Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Seime atverta Laisvės premijos laureatui Adamui Michnikui skirta paroda

2015 m. sausio 13 d. pranešimas VIR

 

Šiandien Parlamento galerijoje atverta fotografijų paroda, skirta 2014 metų Laisvės premijos laureatui Adamui Michnikui, Lenkijos visuomenės veikėjui, disidentui, vienam iš Lenkijos opozicinio judėjimo „Solidarumas“ lyderių, žurnalistui, eseistui ir politikos publicistui, dienraščio „Gazeta Wyborcza“ vyriausiajam redaktoriui.

 

2014 metų Laisvės premijos laureatas Adamas Michnikas (viduryje) ir Seimo Pirmininko pavaduotojas Gediminas Kirkilas parodos atidaryme. Seimo kanceliarijos nuotr. (aut. Olga Posaškova)

 

Pristatydamas parodą Seimo Pirmininko pavaduotojas Gediminas Kirkilas pabrėžė, kad Adamo Michniko vardas buvo žinomas jau ankstyvais Lietuvos laisvėjimo metais. Seimo Pirmininko pavaduotojo teigimu, ypač svarbu, kad „tomis dienomis prieš 24 metus Adamas Michnikas, ėjęs Lenkijos parlamento nario pareigas, buvo čia. Tai buvo ypač vertingas solidarumo aktas, sustiprinęs ne vieną iš mūsų“.

G. Kirkilas taip pat atkreipė dėmesį, kad kovotojo už Laisvę vardą Adamas Michnikas dar kartą pademonstravo šiomis tragiškomis Prancūzijai dienomis, kai jo vadovaujamas laikraštis „Gazeta Wyborcza“ tapo vienu iš šešių Europos dienraščių, pareiškusių: „Nesiduosime įbauginami“.

Laisvės premijos laureatas Adamas Michnikas parodos atidarymo renginyje sakė, kad Lenkijos demokratinė opozicija visada pasisakė už mūsų valstybės laisvę. Lenkijos publicistas teigė, kad Lietuvos Seimo paskirtą Laisvės premiją jis vertina kaip visų jo bendražygių nuopelnų įvertinimą. „Esu labai sujaudintas ir šios premijos skyrimą laikau kaip savo užduotį ateičiai“, – pabrėžė A. Michnikas.

Taip pat buvo pristatyta fotografijų ir autentiškų liudijimų paroda „Mes buvome ten...“

 

Parodoje „2014 metų Laisvės premijos laureatas Adamas Michnikas“ eksponuojamos fotografijos, pristatančios A. Michniko gyvenimą, atskleidžiančios jo, kaip Lenkijos visuomenės veikėjo, politiko, intelektualo, veiklą, liudijančios jo ryšius su Lietuva. Paroda parengta bendradarbiaujant su Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija, Lietuvos Respublikos ambasada Lenkijos Respublikoje, dienraščio „Gazeta Wyborcza“ agentūra „Agencja Gazeta“, Lenkijos institutu Vilniuje, centru „Menų, kultūrų ir tautų paribys“ Seinuose, Vytauto Didžiojo universitetu ir Klaipėdos universitetu.

Paroda „Mes buvome ten“ – gyva atmintis – nuotraukos ir tų dienų autentiški žmonių liudijimai. Fotografijose užfiksuoti Lietuvos žmonės, ginantys ir saugantys Lietuvos laisvę, kai į ją kėsinosi Nepriklausomybės priešai, daug šviesių beginklių drąsuolių veidų – jauni ir seni, budėję naktį ir dieną, statę barikadas, užtvaras, savanoriai Parlamento viduje, įtampos valandomis dirbę Aukščiausiosios Tarybos – Atkuriamojo Seimo deputatai.

Fotografijų autoriai – Alfredas Girdziušas, Andrius Petrulevičius, Vilius Jasinevičius, fiksavę daugelį Sąjūdžio ir Lietuvos atgimimo istorijos akimirkų. Parodoje eksponuojami ir ranka rašyti autentiški Lietuvos žmonių liudijimai, su nubraižytomis sovietinės kariuomenės pastatų užėmimo, Televizijos bokšto šturmo schemomis. Rankraštiniai šaltiniai saugomi Lietuvos valstybės naujajame archyve. Parodos dizainerė – Skirmantė Vaitkevičiūtė.

Parodas parengė Seimo kanceliarijos Komunikacijos departamento Parlamentarizmo istorijos ir atminimo skyrius.

 

Daugiau informacijos apie Laisvės gynėjų dienos minėjimo renginius ir išsamią renginių programą galima rasti specialiojoje svetainėje.

 

Nerijus Vėta

Seimo kanceliarijos Komunikacijos departamentas

Ryšių su visuomene skyrius (tel. (8 5) 239 6208, el. p. [email protected])


  Siųsti el. paštuSpausdinti