Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Seimo Pirmininko pavaduotojo, ERK pirmininko G. Kirkilo pranešimas: „Laisvės gynėjai pastūmėjo Lietuvą Europos keliu“

2015 m. sausio 12 d. pranešimas VIR

 

Seimo Pirmininko pavaduotojas, Europos reikalų komiteto pirmininkas Gediminas Kirkilas Kovo 11-osios salėje susitiko su Laisvės gynėjais ir pasakė iškilmingą kalbą, kurią pradėjo Justino Marcinkevičiaus mintimi apie Karaliaus Mindaugo laikmetį, kurio politika, anot poeto, buvo nė kiek ne lengvesnė už šių dienų: „Mindaugas pakėlė didžiulę naštą. Pradžią pakėlė. Stumtelėjo Lietuvą ir ji geriau ar blogiau eina iki šiol.“ Lietuvai „eiti“ dar reikėjo Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Gedimino laiškų Europai, Vytauto Didžiojo Žalgirio pergalės, Kristijono Donelaičio „Metų“ įvairovės, Vinco Kudirkos „Varpo“ skambesio, Jono Basanavičiaus „Aušros“ švytėjimo ir, žinoma, Vasario 16-osios ryžto“.

„Laisvės gynėjai, prieš 24 metus, gindami parlamentą ir Televizijos bokštą, Jūs apgynėte svarbiausia – Lietuvos ryžtą: 1990 metų Kovo 11-osios ir vėlesnius Aukščiausiosios Tarybos nutarimus, nulėmusius pirmuosius atkurtos valstybės žingsnius į laisvę. Jūs „pastūmėjote“ Lietuvą eiti dar toliau – Europos keliu. Pastarųjų metų įvykiai Ukrainoje tik patvirtino šį teisingą mūsų apsisprendimą“, – savo kalboje sakė G. Kirkilas.

„Po poros mėnesių, kovo 11 d., minėsime Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 25-metį. Nors svarbias sukaktis, susijusias su valstybės atkūrimu, minėjome jau ir praėjusiais, 2014 metais. Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio 25-metis miestuose ir miesteliuose buvo pažymėtas renginiais ir konferencijomis, prisimintas nerimo ir vilčių kupinas Atgimimo laikas. Baltijos kelio 25-metis paminėtas gražiomis jaunimo akcijomis ir visuomenės iniciatyvomis, jaudinantys renginiai vėl vilnijo per Lietuvą, Latviją, Estiją.

Minėjome ir kuklesnę, bet ne mažiau reikšmingą sukaktį – Lietuvos narystės Europos Sąjungoje (ES) ir NATO 10-metį. Per šį trumpą laiką padaryti darbai kalba patys už save. Sustiprinta šalies oro erdvė, jūros ir teritorijos apsauga. Praėjusio rudens Viršūnių susitikimo Velse sprendimai patvirtino visavertę mūsų narystę NATO. Lietuvos pirmininkavimas ES Tarybai sulaukė gero įvertinimo iš ES aukščiausių institucijų, kolegų ir svečių. Įtvirtintas energetinės nepriklausomybės siekis. Suskystintų gamtinių dujų specialus laivas – saugykla „Independence“ užtikrina alternatyvų dujų tiekimą per Klaipėdos uostą.

Po kelerių metų diskusijų šių metų sausio 1-ąją, Lietuva sėkmingai įsijungė į euro zoną, kuri suteiks galimybę dalyvauti ES pinigų politikoje, būti ekonomiškai ir politiškai saugesniems.

Čia paminėjau tik kelis svarbiausius atkurtos nepriklausomos Lietuvos  žmonių nuveiktus darbus per 25 metus. Tapome visaverte ir visateise modernaus demokratinio pasaulio dalimi, Europa – mūsų saugiais namais. Todėl šiandien, minėdami Laisvės gynėjų dieną, išties turime kuo pasidžiaugti, o sutikdami iššūkius, stiprybės semkimės iš to netolimo istorinio sausio dienų heroizmo.

Man gali oponuoti manantys, kad „ne už tokią Lietuvą tada stovėta“... Visko būta. Neturėjome patirties, o iššūkiai sekė vienas paskui kitą. Buvome pažeidžiami ir neišvengėme nesėkmių. Nėra šalies, kurios valstybingumo raidoje nebūta suklydimų“, – tvirtino Seimo Pirmininko pavaduotojas.

Kalbą G. Kirkilas užbaigė, teigdamas „mūsų valstybės istorijoje Sausio 13-oji pažymėta tragiškais Tautos įvykiais. Mes visada prisiminsime kodėl esame laisvi. Mūsų Didvyrių auka atvertė naują – modernios Lietuvos istorijos lapą ir įpareigojo visomis išgalėmis saugoti ir ginti pasiekimus, toliau kurti ir stiprinti valstybę. Naudodamasis proga dėkoju Jums ir žemai lenkiuosi, mūsų Laisvės gynėjai, už visa tai, kas telpa viename žodyje – Tėvynė. Aš nuoširdžiai tikiu, kad nūdienos trapiame pasaulyje savo neįkainojama laisvės gynėjų patirtimi Jūs dalinsitės su jaunąja karta“.

G. Kirkilas šiandien Seimo II rūmų parodų galerijoje taip pat atidarė ukrainiečio fotografo Oleksandro Gliadelovo parodą „Ar girdi, Broli... Maidanas ir karas“, kurią iniciavo Kovo 11-osios Nepriklausomybės Akto signataras, buvęs Lietuvos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Ukrainoje Petras Vaitiekūnas.

„Nuo seno lietuvius ir ukrainiečius sieja šilti draugystės, bičiulystės jausmai, kultūriniai, ekonominiai ryšiai. Mūsų tautas suartino bendros nacionalinio išsivadavimo kovos, todėl mums nesvetimi jų siekiai. Sunku suvokti ir maža apgailestauti, kad 21-ajame amžiuje, Europoje, čia pat – Ukrainoje, liejamas kraujas dėl vertybių, kurių pagrindu sukurta Europa sėkmingai gyvuoja dešimtmečius“,  – atidarydamas parodą kalbėjo G. Kirkilas.

 

Seimo Pirmininko pavaduotojo Gedimino Kirkilo patarėja

Danutė Karaliūnienė (tel. (8 5) 239 6025, mob. 8 699 04014; el. p.: [email protected]).


  Siųsti el. paštuSpausdinti