LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO
ETIKOS IR PROCEDŪRŲ KOMISIJA
IŠVADA
DĖL SEIMO NARIO AURIMO GAIDŽIŪNO GALIMO VIEŠŲJŲ IR PRIVAČIŲ INTERESŲ KONFLIKTO
2017-04-19 Nr. 101-I-10
Vilnius
Seimo Etikos ir procedūrų komisija (toliau – Komisija): Rita Tamašunienė, Viktorija Čmilytė-Nielsen, Algimantas Dumbrava, Asta Kubilienė, Rūta Miliūtė, Aušrinė Norkienė, Andrius Palionis, Aušra Papirtienė, Kazys Starkevičius, gavusi Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos persiųstą laikraščio „Radviliškio naujienos“ redaktoriaus Lino Garbenio prašymą įvertinti, ar Seimo narys Aurimas Gaidžiūnas nepažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatų ir vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto (toliau – Seimo statutas) 78 straipsnio 1 dalies 3 ir 11 punktų nuostatomis, atliko tyrimą.
Etikos ir procedūrų komisija nustatė:
2017 m. kovo 6 d. Seimo nario Aurimo Gaidžiūno padėjėjas-sekretorius Kęstutis Dambrauskas iš savo tarnybinio elektroninio pašto [email protected] išsiuntė laikraščio „Radviliškio naujienos“ redaktoriui Linui Garbeniui 2017 m. kovo 6 d. raštą Nr. SN-S-16 „Dėl visuomenę klaidinančios ir orumą žeminančios informacijos, paskelbtos laikraštyje „Radviliškio naujienos“. Šį raštą pasirašė Seimo narys A. Gaidžiūnas, o kaip rašto rengėjas dokumento apačioje buvo nurodytas Seimo nario padėjėjas-sekretorius K. Dambrauskas. Rašte teigiama, kad kai kurios laikraščio „Radviliškio naujienos“ publikacijos tiesiogiai įžeidė Seimo nario A. Gaidžiūno garbę ir orumą ir Seimo narys reikalauja paneigti informaciją ir jo atsiprašyti.
Pareiškėjo L. Garbenio nuomone, A. Gaidžiūno raštas yra susijęs su privačiu A. Gaidžiūno interesu – garbės ir orumo gynimu, o ne jo, kaip Seimo nario, funkcijų vykdymu. Pareiškėjo manymu, Seimo narys A. Gaidžiūnas pasinaudojo savo tarnybine padėtimi, Seimo kanceliarijos resursais ir mokesčių mokėtojų pinigais, taip galimai pažeisdamas Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo 3 straipsnio 1 dalies 2 ir 3 punktų nuostatas.
2017 m. balandžio 4 d. paaiškinime Komisijai Seimo narys Aurimas Gaidžiūnas paaiškino, kad 2017 m. kovo 6 d. jis kreipėsi į laikraščio „Radviliškio naujienos“ redaktorių L. Garbenį prašydamas paneigti 2017 m. vasario 10-16 d. bei 2017 m. kovo 3-9 d. straipsniuose paskelbtą informaciją, kuri, jo nuomone, neatitinka tikrovės. A. Gaidžiūnas nurodė, kad šiuose straipsniuose buvo minimas kaip Seimo narys, todėl prašymą parašė ant Seimo nario blanko ir jį išsiuntė iš tarnybinio savo padėjėjo elektroninio pašto.
Seimo nario A. Gaidžiūno pateiktose laikraščio „Radviliškio naujienos“ 2017 m. vasario 10-16 d. bei 2017 m. kovo 3-9 d. iškarpose yra du straipsniai: „Ir Jus su artėjančiu Vladimiro Iljičiaus Lenino gimtadieniu, gerbiamas Seimo nary Aurimai Gaidžiūnai!“ ir „Seimo narys vaidina Nežiniuką“. Abiejuose straipsniuose minimas Seimo narys Aurimas Gaidžiūnas.
Straipsnyje „Ir Jus su artėjančiu Vladimiro Iljičiaus Lenino gimtadieniu, gerbiamas Seimo nary Aurimai Gaidžiūnai!“ teigiama, kad Seimo narys A. Gaidžiūnas 2017 m. vasario 23 d. vykusiame Radviliškio rajono tarybos posėdyje pasakė frazę: „[...] gal šiandien Vyrų diena, gal pasveikint reikėjo [...]“. Šiame straipsnyje rašoma: „[...] „seimorius“ iš tribūnos išrėžė ilgą prakalbą ir pademonstravo sau nebūdingą išmintį“.
