Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Seime paminėtos 25-osios Krašto apsaugos savanorių pajėgų įkūrimo metinės

2016 m. sausio 17 d. pranešimas VIR

 

Seime vyko renginiai, skirti 25-osioms Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) įkūrimo metinėms paminėti.

Po iškilmingos karių rikiuotės Nepriklausomybės aikštėje vyko minėjimas Kovo 11-osios Akto salėje.

Sveikindamas susirinkusiuosius Seimo Pirmininko pirmasis pavaduotojas Vydas Gedvilas sakė: „Faktas, kad Lietuvoje yra tiek daug piliečių, kurie supranta asmeninio indėlio naudą ir reikšmę, kurie vadovaujasi ne tik personaliniais, bet visų pirma valstybės interesais – labai stiprus. Labai reikšmingas ir iškalbingas, džiuginantis ir skelbiantis, kad mums rūpi. Kad mes pasiruošę.“

Karius taip pat sveikino ir apdovanojimus teikė krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, Sausumos pajėgų vadas generolas majoras Almantas Leika, KASP vadas plk. Arturas Jasinskas.

  

Garbės savanoris, pirmasis Savanorių vadas atsargos pulkininkas Jonas Gečas priminė, kad savanorių pajėgos prieš 25-erius metus gimė būtent Seimo rūmuose: „Labai teisingi žodžiai buvo užrašyti 1991 metais ant barikadų prie Seimo – „Lietuvos širdis“ (...), nes čia tuomet iš tiesų buvo laisvės oazė“.

Trijų Baltijos šalių atstovai tradiciškai pasirašė savanorių pajėgų bendradarbiavimo planą, kuris numato Lietuvos, Estijos ir Latvijos savanorių pajėgų bendradarbiavimą karinio rengimo, sporto ir kultūrinėse srityse.

Renginio metu Vitražo galerijoje veikė Vytauto Didžiojo karo muziejaus ekspozicija „Tas laisvės nevertas, kas negina jos“, kurioje eksponuotos nuotraukos pristatančios Krašto apsaugos savanorių pajėgų veiklą bei pajėgų įkūrimą 1991 metais menantys daiktai, Seimo rūmų maketas.

 

1991-ųjų sausio 17 d., po Sovietų Sąjungos bandymo ginkluota jėga nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, Aukščiausioji Taryba priėmė Įstatymą dėl Savanoriškosios krašto apsaugos tarnybos (SKAT) įkūrimo. Remiantis šiuo įstatymu oficialiai pradėjo veikti Savanoriškoji krašto apsaugos tarnyba (1998 m. reorganizuota į KASP). Įstatymas įteisino ir juridiškai legalizavo jau veikiančias savanorių formuotes, sudarė prielaidas paskirti vadovybę, formuoti dalinius. Įkūrus Savanoriškąją krašto apsaugos tarnybą, buvo išspręstas vienas esminis uždavinys – į valstybės gynimą oficialiai buvo įtraukta visuomenė, kuri valstybę jau gynė remdamasi įstatymu.

Krašto apsaugos savanorių pajėgos yra Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų dalis. Jas sudaro Savanorių pajėgų štabas, šešios rinktinės, apimančias visą Lietuvos teritoriją. Šiuo metu KASP tarnauja daugiau nei keturi tūkstančiai penki šimtai karių savanorių ir daugiau nei penki šimtai profesinės karo tarnybos karių, kurie yra rengiami Lietuvos Respublikos sausumos teritorijos karinei apsaugai ir gynybai, tarptautinėms operacijoms, treniruojami kolektyvinei sąveikai su reguliariosiomis pajėgomis, rengiasi šalies gynybai teritoriniu pagrindu, taip pat teikia pagalbą kitoms valstybės ir savivaldybių institucijoms.

 

Daugiau informacijos:

kpt. Tomas Pakalniškis

Krašto apsaugos savanorių pajėgų štabo civilių ir karių bendradarbiavimo karininkas

(mob. 8 657 61271)

 

Justė Radzevičiūtė-Laugalienė

Seimo kanceliarijos Informacijos ir komunikacijos departamento

Ryšių su visuomene skyrius, tel. (8 5) 239 6210, el. p. [email protected]

 

 

 


  Siųsti el. paštuSpausdinti