Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Alkoholio kontrolės įstatymo Nr. I-857 28 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIIIP-1666.

Pasiūlymų ir pastabų laukiame iki 2018-06-11

 

Sveikatos reikalų komitetas svarsto:

 

Alkoholio kontrolės įstatymo Nr. I-857 28 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIIIP-1666 (toliau – Įstatymo projektas).

Įstatymo projektą parengti paskatino tai, kad alkoholinius gėrimus ir jų tarą imituojantys maisto produktai, įskaitant nealkoholinius gėrimus, žaislai ar kitos prekės, kurie yra skirti vaikams ir paaugliams, pvz., vaikiškomis aplikacijomis apipavidalintas vaikiškas šampanas ar vaikiškas punšas, ugdo jaunimo įprotį vartoti alkoholį, skatina šio žalingo įpročio paplitimą visuomenėje ir yra susijęs su suaugusiųjų tolerancija jaunimo alkoholio vartojimui.

Įvairiuose informacijos šaltiniuose aptinkama tyrimų ir publikacijų, kuriuose nealkoholinių gėrimų išpilstymas į putojančio vyno butelius imituojančią tarą traktuojamas kaip nepilnamečių pratinimas prie alkoholio vartojimo[1]. 2015 m. pabaigoje Jungtinėje Karalystėje kilus nevyriausybinių organizacijų protestui dėl Disney kompanijos gaminamo ir parduodamo  vadinamojo vaikiško šampano (angl. Disney Frozen Non-Alcoholic Party Drink su populiarių animacinių filmų personažais ant etikečių, kompanija paskelbė stabdanti šio produkto pardavimą nuo 2016 m. balandžio mėn.[2].

Lietuvos Respublikos maisto įstatymo Nr. VIII-1608 6 straipsnio, reglamentuojančio maisto ir kitų į maistą panašių gaminių pateikimo į rinką ribojimus, 2 dalyje nustatyta, kad „Draudžiama teikti į rinką gaminius, savo forma, kvapu, spalva, išvaizda, ženklinimu, pakuote, dydžiu ar kitaip panašius į maistą taip, kad vartotojai, ypač vaikai, galėtų būti klaidinami ir vartojant šiuos gaminius kaip maistą galėtų kilti pavojus sveikatai ar gyvybei.“

Lietuvos Respublikos alkoholio kontrolės įstatymo Nr. I-857 3 straipsnio, reglamentuojančio valstybės alkoholio kontrolės politikos principus, 1 dalies 4 punkte nustatytas vienas iš principų „riboti alkoholinių gėrimų pardavimo ir vartojimo skatinimą“, 5 punkte nustatytas principas „drausti priemones, skatinančias jaunimą pirkti ir vartoti alkoholinius gėrimus“, o 7 punkte nustatytas principas „skatinti socialinės aplinkos be alkoholio kūrimą;”.

Vienas iš Lietuvos sveikatos 2014-2025 metų strategijos, patvirtintos Lietuvos Respublikos Seimo 2014 m. birželio 26 d. nutarimu Nr. XII-964, tikslų yra formuoti sveiką gyvenseną ir jos kultūrą. Siekiant šio tikslo, minėtoje strategijoje iškelti uždaviniai: ,,68.1. sumažinti alkoholinių gėrimų, tabako vartojimą, <...>;“, „68.2. skatinti sveikos mitybos įpročius.“

Įstatymo projekto tikslas – stiprinti vaikų sveikatą, formuojant sveiką gyvenseną ir jos kultūrą, mažinantalkoholinių gėrimų vartojimo įpročio paplitimą visuomenėje per draudimą gaminti ir (ar) parduoti  alkoholinius gėrimus ir jų tarą imituojančius maisto produktus, įskaitant nealkoholinius gėrimus, žaislus ar kitas prekes, kurie yra skirti vaikams ir paaugliams.

 

Pasiūlymus ir pastabas siųskite

Lietuvos Respublikos Seimui

adresu: Gedimino pr. 53, LT-01109 Vilnius

arba el. paštu [email protected]

   Naujausi pakeitimai - 2018-05-30 11:54
   Simona Šimonienė

  Siųsti el. paštuSpausdinti