Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Audito komitetas: buhalterių egzaminams – ne, buhalteriams profesionalams – taip

2015 m. gegužės 15 d. pranešimas VIR

 

Siekiant išspręsti įsisenėjusias įmonių finansinių ataskaitų kokybės problemas, prieš trejus metus buvo priimtos Buhalterinės apskaitos įstatymo pataisos, kurios numatė privalomą įmonių vyriausiųjų buhalterių egzaminavimą. Šios nuostatos turėjo įsigalioti 2016 metais. Priimtos pataisos sulaukė itin neigiamos buhalterių bendruomenės reakcijos – Seimą pasiekė daugiau kaip 3 tūkstančių apskaitos specialistų pasirašyta peticija, kurioje pateikti argumentai, kad vienkartinis egzamino išlaikymas neužtikrins ataskaitų kokybės. Tai įtikino Seimo narius ir 2014 m. buvo inicijuotos įstatymo pataisos, naikinančios reikalavimą išlaikyti egzaminą.

Seimo Audito komitetas pritarė, kad egzaminas problemos neišsprendžia, todėl kartu su Finansų ministerija parengė siūlymus, padėsiančius gerinti finansinių ataskaitų kokybę.

Pirma, siūloma įvesti buhalterio profesionalo vardą. Tokį vardą gautų asmuo, priklausantis auditorius arba buhalterius vienijančiai profesinei organizacijai, kuri yra Tarptautinės buhalterių federacijos (IFAC – International Federation of Accountants) narė. Šiuo metu iš Lietuvos organizacijų IFAC priklauso tik Lietuvos auditorių rūmai, tačiau tikimasi, kad įstatymo priėmimas paskatins ir kitas buhalterius vienijančias organizacijas įstoti į IFAC ir laikytis šios organizacijos nariams privalomų kokybės užtikrinimo reikalavimų.

Antra siūloma priemonė – įvesti valstybinę finansinių ataskaitų peržiūrą. Tokias peržiūras atliktų įgaliota valstybės institucija. Ji atliktų atsirinktų įmonių Juridinių asmenų registrui pateiktų finansinių ataskaitų peržiūrą, teiktų tikrinamai įmonei pastabas, skelbtų apibendrintą informaciją apie nustatytas klaidas. Tai leistų formuoti gerąją praktiką ir mažintų sisteminių ir dažnai pasikartojančių klaidų tikimybę.

Trečioji priemonė – numatoma reikalauti, kad būtų atlikta finansinių ataskaitų peržiūra tų įmonių ataskaitoms, kurios dalyvauja viešuosiuose pirkimuose (išskyrus mažos vertės viešuosius pirkimus). Šis reikalavimas negaliotų įmonėms, kurių finansinės ataskaitos būtų audituotos. Finansinių ataskaitų peržiūra yra auditoriaus atliekamas nepriklausomas įmonės finansinių ataskaitų patikrinimas. Ši priemonė užtikrintų, kad įmonių, pretenduojančių į viešąsias lėšas, ataskaitos būtų patikimos, o jose pateikta informacija teisinga.

Seimo Audito komiteto pirmininkė Jolita Vaickienė mano, kad „pasiūlytos alternatyvios buhalterių egzaminavimui priemonės realiai prisidės prie finansinių ataskaitų kokybės gerėjimo, didesnio pasitikėjimo ataskaitų duomenimis, tačiau neužkraus papildomos finansinės ir administracinės naštos verslui ir valstybei. Pasiūlymai taip pat paskatins buhalterius tobulėti, siekti buhalterio profesionalo vardo ir taip didinti šios profesijos prestižą“.

 

Jolita Vaickienė

Audito komiteto pirmininkė (tel. (8 5) 239 6670)

 

Lina Milonaitė

Audito komiteto biuro patarėja (tel. (8 5) 239 6017)

 

 


  Siųsti el. paštuSpausdinti