Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

ŽTK: įstatymu turime įtvirtinti galimybes vykdyti pažangius biomedicininius tyrimus

2015 m. gegužės 20 d. pranešimas VIR

 

 

Gegužės 20 d. posėdyje Seimo Žmogaus teisių komitetas (ŽTK) apsvarstė Biomedicininių tyrimų etikos  naujos redakcijos įstatymo projektą Nr. XIIP-2855 (toliau – Projektas).

Svarstomą Projektą palaiko daugelis pacientus atstovaujančių organizacijų. Šių organizacijų atstovai komiteto posėdyje išreiškė požiūrį, kad parengtas įstatymas reikalingas nedelsiant, nes pasinaudojus įstatymo suteiktomis galimybėmis, bus galima išgelbėti žmonių gyvybes. „Naujoji Biomedicinos tyrimų etikos įstatymo redakcija atspindi pacientų lūkesčius, pacientams sudarys geresnes sąlygas dalyvauti biomedicinos tyrimuose bei gauti pažangiausią sveikatos priežiūrą, padidins pacientų apsaugą, todėl prašome dėti visas pastangas, kad įstatymas būtų kuo greičiau priimtas“, – teigia Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos atstovai.

Šiuo metu galiojantis įstatymas nenumato aiškių nuostatų, leidžiančių vykdyti biomedicininius tyrimus su asmenimis, kurie dėl sveikatos būklės negali būti laikomi gebančiais protingai vertinti savo interesų, t.y. su pilnamečiais asmenimis, tarp jų ir teismo pripažintais neveiksniais ar ribotai veiksniais, ar teismo pripažintais visiškai veiksniais (emancipuotais) nepilnamečiais asmenimis, kurių sveikatos būklė neleidžia jiems vertinti savo interesų (pvz. asmenys, esantys komos būklėje) ar trukdo juos vertinti protingai (pvz. asmenys, sergantys sunkia demencijos forma). Moksliniai tyrimai su šia asmenų grupe yra reikalingi ir būtini naujų vaistų, gydymo būdų sukūrimui, kurie yra labai svarbūs pacientų, negalinčių duoti asmens sutikimo dalyvauti tyrime, gydymui. Neretai šios kategorijos pacientai neturi efektyvių alternatyvių gydymo būdų. Šie nauji gydymo būdai gali būti atrasti tik klinikinių tyrimų metu. Taigi Projektu nustatoma tyrimo atlikimo, kai asmuo pats negali duoti sutikimo, tvarka, kai toks tyrimas yra būtinas tiriamojo interesams. 

Atsižvelgiant į pasaulinę ir Europos praktiką ir siekiant skatinti medicinos mokslo vystymąsi, susijusį su embriono ir vaisiaus patologijų tyrinėjimu, pagalbiniu apvaisinimu, bei Lietuvos mokslo pažangą, įstatymo projekte atsisakoma griežto apribojimo, kad su žmogaus embrionais leidžiama atlikti tik klinikinius stebėjimus (neinvazinius tyrimus). Tačiau tyrimams su embrionais yra pritaikomi griežti etikos principai. Nustatytas draudimas atlikti biomedicininius tyrimus su embrionu ir vaisiumi, žuvusiais po nėštumo nutraukimo moters pageidavimu, kai nėra medicininių indikacijų.

Pasaulyje siekiama tobulinti diagnostikos, gydymo ir prevencijos priemones, kurios užtikrintų tinkamą sveikatos priežiūrą, kuri būtų teikiama nėščiosioms esant įvairioms embriono ir vaisiaus patologijoms, taip pat siekiama tobulinti nevaisingumo gydymo metodus. Kai kurioms iš šių mokslinių studijų būtini tyrimai su žmogaus embrionu ir vaisiumi. Daugelyje pasaulio šalių tokiems tyrimams naudojami pertekliniai embrionai, likę po pagalbinio apvaisinimo ir pacientams suteikiama teisė apsispręsti, ką daryti su pertekliniais embrionais: embrionus donuoti (kur embrionų donorystė įteisinta), atiduoti moksliniams tyrimams arba sunaikinti. Žmogaus embrionų moksliniai tyrimai yra leidžiami Prancūzijoje, Suomijoje, Graikijoje, Estijoje, Latvijoje, Portugalijoje, Ispanijoje, Švedijoje, Jungtinėje Karalystėje, Šveicarijoje, Bulgarijoje, Čekijoje.

Projekte patikslinamos ir vaikų dalyvavimo biomedicinos tyrime sąlygos, dėmesys sutelkiamas į geriausių vaiko interesų užtikrinimo principą, kuris yra vertinamas individualiai, taip pat apima ir paties vaiko nuomonės išklausymą.

Projektas parengtas griežtai laikantis esminių žmogaus teisių apsaugos, tame tarpe, asmens duomenų apsaugos principų, projekte aiškiai įtvirtintas tiriamojo intereso viršenybės principas. Žmogaus teisių komitetas pritarė Projektui.

 

Parengė ir daugiau informacijos suteiks Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja

Eglė Gibavičiūtė, tel. (8 5) 239 6809, el. p. [email protected].

 

 

 


  Siųsti el. paštuSpausdinti