Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Ekonomikos komitetas: įmonių bankrotą reglamentuojančios nuostatos turėtų būti tobulinamos

2015 m. gegužės 6 d. pranešimas VIR

 

 

Seimo Ekonomikos komitetas, apsvarstęs Valstybės kontrolės valstybinio audito ataskaitą „Įmonių bankroto proceso valdymas ir kontrolė“ šios dienos posėdyje pritarė ataskaitoje pateiktoms rekomendacijoms.

Valstybės kontrolė, atlikdama šį auditą, siekė tikslo įvertinti, ar įmonių bankroto proceso valdymas ir kontrolė yra efektyvūs.

Auditoriai konstatavo, kad bankrotai yra skelbiami per vėlai ir didžioji dalis kreditorių neturi galimybės atgauti savo lėšų, įmonių vadovai laiku neinicijuoja bankrotų, o jiems atsakomybė už tai taikoma itin retai.

Valstybės kontrolė atkreipė dėmesį į tai, kad įmonių vadovai nėra atgrasomi nuo neteisėtų veiksmų, kuriais kryptingai siekiama įmonės nemokumo, nes tyčinių bankrotų įrodymas reikalauja daug laiko ir finansinių sąnaudų, tačiau, net ir pripažinus bankrotą tyčiniu, kalti asmenys nustatomi itin retai. Daugeliu atvejų inicijuoti ikiteisminiai tyrimai dėl tyčinio bankroto buvo nutraukiami dėl įrodymų trūkumo ir suėjusio senaties termino.

Komiteto nariai pritarė nuomonei, kad teisinis reglamentavimas dėl bankroto inicijavimo turi trūkumų ir bankroto procesas yra nepakankamai koordinuojamas ir kontroliuojamas.

Komitetas pasiūlė Lietuvos Respublikos Vyriausybei ir Lietuvos Respublikos ūkio ministerijai pagal kompetenciją:

1. Įgyvendinant rekomendacijas ypatingą dėmesį skirti tyčiniams bankrotams:

1.1. tyčinių bankrotų prevencijai;

1.2. asmenų, kaltų dėl tyčinio bankroto, atsakomybei (įskaitant baudžiamąją atsakomybę) nustatyti ir taikyti;

1.3. tyčinių bankrotų procesams efektyvinti ir terminams optimizuoti.

2. Didinti bankrutuojančių įmonių turto pardavimo iš varžytinių skaidrumą ir viešumą –  kuo plačiau taikyti tik elektroninį aukcioną (su retomis išimtimis);

3. Nustatyti realiai taikomą atsakomybę asmenims, nevykdantiems pareigos teikti finansinės atskaitomybės ataskaitas Juridinių asmenų registro tvarkytojui;

4. Esant poreikiui teikti konkrečius pasiūlymus Ekonomikos komitetui dėl teisės aktų tobulinimo;

5. Stiprinti administracinius gebėjimus valdant ir kontroliuojant įmonių bankroto procesus;

6. Ūkio ministerijai teikti informaciją Ekonomikos komitetui apie audito ataskaitoje pateiktų rekomendacijų ir komiteto sprendime pateiktų pasiūlymų įgyvendinimą;

7. Pažymėti, kad teisės aktuose nėra nustatytos audituotų subjektų vadovų atsakomybės už valstybinio audito dokumentuose nurodytų teisės aktų pažeidimų pašalinimo, nurodymų, teikimų ir siūlymų nevykdymą ar netinkamą vykdymą.

 

Parengė Ekonomikos komiteto biuro patarėjas

Darius Šaltmeris  tel. (8 5) 239 6757, el. p. [email protected]

 


  Siųsti el. paštuSpausdinti