Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Seime atverta Mykolo Kleopo Oginskio metams skirta paroda

2015 m. gegužės 5 d. pranešimas VIR

 

 

Parlamento galerijoje atverta paroda Mykolas Kleopas Oginskis. Sugrįžimas į Tėvynę“, skirta 250-osioms Mykolo Kleopo Oginskio gimimo metinėms. Parodą, kurią rėmė Užsienio reikalų ministerijos Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programa, parengė Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus. 2015-uosius Seimas yra paskelbęs M. K. Oginskio metais. 250-osios kompozitoriaus ir politikos veikėjo gimimo metinės taip pat yra įtrauktos į UNESCO minimų sukakčių kalendorių.

 

 

Parodą atidaręs Seimo narys Jurgis Razma priminė žinomiausią M. K. Oginskio kūrinį „Atsisveikinimas su Tėvyne“ ir jo sukūrimo aplinkybes bei linkėjo sau ir kitiems Seime dirbantiems kolegoms „gyventi tokį gyvenimą ir priimti tokius sprendimus, kad niekada nebereikėtų kalbėti apie atsisveikinimą su Tėvyne“.

 

 

Viena iš parodos rengėjų humanitarinių mokslų daktarė, Lietuvos istorijos instituto vyresnioji mokslo darbuotoja Ramunė Šmigelskytė-Stukienė teigė, jog šios parodos atidarymas Seime yra itin simboliškas: „Seimas Mykolo Kleopo Oginskio gyvenime buvo labai svarbi valstybės institucija. Būtent Seime, Abiejų Tautų Respublikos Seime, 1786 metais savo politiko karjerą pradeda Mykolas Kleopas Oginskis. <...> Taigi Seimas, kaip valstybės valdymo institucija, yra giliai įsirėžęs į Mykolo Kleopo Oginskio gyvenimą“.

Rietavo Oginskių kultūros istorijos  muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas sakė tikįs, kad M. K. Oginskio 250-osioms gimimo metinėms skirta paroda padės ne tik iš naujo atrasti ir pažinti šią asmenybę, bet ir leis giliau suvokti dramatiškus XVIII a. antrosios pusės istorinių lūžių įvykius, kurių metu iš pasaulio žemėlapių buvo ištrintas Abiejų Tautų Respublikos, kartu ir Lietuvos, vardas: „Jubiliejinė M. K. Oginskio sukaktis turi pasitarnauti egzistenciniam mūsų visų susivokimui. Liūdniausia, kas gali nutikti, tai patikėti iliuzija, kad mūsų Tėvynės likimu pasirūpins kitos valstybės, kad patriotizmo idėjos paseno ir nebeatitinka šiuolaikinio, modernaus pasaulio elgsenos standartų“.

V. Rutkauskas, dėkodamas visiems, prisidėjusiems prie parodos rengimo, klausė: „Ar pasinaudosime galimybe nutiesti Oginskių kultūros kelio liniją kaip strategiją, kuri atrodo miglota ir sunkiai įsivaizduojama?“

 

 

Pasak parodos rengėjų, M. K. Oginskio (1765–1833) gyvenimas, jo politinė, diplomatinė, visuomeninė veikla ir kūrybinis palikimas, kaip reta, taikliai atspindi istoriškumo suvokimo principus ir idealus. Sunkiausiais istorijos laikotarpiais juos primindavo nemirtingojo polonezo „Atsisveikinimas su Tėvyne“ melodija.

 

 

Seimo kanceliarijos nuotraukos (aut. Olga Posaškova)

 

Justė Radzevičiūtė-Laugalienė

Seimo kanceliarijos Komunikacijos departamento Ryšių su visuomene skyrius (tel. (8 5) 239 6210, el. p. [email protected])

 


  Siųsti el. paštuSpausdinti