LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO
ETIKOS IR PROCEDŪRŲ KOMISIJA
IŠVADA
DĖL SEIMO NARIŲ AGNĖS ŠIRINSKIENĖS, RAMŪNO KARBAUSKIO IR AURELIJAUS VERYGOS VEIKSMŲ
2017-05-31 Nr. 101-I-18
Vilnius
Seimo Etikos ir procedūrų komisija (toliau – Komisija): Rita Tamašunienė, Justas Džiugelis, Viktorija Čmilytė-Nielsen, Algimantas Dumbrava, Asta Kubilienė, Antanas Matulas, Aušrinė Norkienė, Aušra Papirtienė, Andrius Palionis, Kazys Starkevičius, gavusi Seimo Pirmininko Viktoro Pranckiečio ir Liberalų sąjūdžio frakcijos prašymus dėl Seimo narių registracijos kalbėti diskusijoje dėl Alkoholio kontrolės įstatymo Nr. I-857 2, 16, 161, 17, 18, 22, 28, 29 ir 34 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIP-4096(2) bei vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto (toliau – Seimo statutas) 78 straipsnio 1 dalies 3 punkto nuostatomis, Valstybės politikų elgesio kodekso 7 straipsniu atliko tyrimą.
Etikos ir procedūrų komisija nustatė:
Etikos ir procedūrų komisija 2017 gegužės 25 d. gavo Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio kreipimąsi bei 2017 m. gegužės 30 d. Liberalų sąjūdžio frakcijos kreipimąsi Nr. 132-S-154 dėl išaiškinimo dėl Seimo narių išankstinio užsirašymo kalbėti dėl Alkoholio kontrolės įstatymo Nr. I-857 2, 16, 161, 17, 18, 22, 28, 29 ir 34 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIP-4096(2).
Seimo II eilinės sesijos 2017 m. gegužės 25 d. rytinio posėdžio stenogramoje nurodyta, kad 10 val. tvirtinant posėdžių darbotvarkę Seimo narys Remigijus Žemaitaitis atkreipė dėmesį, kad „<...>Iš tiesų aš norėčiau dėl darbotvarkės ir tam tikrą pranešimą padaryti. Aš manau, kad ką tik, lygiai prieš 12 minučių, Seimo plenarinių posėdžių salėje buvo padarytas nusikaltimas, arba sistema yra sugedusi. Asmenys šiame flange nedalyvavo ir nebuvo čia (aš kalbu apie R. Karbauskį ir A. Verygą), jų vardu naudodamasis asmuo, Seimo narys, jų kortelėmis juos užregistravo. Dabar mes kalbame apie Alkoholio kontrolės įstatymą. Ar čia nebuvo dirbtinai informatikų prieš tai jau surežisuota, kad jie įtraukti, ar tai buvo kokio asmens padaryta? Todėl, kol išsiaiškins šitą dalyką Seimo sekretoriatas, kas ir kieno vardu užregistravo, aš siūlau daryti Alkoholio kontrolės įstatymo svarstymo pertrauką, kad būtų aiškumas. Nes jeigu vyksta tokie procesai, gali vykti ir su balsavimu, nesant žmonių“.
Seimo narys Ramūnas Karbauskis patikslino, kad „<...> Registruotasi buvo ne posėdžiui, ne balsavimui, o tiesiog šnekėjimui frakcijos vardu. <...> Aš prašau jūsų tada, jeigu yra tokia problema, jeigu jūs matote tokią problemą, tegul Etikos ir procedūrų komisija apsvarsto. <...>“.
Seimo narė A. Širinskienė pažymėjo: „Aš tiesiog prašyčiau anuliuoti tuos registravimusis balsavimui tiek… <...> Aš kažkaip tikiu, kad Seimas yra kultūringa institucija ir nerėkia visi, kai kalba vienas. Tai prašyčiau anuliuoti registravimusis. Taip, registravau aš tų Seimo narių kortelėmis.“
Seimo nariai Ramūnas Karbauskis ir Aurelijus Veryga savo 2017 m. gegužės 30 d. paaiškinimuose Komisijai teigė, kad 2017 m. gegužės 25 d. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcijos posėdžio metu prie jo priėjusi Seimo narė Agnė Širinskienė ir paprašiusi Seimo nario pažymėjimo, kadangi ketinusi užregistruoti jį į eilę dalyvauti diskusijoje Seimo plenariniame posėdyje.
