2016 m. kovo 4 d. pranešimas VIR
Japonijos Vyriausybės nuotr.
Japonijos Ministro Pirmininko rezidencijoje šį trečiadienį įvykusio Japonijos Ministro Pirmininko Šindzo Abė ir Seimo Pirmininkės Loretos Graužinienės susitikimo metu Japonijos vyriausybės vadovas pabrėžė, kad Lietuvos parlamento vadovės vizitas sustiprins ir išplės dviejų šalių bendradarbiavimą ir partnerystę.
Pokalbio metu daug dėmesio skirta buvusiam Japonijos konsului Čijunei Sugiharai, kuris Antrojo pasaulinio karo metais reziduodamas Lietuvoje išdavė vizas nuo nacių represijų bėgusiems žydams ir taip gelbėjo jų gyvybes.
Japonijos premjeras pabrėžė, kad Č. Sugihara sujungė lietuvių ir japonų tautas ir išreiškė viltį, kad istoriniai šio diplomato veiklos dokumentai 2017 metais bus įtraukti į UNESCO Pasaulio atminties registrą. Tam jau yra pritarusi Japonijos nacionalinė UNESCO komisija.
Savo ruožtu Seimo Pirmininkė L. Graužinienė užtikrino Lietuvos paramą šiam siekiui. „Lietuva palaiko šią iniciatyvą. Č. Sugiharos žygdarbį būtina prisiminti, įamžinti ir skleisti kaip žmogiškumo triumfą net ir mirtino pavojaus sąlygomis. Džiaugiuosi, kad mūsų tautas vienija bendros vertybės“, – kalbėjo parlamento vadovė.
Taip pat Japonijos Ministras Pirmininkas Š. Abė sakė matęs „Nippon“ televizijos sukurtą filmą apie Č. Sugiharos gyvenimą, o Seimo Pirmininkė L. Graužinienė teigė ypač vertinanti filmo kūrėjų pasirinkimą pasaulinę filmo apie Č. Sugiharą premjerą pristatyti istoriniame „Romuvos“ kino teatre Kaune – mieste, kur 1939–1940 metais gyveno ir dirbo Japonijos konsulas.
„Č. Sugiharos dėka vis daugiau japonų pažins Lietuvą“, – sakė Japonijos Ministras Pirmininkas.
Pagerbdama Č. Sugiharos atminimą vakar parlamento vadovė kartu su delegacija apsilankė ir gimtajame Č. Sugiharos mieste Yaotsu, Gifu prefektūroje, kur susitiko su meru Masanori Kaneko bei buvusiu meru Šingo Akatsuka. Jiems Seimo vadovė padėkojo už nuoseklias pastangas puoselėti Č. Sugiharos palikimą ir plėsti ryšius su Lietuva.
Seimo Pirmininkė L. Graužinienė apsilankė Č. Sugiharos memorialiniame muziejuje, įsikūrusiame ant vadinamosios „Žmogiškumo kalvos“, apžiūrėjo čia pristatomą ekspoziciją, kurioje daug vietos skiriama Lietuvai ir Č. Sugiharos darbui mūsų šalyje. Šiame muziejuje eksponuojamas ir po mirties Č. Sugiharai suteiktas Lietuvos apdovanojimas – Žūvančiųjų gelbėjimo kryžius, kitų valstybių apdovanojimai, taip pat Izraelio suteiktas Pasaulio tautų teisuolio medalis.
Po apsilankymo muziejuje Seimo Pirmininkė L. Graužinienė sakė, kad ypač svarbu Č. Sugiharos veiklą pristatyti jaunajai kartai. Svarbu nepaisant netgi labai sunkių aplinkybių vadovautis žmogiškumo vertybėmis, padedant mirtiname pavojuje esantiems žmonėms. Pasak parlamento vadovės, Č. Sugihara įrodė, kad „ir vienas žmogus labai daug gali“, o savo gelbėtojui amžinai dėkingi ne tik išgelbėtieji, kuriems per Japoniją buvo atidaryti vartai antrajam gyvenimui, bet ir jų palikuonys, kurių yra tūkstančiai.
Seimo Pirmininkė L. Graužinienė pakvietė visus apsilankyti Lietuvoje, Kaune veikiančiuose Č. Sugiharos namuose, kur prieš Antrąjį pasaulinį karą veikė Japonijos konsulatas.
Č. Sugiharos asmenybės svarbą Lietuvos Japonijos santykiams dar kartą patvirtino ir parlamento vadovės susitikimas su Gifu prefektūros gubernatoriumi Hadžimė Furuta. Prisimindamas savo vizitą Lietuvoje praėjusį rudenį, jis sakė, kad dėl Č. Sugiharos atminimo Lietuva tapo labai brangi šalis japonams ir kad sieks plėtoti intensyvius ryšius su Lietuva.
Seimo Pirmininkė L. Graužinienė pažymėjo, kad Č. Sugiharos vardas įamžintas ir Kaune, ir Vilniuje. „Prisimindami jo žygdarbį, praėjusiais metais minėjome „Gyvybės vizų“ išdavimo 75-erių metų sukaktį“, – pasakojo parlamento vadovė, dar kartą pabrėždama, kad Lietuva labai remia Gifu gubernatoriaus ir Japonijos vyriausybės iniciatyvą įtraukti Č. Sugiharos veiklos dokumentus į UNESCO pasaulio istorijos dokumentų registrą.
Taip pat susitikimuose su Gifu prefektūros gubernatoriumi H. Furuta ir kitais prefektūros atstovais, universiteto prezidentu, verslo atstovais buvo aptartas bendradarbiavimas tarp prefektūros ir Lietuvos verslo, turizmo, mokslo srityse.
Pasak Seimo pirmininkės L. Graužinienės, Gifu prefektūra yra naujas Lietuvos partneris Japonijoje. Būtų prasminga skatinti bendradarbiavimą tarp prefektūros ir Lietuvos. Tam yra puikus pagrindas – Gifu prefektūroje 12 universitetų, stiprus gyvybės mokslų sektorius, išvystyta mašinų pramonė bei žemės ūkis. „Tai labai geras pagrindas praktiniam bendradarbiavimui. Skatintume kontaktų tarp mokslo įstaigų užmezgimą, verslo bei turizmo ryšius“, – kalbėjo parlamento vadovė.
Rosvaldas Gorbačiovas
Seimo Pirmininko vyresnysis patarėjas
Tel. (8 5) 239 6005, mob. 8 698 42 071
El. p. [email protected]