Straipsnyje „Seimo narys vaidina Nežiniuką“ rašoma: „Leninas kažkada sakė, kad kiekviena virėja gali valdyti valstybę, tačiau jis neužsiminė, ar tai gali daryti kiekvienas mechanikas. Tokai mintis kyla klausantis „valstiečio“ Seimo nario, mechaniko išsimokslinimą turinčio Aurimo Gaidžiūno viešų pasisakymų apie centrinės Aušros aikštės rekonstrukciją“. Straipsnyje teigiama, kad A. Gaidžiūnas, būdamas Radviliškio rajono tarybos nariu, balsavimo metu pritarė šios tarybos sprendimui dėl teikimo įtraukti projektą „Radviliškio miesto Aušros aikštės rekonstravimas“ į valstybės investicijų programą. Straipsnyje cituojami A. Gaidžiūno pasisakymai iš interviu laikraščiui „Lietuvos žinios“ apie šios aikštės rekonstrukcijos projekto finansavimą jam jau esant Seimo nariu: „Ir kolegoms Seime kilo klausimų, kaip galima imtis kokių nors statybų, rekonstrukcijos, neturint tam pinigų. Kita vertus, keista ir tai, kad nedidelei aikštei sutvarkyti reikalaujama net 2,999 mln. eurų. [...] Tikrai nepažadu, kad bandysiu gauti lėšų Aušros aikštei sutvarkyti“. „Radviliškio naujienos“ pateikė A. Gaidžiūno atsakymą dėl jo balsavimo Radviliškio rajono taryboje: „Kaip mes ten balsavome? Nepamenu, ar pritariau. Tačiau žinau, kad tuomet niekas nesakė, kad lėšų aikštei nėra. Nebūčiau pritaręs.“
Seimo statuto 18 straipsnio 1 dalyje nustatytas draudimas Seimo nario mandatą naudoti ne pagal paskirtį, t.y. ne Tautos, valstybės ir rinkėjų interesams. Šio straipsnio 2 dalyje nurodyta, kad kiekvienas Seimo narys, eidamas Seimo nario pareigas, privalo vengti interesų konflikto tarp Seimo nario privačių interesų ir jo pareigų atstovauti visuomenės interesams, taip pat neturi elgtis taip, kad visuomenėje kiltų abejonių, kad toks konfliktas yra. Seimo narys privalo daryti viską, kad jo sąžiningumas nekeltų visuomenei abejonių ir kad visuomenė turėtų visas galimybes tuo įsitikinti.
Pagal Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo (toliau –Įstatymas) 2 straipsnio 4 dalyje pateiktą apibrėžimą interesų konfliktu laikoma situacija, kai valstybinėje tarnyboje dirbantis asmuo, atlikdamas pareigas ar vykdydamas pavedimą, privalo priimti sprendimą ar dalyvauti jį priimant, ar įvykdyti pavedimą, kurie susiję ir su jo privačiais interesais. Įstatymo 3 straipsnyje nustatytos prievolės asmenims, pretenduojantiems dirbti, dirbantiems ir dirbusiems valstybinėje tarnyboje, tarp jų – prievolė nesinaudoti pareigomis asmeninei naudai gauti.
Pagal Valstybės politikų elgesio kodekso 2 straipsnio 8 dalyje pateiktą apibrėžimą viešasis gyvenimas – valstybės politiko politinė veikla, taip pat valstybės politiko elgesys, nesusiję su jo privačiu gyvenimu. Minėto straipsnio 6 dalyje nurodyta, kad politine veikla laikomi valstybės politiko veiksmai, elgesys ir dalyvavimas atstovaujamųjų bei vykdomųjų institucijų veikloje jo įgaliojimų laikotarpiu.
Seimo statuto 16 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad Seimo nario politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojai – Seimo nario padėjėjai-sekretoriai – padeda Seimo nariui vykdyti parlamentinę veiklą.
Konstitucinis Teismas 2004 m. liepos 1 d. nutarime yra nurodęs, kad Seimo nario darbu laikytinas ne tik jo darbas Seime, bet ir kita parlamentinė veikla: „[...] Seimo sesijos nėra vienintelė Seimo veiklos forma, o dalyvavimas Seimo sesijose nėra vienintelė Seimo nario darbo Seime, jo parlamentinės veiklos forma“.
Etikos ir procedūrų komisija konstatuoja:
Laikraščio „Radviliškio naujienos“ straipsniuose „Ir Jus su artėjančiu Vladimiro Iljičiaus Lenino gimtadieniu, gerbiamas Seimo nary Aurimai Gaidžiūnai!“ ir „Seimo narys vaidina Nežiniuką“ pateikta informacija ir vertinimai yra susiję su A. Gaidžiūno kaip viešojo asmens, t.y. kaip buvusio Radviliškio rajono tarybos nario ir šiuo metu einančio Seimo nario pareigas, politine veikla.
Etikos ir procedūrų komisija nusprendė:
Seimo narys Aurimas Gaidžiūnas nepažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatų.
Pritarta bendru sutarimu.
Komisijos pirmininkė Rita Tamašunienė