Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Seimo Pirmininko pavaduotojo P. Auštrevičiaus pranešimas: parlamentaras iniciavo susitikimą su žmogaus teisių gynėju M. Džemiliovu

 

 

2013 m. spalio 22 d. pranešimas VIR

 

 

          Spalio 22 d. Seime svečiavosi įžymus žmogaus teisių gynėjas Mustafa Džemiliovas, artimas Andrejaus Sacharovo ir Sergejaus Kovaliovo bendražygis, Krymo totorių Medžliso pirmininkas, Ukrainos Aukščiausiosios Rados deputatas, lydimas Lietuvos totorių bendruomenių sąjungos pirmininko doc. dr. Ado Jakubausko. Svečiai susitiko su Seimo pirmininko pavaduotoju Petru Auštrevičiumi, Seimo nariais Arvydu Anušausku, Algiu Strelčiunu, Sergej Ursul ir Emanueliu Zingeriu.

          Susitikimo dalyviai pasikeitė informacija apie situaciją Ukrainoje ir Kryme, Krymo totorių padėtį, kalbėjo apie Europos Komisaro Štefano Fiulės iniciatyvą dėl Krymo totorių problemos veiksmingo sprendimo.

          Susitikimo su Seimo nariais metu buvo išsakyta nuomonė dėl tarptautinio forumo, skirto Krymo totorių problemai spręsti, surengimo svarbos bei pabrėžta Lietuvos palaikymo reikšmė, taip pat buvo išreikšta abipusė parama dėl Asociacijos sutarties su Europos Sąjunga pasirašymo.

Mustafa Džemiliovas plačiai žinomas pasaulyje visuomenės veikėjas, Nanseno apdovanojimo laureatas, jo kandidatūra 2011 m. buvo teikta Nobelio Taikos premijai gauti. Jis yra pripažintas Krymo totorių lyderis.

Visa Krymo totorių tauta 1944 m. gegužės 18 d. buvo deportuota į Vidurinę Aziją. Pakeliui į tremties vietas 44,6 % Krymo totorių žuvo. Pasaulis apie šios tautos tragediją beveik nieko nežino. Tik prasidėjus Gorbačiovo perestroikai, Krymo totoriai gavo galimybę sugrįžti į tėvynę - Krymą. Šiuo metu iš tremties vietų į Krymą grįžo apie 70 proc. Krymo totorių. Tačiau iki šiol jokie su šios tautos egzistencija susiję klausimai, praktiškai, nėra išspręsti.

ES Komisaras plėtrai ir Europos kaimynystės politikai Štefanas Fiule inicijuoja tarptautinį forumą Krymo totorių problemai spręsti, kuris planuojamas surengti 2014 m. Briuselyje, arba kitame svarbiame ES centre. Šiame forume dalyvautų iškilūs Europos politikai.

 

 

Daugiau informacijos:

Seimo Pirmininko pavaduotojas

Petras Auštrevičius, tel. 8 698 42671, el.p. Petras.austrevicius@lrs.lt

 


  Siųsti el. paštuSpausdinti