PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Seimo
2017 m. kovo 16 d. nutarimu
Nr. XIII-232 sudarytos
Specialiosios tyrimo komisijos
2017 m. kovo 20 d. posėdyje
LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO SPECIALIOSIOS TYRIMO KOMISIJOS SEIMO ETIKOS IR PROCEDŪRŲ KOMISIJOS TEIKIMO PRADĖTI APKALTOS PROCESĄ LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO NARIUI KĘSTUČIUI PŪKUI PAGRĮSTUMUI IŠTIRTI IR IŠVADAI DĖL PAGRINDO PRADĖTI APKALTOS PROCESĄ PARENGTI
REGLAMENTAS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Šis Reglamentas nustato Seimo 2017 m. kovo 16 d. nutarimu Nr. XIII-232 sudarytos Specialiosios tyrimo komisijos Seimo etikos ir procedūrų komisijos teikimo pradėti apkaltos procesą Lietuvos Respublikos Seimo nariui Kęstučiui Pūkui pagrįstumui ištirti ir išvadai dėl pagrindo pradėti apkaltos procesą parengti (toliau – Komisija) darbo tvarką.
2. Komisija savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Seimo statutu, šiuo Reglamentu bei kitais teisės aktais.
II. KOMISIJOS NARIAI IR APTARNAUJANTIS PERSONALAS
3. Komisijos pirmininkas:
3.1. organizuoja Komisijos darbą, sudaro jos posėdžių darbotvarkių projektus;
3.2. vadovauja rengiant Komisijai svarstyti teikiamus klausimus;
3.3. šaukia Komisijos posėdžius ir jiems pirmininkauja;
3.4. vadovauja Komisiją aptarnaujančių asmenų darbui;
3.5. vykdo kitus teisės aktų suteiktus įgaliojimus.
4. Kai Komisijos pirmininko nėra ar jis negali eiti savo pareigų, pareigas laikinai eina Komisijos pirmininko pavaduotojas.
5. Komisijos pirmininkas gali pavesti Komisijos pirmininko pavaduotojui vykdyti Komisijos pirmininko funkcijas.
6. Komisija gali pavesti Komisijos nariui ar Komisijos narių grupei atlikti atskiras su Komisijos veikla susijusias funkcijas.
7. Komisiją aptarnauja Seimo kanceliarija.
III. KOMISIJOS VEIKLOS FORMA
8. Komisija savo kompetencijai priklausančius klausimus svarsto ir sprendimus priima posėdžiuose.
9. Komisijos posėdžius šaukia ir jiems pirmininkauja Komisijos pirmininkas.
10. Komisijos posėdžiai paprastai rengiami Seimo rūmuose Komisijos pirmininko paskirtu laiku.
11. Komisijos posėdis yra teisėtas, kai jame dalyvauja daugiau kaip pusė Komisijos narių.
12. Jeigu Komisijos narys posėdyje dalyvauti negali, jis privalo apie tai pranešti Komisijos pirmininkui.
13. Komisijos posėdžiai paprastai yra uždari.
IV. PASIRENGIMAS KOMISIJOS POSĖDŽIUI
14. Komisijos posėdžio darbotvarkės projektą parengia Komisijos pirmininkas atsižvelgdamas į Komisijos narių pasiūlytus klausimus. Kartu su pasiūlymu turi būti pateikiama klausimui svarstyti reikalinga medžiaga. Jei Komisijos nario pasiūlytas klausimas į darbotvarkės projektą neįtrauktas, jį pateikusiam Komisijos nariui Komisijos posėdžio pradžioje pasiūloma kalbėti dėl darbotvarkės. Darbotvarkę tvirtina Komisija savo sprendimu.
15. Komisijos nariams ir kitiems kviestiesiems asmenims apie rengiamą Komisijos posėdį, jo vietą ir laiką pranešama asmeniškai, ne vėliau kaip likus 12 valandų iki posėdžio pradžios. Visuomenei apie Komisijos posėdį paskelbiama per Seimo kanceliarijos Informacijos ir komunikacijos departamento Ryšių su visuomene skyrių.
16. Parengti Komisijos išvados projektas ne vėliau kaip prieš 12 valandų iki Komisijos posėdžio pradžios pateikiami Komisijos nariams susipažinti.
V. KOMISIJOS POSĖDŽIO DALYVIAI
17. Komisijos posėdžiuose dalyvauja Komisijos nariai, Komisijai padedantys Seimo kanceliarijos darbuotojai ir, Komisijos kvietimu, kiti asmenys.
18. Komisija į posėdį kviečia ir išklauso Seimo nario, kuriam taikoma apkalta, paaiškinimus ir argumentus. Posėdžiuose gali dalyvauti ir asmens, kuriam taikoma apkalta, advokatas.
19. Jeigu kviečiamas Seimo narys neatvyksta į Komisijos posėdį be svarbios priežasties arba atsisako pateikti Komisijai paaiškinimus, Komisija turi teisę priimti sprendimą nedalyvaujant Seimo nariui.
20. Komisijos kvietimu posėdyje dalyvaujantys asmenys (liudytojai ir ekspertai) raštu įspėjami dėl baudžiamosios atsakomybės už melagingų pranešimų, paaiškinimų, informacijos ar duomenų teikimą komisijai, taip pat dėl administracinės atsakomybės už komisijos reikalavimų nevykdymą (Priedas Nr. 1). Asmenys, teikiantys komisijai paaiškinimus, negali būti verčiami teikti paaiškinimus prieš save, savo šeimos narius ar artimus giminaičius, tačiau, jiems sutikus duoti paaiškinimus, šie asmenys turi būti įspėti dėl atsakomybės už melagingus parodymus.