Seimo nariai R. Karbauskis ir A. Veryga užrašymą į eilę diskusijai supratę kaip grynai techninį veiksmą, kuris nesuteikia jokios pirmenybės, todėl perdavę Seimo narei A. Širinskienei savo Seimo nario pažymėjimus.
Seimo nario R. Karbauskio teigimu, Seimo narė A. Širinskienė, registruodama į eilę dalyvauti diskusijoje, prisidėjo tik prie teisės dalyvauti diskusijoje realizavimo, tačiau neišreiškė jo, kaip Seimo nario, asmeninės valios per balsavimą Seimo posėdyje ar pasisakymų metu; neturėjo įtakos balsavimams, jis pats registravosi plenarinio posėdžio pradžioje.
Seimo narys A. Veryga teigė, kad atėjęs į plenarinių posėdžių salę ir pamatęs, kad jo registravimasis į eilę kelia kolegų nepasitenkinimą, registraciją nedelsiant atšaukė ir registravosi iš naujo.
Seimo nariai R. Karbauskis ir A. Veryga dėl savo poelgio nuoširdžiai gailisi.
Seimo narė A. Širinskienė Komisijai paaiškino, kad 2017 m. gegužės 25 d. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcijos posėdžio metu Seimo narė A. Širinskienė paėmusi Seimo narių A. Verygos bei R. Karbauskio Seimo nario pažymėjimus bei Seimo plenarinių posėdžių salėje pasinaudodama šiais pažymėjimais registravo Seimo narius į diskusiją. Prasidėjus Seimo plenariniam posėdžiui ir kitiems Seimo nariams iškėlus klausimą dėl susiklosčiusios situacijos, Seimo narė A. Širinskienė pripažino savo kaltę ir paprašė anuliuoti registravus, kas ir buvo padaryta. A. Širinskienės teigimu, Seimo narį R. Karbauskį ji registravo kalbėti frakcijos vardu, dėl Seimo nario A. Verygos nesanti tikra, tačiau mananti, kad jis buvo registruotas kalbėti asmeniškai.
Seimo narė A. Širinskienė apgailestauja dėl susiklosčiusių aplinkybių, vertina savo poelgį kaip neapdairų.
Atsižvelgusi į Seimo pirmininko prašymą bei nustatytas aplinkybes Etikos ir procedūrų komisija konstatavo:
1. Pagal Seimo 2017 m. gegužės 25 d. posėdžio stenogramą matyti, kad Seimo narė Agnė Širinskienė, pasinaudodama Seimo plenarinių posėdžių elektronine balsų skaičiavimo sistema Seimo narius Ramūną Karbauskį ir Aurelijų Verygą iš anksto užrašė kalbėti dėl Alkoholio kontrolės įstatymo Nr. I-857 2, 16, 161, 17, 18, 22, 28, 29 ir 34 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIP-4096(2).
2. Seimo statuto 7 straipsnis nustato, kad „Seimo narys turi Seimo nario pažymėjimą ir Seimo nario ženklelį, kuriais jie naudojasi savo įgaliojimų laikotarpiu“. Seimo statuto 8 straipsnis nustato atvejus, kai Seimo nario įgaliojimai nutrūksta, t.y. kai pasibaigia įgaliojimų laikas, Seimo narys miršta, atsistatydina, teismas jį pripažįsta neveiksniu, Seimas panaikina jo mandatą apkaltos proceso tvarka ir kt.
