2013 m. rugsėjo 27 d. pranešimas VIR
Seime vykstančiame Švietimo, mokslo ir kultūros komitetų ir informacinės visuomenės plėtros komitetų pirmininkų susitikime „Suvienijusi įvairovę: Europos Sąjungos kalbų ir kultūrų raidos politiniai ir socialiniai aspektai“, sveikinimo kalbas pasakė Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkas Vydas Gedvilas, Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkė Audronė Pitrėnienė ir susisiekimo ministras Rimantas Sinkevičius.
Seimo Pirmininkas savo sveikinimo kalboje pažymėjo, kad dėl globalizacijos procesų ir stipriai išaugusio žmonių judumo, kalbų mokėjimo svarba šiandieniniame pasaulyje yra ypač sustiprėjusi. Todėl, jo nuomone, mokytis kalbų turi būti skatinimas ne tik jaunimas, bet ir suaugusieji. Pasidžiaugęs, kad Europos Sąjunga užtikrina turtingą kultūrų ir kalbų įvairovę, kad nuo pat Europos Sąjungos susikūrimo oficialūs ES dokumentai yra verčiami į visas oficialiąsias ES kalbas, o daugiakalbystei populiarinti Europos Sąjunga skiria daug dėmesio ir tam negaili lėšų, pabrėžė skaitmeninių priemonių pasitelkimą siekiant išsaugoti kalbas. „Informacinių technologijų laikais daugeliui kalbų išnykimas gresia būtent dėl nesugebėjimo įsitvirtinti informacinių technologijų erdvėje. Todėl technologijų sprendiniai turėtų tapti tiltais, jungiančiais įvairias Europos kalbas“, – kalbėjo Seimo Pirmininkas.
Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkė A. Pitrėnienė savo įžanginėje kalboje padėkojo Europos Parlamentui, vos prieš porą savaičių priėmusiam rezoliuciją dėl Europos kalbų išnykimo grėsmės ir kalbų įvairovės Europos Sąjungoje. „Negalime nepritarti Europos Parlamento skatinimams Europos Komisijai siūlyti konkrečias politikos priemones, kurios apsaugotų ant nykimo slenksčio atsidūrusias kalbas“, – kalbėjo parlamentarė. Ji taip pat pasveikino Kroatiją, prieš kelis mėnesius papildžiusią ES gretas ir tokiu būdu praturtinusią Europos Sąjungos oficialiųjų kalbų sąrašą.
Tai, kad efektyvus bendravimas Europoje tarp rinkos, verslo ir socialinių partnerių yra neįmanomas be daugiakalbystės ir šiuolaikinių komunikacijos priemonių, pažymėjo ir susisiekimo ministras R. Sinkevičius. „Susisiekimo ministerija, būdama atsakinga už Lietuvių kalbos informacinėje visuomenėje programos įgyvendinimą, jau dabar yra numačiusi darbus, kurie apima skaitmeninius lietuvių kalbos produktus, išteklius, naująsias technologijas. Visa tai padės spręsti tiek konkrečius keliamus uždavinius, tiek mažųjų valstybių kalbų sklaidos, mokymo ir mokymosi, mokslinių tyrimų strateginius tikslus“, – sveikinimo kalboje sakė ministras.
Toliau susitikime bus skaitomi pranešimai ir diskutuojama dėl Europos kalbų automatinio vertimo perspektyvų ir kalbos kaip kultūros paveldo skaitmeninimo. Susitikimas tiesiogiai transliuojamas internetu. Susitikimo kalbos, dokumentai, vaizdo įrašai bus pateikiami interneto svetainėje www.eu2013.lrs.lt
Asta Markevičienė,
Ryšių su visuomene skyrius (tel. (8 5) 239 6202, el. p. [email protected])