2013 m. gruodžio 2 d. pranešimas VIR
Seimo Kovo 11-osios Akto salėje prasidėjo visą savaitę truksianti Tarptautinė Mokomojo Europos Parlamento sesija. Į šį papildomą renginį, susijusį su Lietuvos pirmininkavimu Europos Sąjungos Tarybai, susirinko per 150 jaunuolių iš 23 Europos valstybių.
Seimo Pirmininkės L. Graužinienės sveikinimo žodis. Seimo kanceliarijos (aut. O. Posaškova) nuotrauka |
Sveikindama renginio dalyvius Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė linkėjo aktyvaus darbo, kvietė pasinaudoti galimybe bendrai aptarti visam Europos jaunimui aktualius klausimus: „Turite puikią progą parodyti savo gebėjimus, pasidalyti nuomonėmis su savo bendraminčiais iš kitų Europos Sąjungos valstybių narių ir pakviesti savo bendraamžius aktyviau įsitraukti į sprendimų paieškas ir diskusijas dėl Europos ir savo pačių ateities.“
Lietuvos parlamento vadovės nuomone „ši tarptautinė Mokomojo Europos Parlamento sesija prisidės ugdant aktyvius, kritiškai mąstančius ir veiklius Europos Sąjungos piliečius, atvirus kitoms kultūroms ir požiūriams“.
Mokomojo Europos Parlamento fondo generalinė sekretorė Anna van Sminia-Meijerink neslėpė susižavėjimo jaunimo gebėjimu greičiau nei patyrę politikai spręsti kylančius klausimus: „Labai sunku per tris dienas išgryninti klausimus, reikalaujančius gilesnių diskusijų, bet aš žaviuosi puikiu šių jaunų žmonių pasiruošimu, taip pat žaviuosi jų sugebėjimu per tris dienas rasti sprendimus problemoms, kurias Europos valstybių politikai aiškinasi mėnesių mėnesius ir neranda sprendimo. Prašau pasakykite savo valstybių politikams, kad jie daugiau klausytųsi ir mažiau kalbėtų“.
Pristatydamas Lietuvos jaunimo indėlį politiniame gyvenime švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis jaunuosius Europos politikus informavo, kad per dešimt Mokomojo Europos Parlamento gyvavimo Lietuvoje metų daugiau kaip 5000 mokinių ir 500 mokytojų dalyvavo jo veikloje.
Kalbėdamas apie prasidėjusį renginį ministras D. Pavalkis pasiūlė į Mokomojo Europos Parlamento Vilniaus sesijos darbotvarkę įtraukti ir Europos Parlamento klausimą: „Gal jūsų susitikimo darbotvarkė jau patvirtinta, bet galbūt galėtumėte aptarti kaip jūs įsivaizduojate Europos Parlamento (EP) ateitį, nes jūs ir esate jo ateitis. Kaip rodo Europos Sąjungos tendencijos, kita EP kadencija gali būti gana įdomi, ji gali būti gana antieuropietiška, gana radikali – labai dešinių pažiūrų ar atvirkščiai – labai kairių. Jūsų diskusija, jūsų požiūris į tai, ką parlamentas turėtų daryti, kiek daug galių jam turėtų būti suteikta galėtų tapti po penkerių ar dešimties metų vyksiančių diskusijų pradžia“.
Projekto organizatorė, viešosios įstaigos „Europos namai“ direktorė Judita Akromienė atkreipė jaunųjų sesijos dalyvių dėmesį į šio tarptautinio renginio privalumus: „Ši sesija atveria daugybę galimybių: jūs galite pasidalyti savo mintimis su daugybe panašaus požiūrio jaunų žmonių, o dar svarbiau – jūs galite išgirsti daugybę kitų žmonių požiūrių ir, atsižvelgdami į kitų žmonių nuomonę, galite labai daug išmokti“.
Mykolo Romerio universiteto prorektorius doc. dr. Giedrius Viliūnas, tardamas sveikinimo žodį sesijos dalyviams, pabrėžė sąsajas tarp universitetų ir politikos: „Parlamentų esmė yra laisvos diskusijos, keitimasis argumentais vadovaujantis vienu tikslu – tarnauti visuomenei. Tokia yra ir universitetų esmė. Universitetai yra ta vieta, kur žmonės mokosi mąstyti savarankiškai, kritiškai, tarnauti tiesai ir humaniškumui. Universitetai klesti demokratijoje, o demokratija negali gyvuoti be universitetų. Linkiu jums, studijuojant Europos Parlamento taisykles žvelgti plačiau nepamirštant ir laisvės, laisvos minties, žmogaus teisių, mokslo vertybių, institucijų, propaguojančių šias vertybes mūsų visuomenėje ir kelių, kuriais mūsų visuomenė tai įgyja“.
Tarptautinės sesijos dalyviai, vyresniųjų klasių moksleiviai, Seimo rūmuose svarstys svarbius Lietuvai ir visai Europai viešojo gyvenimo klausimus: jaunimo nedarbo mažinimo, saugaus interneto, Europos Sąjungos veiksmų kariniuose tarptautiniuose konfliktuose, skalūnų dujų, tautinių mažumų ir kitus. Poziciją svarstomais klausimais renginio dalyviai pareikš rengdami rezoliucijas ir dėl jų balsuodami.
Renginio metu numatyti susitikimai su Seimo ir Europos Parlamento nariais, pareigūnais ir ekspertais.
Sesijos programą ir išsamesnę informaciją galima rasti Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai parlamentinio matmens svetainėje http://www.eu2013.lrs.lt/, renginiui skirtame puslapyje.
Sesija bus tiesiogiai transliuojama Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai parlamentinio matmens interneto svetainėje.
Saulė Eglė Trembo,
Ryšių su visuomene skyrius (tel. (8 5) 239 6203, el. p. [email protected])