Pastebėtina, kad Seimo statuto 105 straipsnyje „Diskusijų organizavimo tvarka“ nustatyta, kad „Užsirašyti kalbėti pradedama likus valandai prieš pirmąjį tos dienos, kurią numatyta klausimą svarstyti, posėdį, o baigiama - iki klausimo svarstymo pradžios. Tada posėdžio pirmininkas turi paskelbti diskusijoje dalyvausiančiųjų sąrašą. Kalbėti užsirašoma Posėdžių sekretoriate.“ Įrengus naują Seimo posėdžių salę su nauja elektronine balsavimo įranga nuo 2007 m. Seimo nariams išduodamas pažymėjimas kartu yra ir elektroninė balsavimo kortelė. Pagal Seimo statuto 111 straipsnio 2 dalį įstatymai ir Seimo nutarimai priimami balsuojant elektronine balsų skaičiavimo sistema; taip pat yra balsuojama dėl atskirų svarstomo klausimo nuostatų, atskirų įstatymo straipsnių ar teiginių, protokolinių nutarimų ir sesijos darbų programos, posėdžio darbotvarkės bei kitų klausimų. Nurodyta elektroninė balsavimo įranga naudojama ir Seimo nariams registruojantis posėdžiui bei užsirašant kalbėti. Kaip naudotis elektronine balsų skaičiavimo sistema, nustato Elektroninė balsų skaičiavimo sistemos naudojimo instrukcija, patvirtinta Seimo valdybos 2008-10-22 nutarimu Nr. 2450. Su šia instrukcija yra supažindinami Seimo nariai.
Elektroninės balsų skaičiavimo sistemos naudojimo instrukcijos 3 punkte „Posėdžio dalyvio prisijungimas prie sistemos“ nurodyta: nurodyta: „Balsavimo ir diskusijų sistemos pultu [2] gali naudotis tik Seimo nario pažymėjimą (posėdžio dalyvio kortelę) turintys asmenys. Jeigu ši kortelė į balsavimo ir diskusijų sistemos pulte esantį Seimo nario pažymėjimo (posėdžio dalyvio kortelės) skaitytuvą [5] neįdėta, pultu naudotis negalima, o darbo vietoje esantis asmuo posėdyje dalyvauja svečio teisėmis ir informaciniame ekrane [1] mato tik bendro pobūdžio informaciją. Norint naudotis balsavimo ir diskusijų sistemos pultu [2], reikia į skaitytuvą [5] įdėti Seimo nario pažymėjimą (posėdžio dalyvio kortelę).“
Instrukcijos 4.3 punkte „Išankstinis užsirašymas“ nurodyta: „Paspaudus mygtuką „Gerai“, Seimo posėdžių sekretoriatas informuojamas apie posėdžio dalyvio pagalbos prašymą – posėdžio dalyvis užregistruojamas į bendrą prašančiųjų eilę ir langas uždaromas<...>“.
Konstatuotina, kad iš anksto užsirašyti kalbėti Seimo plenariniame posėdyje galima tik pasinaudojus Seimo nario pažymėjimu, kuris įteikiamas po rinkimų rezultatų paskelbimo (Seimo statuto 7 straipsnis) ir yra svarbiausias Seimo nario dokumentas, taip pat suteikiantis galimybę registruotis Seimo plenariniuose posėdžiuose bei balsuoti.
3. Naudojimasis kito Seimo nario pažymėjimu balsuojant gali būti pripažintas šiurkščiu Konstitucijos pažeidimu (Konstitucinio Teismo 2010 m. spalio 27 d. išvada).
4. Seimo narė Agnė Širinskienė nedelsiant, tame pačiame 2017 m. gegužės 25 d. rytiniame Seimo posėdyje pripažino savo klaidą dėl Seimo narių Ramūną Karbauskio ir Aurelijaus Verygos išankstinio užrašymo kalbėti dėl įstatymo projekto Nr. XIIP-4096(2): „Taip, registravau aš tų Seimo narių kortelėmis.“
5. Seimo narių tikslas buvo tik iš anksto užsirašyti kalbėti. Seimo narys Ramūnas Karbauskis tame pačiame posėdyje pasisakė: “Registruotasi buvo ne posėdžiui, ne balsavimui, o tiesiog šnekėjimui frakcijos vardu. <...>“. Be to, jų veiksmai nesukėlė sunkių padarinių.
