numatoma aptarti energijos vartojimo efektyvumą, atsinaujinančių išteklių energijos naudojimo skatinimą, bendradarbiavimas energijos vartojimo efektyvumo didinimo ir atsinaujinančių išteklių energetikos srityje bei šio bendradarbiavimo galimybės įgyvendinant Rytų partnerystės politiką, diskutuos kaip ES ir Rytų partnerystės šalys gali suvienyti jėgas didinant energijos vartojimo efektyvumą ir skatinant atsinaujinančių išteklių energetiką.

Daugiau informacijos apie Europos Sąjungos (ES) ir Rytų partnerystės Parlamentinės Asamblėjos (EURONEST PA) Energetikos saugumo komiteto seminarą galite rasti Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai parlamentinio matmens interneto svetainėje.

 

Rimas Rudaitis

Ryšių su visuomene skyrius, tel. (8 5)  239 6132, el. p. [email protected]


  Siųsti el. paštuSpausdinti