21. Apklausus liudytoją surašomas liudytojo apklausos protokolas. Liudytojui perskaičius, jis gali būti papildomas ar pataisomas ir po to turi būti liudytojo pasirašytas.
22. Komisijos posėdžiuose ta apimtimi, kuria juose yra svarstoma įslaptinta informacija, nedalyvauja asmenys, pagal įstatymus neturintys teisės susipažinti su atitinkama įslaptinta informacija.
VI. KOMISIJOS POSĖDŽIO TVARKA
23. Komisijos posėdyje svarstant atskirus darbotvarkės klausimus, paprastai pirmiausiai svarstomas klausimas yra pristatomas ir išklausoma Komisijos narių nuomonė. Po to savo nuomonę gali pareikšti ir kiti posėdžio dalyviai.
24. Darbotvarkės klausimui pristatyti paprastai skiriama iki 5 minučių, Komisijos nario, kitų posėdžio dalyvių nuomonei pareikšti – 3-5 minutės. Prireikus Komisijos posėdžio pirmininkas gali nustatyti kitokią pristatymo ar nuomonės pareiškimo trukmę.
25. Žodį pasisakyti Komisijos nariams ar kitiems asmenims suteikia Komisijos posėdžio pirmininkas. Komisijos posėdžio pirmininkas klausti ir pasisakyti gali be eilės.
26. Kiekvienu darbotvarkės klausimu Komisijos nariai gali pateikti klausimus. Gavęs teisę užduoti klausimą, Komisijos narys paprastai privalo užduoti konkretų ne ilgesnį kaip 2 minučių trukmės klausimą ir nurodyti, kam jis adresuojamas. Klausimų ir atsakymų sesiją vienu klausimu galima nutraukti balsavimu paprasta posėdyje dalyvaujančių Komisijos narių balsų dauguma.
VII. TVARKOS UŽTIKRINIMAS KOMISIJOS POSĖDYJE
27. Komisijos posėdžio pirmininkas perspėja asmenis, nesilaikančius šio Reglamento, ir gali nutraukti jų kalbą.
28. Komisija, priėmusi protokolinį sprendimą, gali pašalinti iš Komisijos posėdžių salės asmenis, kliudančius jai dirbti.
VIII. KOMISIJOS POSĖDŽIO PROTOKOLAS
29. Komisijos posėdžiai protokoluojami. Protokolus pagal Seimo valdybos sprendimu patvirtintas Seimo komitetų ir komisijų posėdžių protokolų rašymo taisykles surašo posėdžio sekretorius (Komisijai padedantis Seimo kanceliarijos darbuotojas).
29. Posėdžio protokolą pasirašo Komisijos posėdžio pirmininkas ir posėdžio sekretorius.
30. Daromi Komisijos posėdžių garso įrašai. Juos saugo Komisijai padedantis Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijos darbuotojas. Esant poreikiui, garso įrašai iššifruojami. Iššifruoti įrašai prilyginami Komisijos posėdžio protokolui. Posėdžio dalyviai turi teisę susipažinti su posėdžio garso įrašu.
IX. KOMISIJOS SPRENDIMAI
31. Įgyvendindama savo įgaliojimus Komisija priima sprendimus, kurie įrašomi į Komisijos posėdžio protokolą.
32. Komisijos sprendimai priimami atviru balsavimu paprasta posėdyje dalyvaujančių Komisijos narių balsų dauguma. Jeigu balsai pasiskirsto po lygiai, priimamas sprendimas, už kurį balsavo Komisijos pirmininkas.
X. VISUOMENĖS INFORMAVIMAS
33. Informaciją apie tyrimo eigą visuomenės informavimo priemonėms Komisijos vardu teikia jos pirmininkas arba Komisijos įgaliotas narys. Komisijos nariai, posėdyje pareiškę atskirąją nuomonę dėl tyrimo išvadų, turi teisę apie tai pateikti informaciją.
34. Komisija, pateikusi Seimui išvadą, apie tai praneša visuomenės informavimo priemonėms. Neskelbiami duomenys ar žinios, kurie yra valstybės, komercinė, banko, tarnybinė, privataus gyvenimo ar kita įstatymų saugoma paslaptis.
35.Vykdydami tyrimą, komisijos nariai ir jos pasitekti asmenys netrikdo valstybės institucijų, kitų įmonių, įstaigų ar organizacijų darbo ir privalo susilaikyti nuo preliminarių vertinimų ir išvadų kol nebus baigtas tyrimas ir nėra Komisijos išvados.
XI. PRIEDAI
Lietuvos Respublikos Seimo Specialiosios tyrimo komisijos Seimo etikos ir procedūrų komisijos teikimo pradėti apkaltos procesą Lietuvos Respublikos Seimo nariui Kęstučiui Pūkui pagrįstumui ištirti ir išvadai dėl pagrindo pradėti apkaltos procesą parengti reglamento
1 priedas
Aš, ___________________________________________________________________________
(vardas ir pavardė)
p a t v i r t i n u,
kad esu įspėtas dėl baudžiamosios atsakomybės už melagingų pranešimų, paaiškinimų, informacijos ar duomenų teikimą Lietuvos Respublikos Seimo specialiajai tyrimo komisijai (pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 235 straipsnio 2 dalį).
____________________ _______________
(parašas) (data)