6. Lietuvos Respublikos valstybės politikų elgesio kodekse įtvirtinti elgesio principai, kuriais politikai turi vadovautis viešajame gyvenime. Sąžiningumo principas nustato, kad politikas savo pareigas eina sąžiningai ir laikosi aukščiausių elgesio standartų, vengia situacijų, galinčių paveikti sprendimų, kurie sukeltų visuomenėje abejonę, priėmimą. Pagal atsakomybės principą politikas atsako už savo elgesį bei priimamus sprendimus.
Seimo Etikos ir procedūrų komisija nusprendžia:
1. Konstatuoti, kad Seimo narė Agnė Širinskienė Seimo plenariniame posėdyje iš anksto užrašydama kalbėti Seimo narius Ramūną Karbauskį ir Aurelijų Verygą dėl Alkoholio kontrolės įstatymo Nr. I-857 2, 16, 161, 17, 18, 22, 28, 29 ir 34 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIP-4096(2), o pastarieji leisdami tai daryti, pažeidė Seimo statuto 7 straipsnio 1 dalį, Elektroninėje balsų skaičiavimo sistemos naudojimo instrukcijoje, patvirtintoje Seimo valdybos 2008 m. spalio 22 d. nutarimu Nr. 2450, bei Valstybės politikų elgesio kodekse įtvirtintus principus ir reikalavimus.
Pritarta bendru sutarimu.
2. Įspėti Seimo narius Agnę Širinskienę, Ramūną Karbauskį ir Aurelijų Verygą, jog Seimo nario pažymėjimas ir Seimo nario ženklelis turi būti naudojami tik savo įgaliojimo laikotarpiu ir negali būti perduodami kitam Seimo nariui ar kitam asmeniui.
BALSAVIMO REZULTATAI: už – 6, prieš – 4, susilaikė – 0.
Komisijos pirmininkė Rita Tamašunienė
Išrašas
LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO
ETIKOS IR PROCEDŪRŲ KOMISIJA
POSĖDŽIO PROTOKOLAS
2017-05-31 Nr. 101-P-12
Vilnius
NUTARTA: 1. Konstatuoti, kad Seimo narė Agnė Širinskienė Seimo plenariniame posėdyje iš anksto užrašydama kalbėti Seimo narius Ramūną Karbauskį ir Aurelijų Verygą dėl Alkoholio kontrolės įstatymo Nr. I-857 2, 16, 161, 17, 18, 22, 28, 29 ir 34 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIP-4096(2), o pastarieji leisdami tai daryti, pažeidė Seimo statuto 7 straipsnio 1 dalį, Elektroninėje balsų skaičiavimo sistemos naudojimo instrukcijoje, patvirtintoje Seimo valdybos 2008 m. spalio 22 d. nutarimu Nr. 2450, bei Valstybės politikų elgesio kodekse įtvirtintus principus ir reikalavimus.
Pritarta bendru sutarimu.
2. Už formuluotę „Įspėti Seimo narius Agnę Širinskienę, Ramūną Karbauskį ir Aurelijų Verygą, jog Seimo nario pažymėjimas ir Seimo nario ženklelis turi būti naudojami tik savo įgaliojimo laikotarpiu ir negali būti perduodami kitam Seimo nariui ar kitam asmeniui“ balsavo 6 Komisijos nariai.
Už formuluotę „Griežtai įspėti Seimo narius Agnę Širinskienę, Ramūną Karbauskį ir Aurelijų Verygą, jog Seimo nario pažymėjimas ir Seimo nario ženklelis turi būti naudojami tik savo įgaliojimo laikotarpiu ir negali būti perduodami kitam Seimo nariui ar kitam asmeniui“ balsavo 4 komisijos nariai.
NUTARTA: Įspėti Seimo narius Agnę Širinskienę, Ramūną Karbauskį ir Aurelijų Verygą, jog Seimo nario pažymėjimas ir Seimo nario ženklelis turi būti naudojami tik savo įgaliojimo laikotarpiu ir negali būti perduodami kitam Seimo nariui ar kitam asmeniui.
Posėdžio pirmininkė Rita Tamašunienė
Posėdžio sekretorė Vita Misiūnienė