2016 m. kovo 16 d. pranešimas žiniasklaidai
Seimo Sveikatos reikalų komitetas, vykdydamas parlamentinę kontrolę, šios dienos posėdyje svarstė klausimą dėl geresnių slaugytojų darbo sąlygų ir darbo užmokesčio padidinimo.
Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė akcentavo, kad Privalomojo sveikatos draudimo taryba 2015 m. sausio 28 d. priėmė nutarimą „Dėl slaugytojų darbo užmokesčio didinimo prioriteto tvarka“, kuriuo asmens sveikatos priežiūros įstaigoms buvo rekomenduota dalį 2015 metų lėšų sumos, kuria didėja šių įstaigų gaunamos pajamos (palyginti su 2014 metais) pagal sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis, prioriteto tvarka skirti slaugytojų darbo užmokesčiui didinti. Tačiau duomenys apie 2015 m. darbo užmokestį rodo, kad algos slaugytojams 2015 m. didėjo labai netolygiai, o kai kuriose gydymo įstaigose visai nedidėjo arba net mažėjo.
Komitetui pateiktais Valstybinės ligonių kasos (VLK) duomenimis, 2015 m. asmens sveikatos priežiūros įstaigų gydytojų vidutinis darbo užmokestis (VDU) buvo 956 Eur, slaugytojų – 636 Eur. universiteto ir respublikos ligoninėse slaugytojų VDU fiziniam asmeniui buvo 783 Eur, regionų ligoninėse – 535 Eur, rajonų ligoninėse – 534 Eur, slaugos ligoninėse – 652 Eur, miesto poliklinikose – 616 Eur, greitosios medicinos pagalbos įstaigose – 934 Eur (daugiau informacijos galima rasti čia.).
Tuo metu posėdyje dalyvavusi Lietuvos slaugos specialistų organizacijos (LSSO) prezidentė Danutė Margelienė teigė, kad LSSO duomenimis, slaugytojų darbo užmokestis nuo 2013 m. iš esmės nedidėjo, be to, yra mažesnis, nei nurodo VLK.
D. Margelienė, kalbėdama apie Lietuvos slaugytojų problemas taip pat pabrėžė, kad slaugytojos dėl menko darbo užmokesčio ir blogesnių darbo sąlygų emigruoja ir atkreipė dėmesį, kad prieš 20 metų Lietuvoje dirbo 36000 slaugytojų, o šiuo metu praktikuojančių slaugytojų liko tik 16000. Baigę mokslus jauni specialistai, nematydami perspektyvos, įsidarbina vienas iš dešimties. Visuomenei senstant ir slaugos poreikiams didėjant, padėtis darosi labai įtempta ir, pasak LSSO atstovės, jei ji nesikeis, „teks uždaryti gydymo įstaigų skyrius“.
Sveikatos reikalų komitetas, įvertinęs posėdyje pateiktus pasiūlymus ir išanalizavęs situaciją, numato priimti sprendimą artimiausiame komiteto posėdyje.
Parengė Informacijos ir komunikacijos departamento
Spaudos biuro patarėja Jolanta Anskaitienė
Tel. (8 5) 239 6508, el. p. [email protected]