Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Sprendžiant jaunų žmonių užimtumo problemą Lietuva yra teisingame kelyje

2013 m. lapkričio 11 d. pranešimas VIR

 

Seime vykstančiame Socialinių reikalų ir darbo komitetų pirmininkų susitikime „Užimtumo skatinimo veiksniai įgyvendinant strategiją „Europa 2020“ aptarti jaunimo užimtumo ir iniciatyvos užimtumui didinti klausimai, pasidalyta gerąja kitų valstybių patirtimi įgyvendinant jaunimo užimtumo priemones.

Europos Komisijos (EK) narys, atsakingas už užimtumą, socialinius reikalus ir įtrauktį, Laslas Andoras (László Andor), apžvelgdamas užimtumo ir jaunimo užimtumo didinimo politikos kryptis iki 2020 metų, akcentavo, kad EK skiria didelį dėmesį kovai su dideliu nedarbu, socialine atskirtimi ir žemomis žmonių pajamomis. Anot EK nario, sprendžiant nedarbo problemas valstybėms narėms pateiktos specifinės rekomendacijos, jos raginamos tobulinti teisės aktus, užtikrinti efektyvesnį užimtumą, pritaikyti mokymo programas atspindinčias darbo rinkos poreikius. Kaip vieną iš konkrečių priemonių pranešėjas pristatė Jaunimo garantijų iniciatyvą, pagal kurią būtų užtikrinama, jog jaunimas iki 25 metų turėtų galimybių gauti darbo pasiūlymų, mokytis, atlikti gamybinę praktiką ar stažuotę. Taip pat L. Andoras pabrėžė socialinių partnerių svarbą.

 

Seimo kanceliarijos (aut. O. Posaškova) nuotr. 

 

EK narys pažymėjo, kad Lietuvoje jaunimo nedarbo problema politiniame lygmenyje buvo vertinama labai rimtai. „2011 metais jaunimo nedarbas jūsų šalyje pasiekė 32 proc. ir per labai trumpą laiką jums pavyko sumažinti iki 22,5 proc. šių metų antrajame ketvirtyje. Jūs esate užsibrėžę sumažinti jaunimo nedarbą iki 16 proc. 2020 m. Norėčiau jus pasveikinti su tokiais įsipareigojimais“, – sakė L. Andoras. Kaip tvirtino EK atstovas, siekiant spręsti jaunų žmonių užimtumo problemą ir apmokant jaunus žmones, neturinčius reikalingų įgūdžių, Lietuva jau yra skyrusi 26 mln. eurų Europos socialinio fondų lėšų. „Ir aš manau, kad Lietuva yra teisingame kelyje ir skatinu jus toliau eiti į priekį“, – kalbėjo EK narys.

Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos (ES) Tarybai parlamentinio matmens renginyje savo valstybių gerąja patirtimi įgyvendinant jaunimo užimtumo priemones ir perspektyvomis įgyvendinant Jaunimo garantijų iniciatyvą pasidalijo Nyderlandų Karalystės Pirmųjų Rūmų Socialinių reikalų ir užimtumo komiteto pirmininkė Brigitė Van Der Burg (Brigitte Van Der Burg) ir Suomijos Respublikos Eduskuntos Užimtumo ir lygybės komiteto pirmininkė Tarja Filatov.

Nyderlandų atstovė B. Van Der Burg ypač akcentavo stažuočių ir pameistrystės programų svarbą, pristatė specialias iniciatyvas taikomas Nyderlanduose. Jos manymu, svarbu nuolat tobulinti socialinės apsaugos sistemą.

Suomijos Eduskuntos Užimtumo ir lygybės komiteto pirmininkė T. Filatov, pristatydama savo šalies patirtį mažinant jaunimo nedarbą, pažymėjo sprendimų ilgalaikiškumo ir tvarumo svarbą. Jos įsitikinimu, vykdomos priemonės turi būti veiksmingos ir kokybiškos, kad darbdaviai, pasibaigus subsidijavimo laikui, būtų motyvuoti pasiūlyti jauniems žmonėms tikrus darbus.

Europos Komisijos komunikatą „2020 metų EUROPA. Pažangaus, tvaraus ir integracinio augimo strategija“ Europos Sąjungos Taryba patvirtino daugiau kaip prieš trejus metus. Vienu iš pagrindinių šioje strategijoje įvardytų Europos Sąjungos tikslų – pasiekti, kad 2020 metais 20–64 metų amžiaus žmonių užimtumas išaugtų nuo 69 iki bent 75 procentų.

 

Rimas Rudaitis

Ryšių su visuomene skyrius, tel. (8 5)  239 6132, el. p. [email protected]


  Siųsti el. paštuSpausdinti