Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Seimo Pirmininko pavaduotojo, Europos reikalų komiteto pirmininko Gedimino Kirkilo kalba konferencijoje „Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystė“

2015 m. vasario 27 d. pranešimas VIR

 

Laba diena gerbiami Seimo nariai,

Jūsų Ekscelencijos Ambasadoriai,

Europos Parlamento nariai,

Europos Komisijos atstovai,

Gerbiami svečiai,

 

2013 metų birželį Europos Sąjunga ir Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) pradėjo derybas dėl didžiausio pasaulyje laisvos prekybos susitarimo – Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės.

Prieš dvejus metus, prasidėjus deryboms, JAV prezidentas Barakas Obama (Barack Obama) siūlė jas baigti „vienu benzino baku“ – greitai, neklaidžiojant ir neatidėliojant abipusiškai naudingo sprendimo.

Šiuo metu, pasibaigus septintajam derybų raundui, galime konstatuoti, kad derybos vyksta ne taip sklandžiai, kaip buvo tikėtasi pradžioje. Dviejų didžiausių, labiausiai išvystytų bei aukščiausius kokybės standartus sau keliančių pasaulio ekonomikų integravimas negali būti lengvas procesas. Matome sudėtingas, tačiau į priekį judančias derybas. Matome abiejų pusių pasiryžimą pasiekti abi puses tenkinančius rezultatus, geriausiai išnaudojant sutarties siūlomus pranašumus.

Tikimasi, kad susitarimas padės atverti prekybą ir teigiama linkme paskatins ekonomikos augimą ir darbo vietų kūrimą abiejose Atlanto vandenyno pusėse. Nors sutarties pavadinimas akcentuoja investicijas ir prekybą, sutartis apima daug platesnį klausimų ratą.

Pagrindinis sutarties tikslas yra harmonizuoti abiejų rinkų taisykles tokiose srityse kaip maisto ir produktų sauga, aplinkos apsauga, biotechnologijos ir nuodingų chemikalų tvarkymas, finansinės paslaugos, bankų sektorius ar vidaus paslaugų reguliavimas ir daugelyje kitų viešosios politikos sričių.

Tokio mąsto derybos negalėjo nesukelti nerimo ar net sąmokslo teorijų. Todėl sveikintinas Europos Komisijos žingsnis, paskelbiant Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės sutarties derybinius dokumentus. Ir nors po šio žingsnio matome smarkiai sumažėjusį bereikalingų spekuliacijų skaičių, klausimų išlieka.

Svarbus vaidmuo, ieškant atsakymų į politikams ir visuomenei aktualius, su sutartimi kylančius klausimus, tenka nacionaliniams Europos Sąjungos parlamentams, Europos Parlamentui bei pilietinei visuomenei. Veikdami kartu siekiame, kad derybos geriausiai atspindėtų Europos Sąjungos valstybių narių piliečių interesus.

Todėl Seimo Europos reikalų ir Užsienio reikalų komitetai nusprendė pakviesti Jus visus – Seimo narius, derybose dalyvaujančius Europos Komisijos atstovus, Europos Parlamento narius bei visuomeninių organizacijų ir verslo atstovus diskusijai apie tai, kokioje derybų stadijoje esame, kur judame ir kokia kryptimi turėtume judėti.

Naudojantis proga norėčiau padėkoti ponams Hidui Haubenui (Hiddo Houben), Chrisui Bartonui (Chris Barton), Arūnui Vinčiūnui už apsilankymą Lietuvoje, ekspertams bei pilietinės visuomenės atstovams už surastą laiką pristatyti tiek derybų eigą, tiek savo įžvalgas. Neabejoju, kad išgirsime mums visiems naudingos informacijos, padėsiančios susidaryti objektyvų vaizdą, kur mes šiuo metu esame.

 

Seimo Pirmininko pavaduotojas, Europos reikalų komiteto pirmininkas Gediminas Kirkilas


  Siųsti el. paštuSpausdinti