Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Komisijos išvada „Dėl Sveikatos reikalų komiteto sprendimo“

LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

ETIKOS IR PROCEDŪRŲ KOMISIJA

 

 

IŠVADA

DĖL SVEIKATOS REIKALŲ KOMITETO SPRENDIMO

 

 

2017-06-28   Nr. 101-I-31

Vilnius

 

 

 

Seimo Etikos ir procedūrų komisija (toliau – Komisija): Rita Tamašunienė, Justas Džiugelis, Algimantas Dumbrava, Asta Kubilienė, Antanas Matulas, Aušrinė Norkienė, Aušra Papirtienė, Andrius Palionis, Kazys Starkevičius, gavusi viešosios įstaigos Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų (nuo 2017 m. gegužės 1d. viešoji įstaiga Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikos) (toliau – Klinikos) kreipimąsi dėl Sveikatos reikalų komiteto 2017 m. kovo 22 d. sprendimo, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto (toliau – Seimo statutas) 78 straipsnio 1 dalies 3 punktų nuostatomis teikia šią išvadą.

Etikos ir procedūrų komisija nustatė:

2017 m. kovo 24 d. savo kreipimesi Nr. SR-1906 Klinikos nurodo, kad 2017 m. kovo 22 d. Sveikatos reikalų komitete (toliau – Komitetas) buvo svarstomas sraigtasparnių nusileidimo aikštelės šalia didžiųjų sveikatos priežiūros įstaigų įrengimo klausimas.

Posėdžio metu Komiteto pirmininkė A. Širinskienė apkaltino Klinikas netinkamai panaudojus 1,7 mln. eurų sraigtasparnių nusileidimo aikštelei įrengti, nors tokia aikštelė net nebuvo įrengta. Klinikos savo kreipimesi prašo paneigti tikrovės neatitinkančią informaciją, kurią visuomenei po Komiteto posėdžio paskelbė visuomenės informavimo priemonės.

Seimo narė Agnė Širinskienė 2017 m. balandžio 4 d. pateikė savo paaiškinimą komisijai, kuriame teigė, kad 2017 m. kovo 22 d. posėdyje svarstant klausimą dėl sraigtasparnių nusileidimo aikštelių įrengimo šalia didžiųjų sveikatos priežiūros įstaigų, posėdyje dalyvavo tiek Klinikų, tiek Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų (toliau – Kauno klinikos) atstovai. Sveikatos apsaugos ministerija posėdyje informavo, kad Klinikos yra numačiusios vietą sraigtasparnių nusileidimo aikštelei įrengti, o Kauno klinikos 2015 metais parengė techninį projektą ir gavo statybą leidžiančius dokumentus nusileidimo aikštelei įrengti.

Posėdžio metu buvo klausiama, ar Klinikos panaudojo beveik 2 milijonus eurų sraigtasparnių nusileidimo aikštelei įrengti, taip pat buvo prašoma paaiškinti, kokia vieta buvo nurodoma publikacijose („Santariškėse, naujai įrengtoje aikštelėje, leidosi sraigtasparnis“, Lietuvos žinios, „Santariškių aikštelėje leidosi sraigtasparnis, atgabenęs organus 7 recipientams“, 15min.lt), tačiau posėdyje dalyvavęs Klinikų atstovas to pasakyti negalėjęs. Jo nuomone, sraigtasparnis galėjęs leistis „lauko aikštelės statusą turinčioje vietoje“, vėliau ši aikštelė įvardinta kaip „automobilių manevravimo aikštelė“. Klinikų atstovas negalėjo pasakyti, kiek kainavo tokios aikštelės įrengimas. Kadangi Klinikų atstovas negalėjo pateikti atsakymų į komiteto narių klausimus, buvo nutarta kreiptis į teisėsaugos institucijas, kurios galėtų atlikti išsamesnį tyrimą.

Komiteto 2017 m. kovo 22 d. posėdžio išraše Nr. 111-P-7 nurodoma, kad Komitetas priėmė sprendimą kreiptis į Vyriausybę dėl galimybių spręsti sraigtasparnių nusileidimo aikštelių įrengimo klausimą šalia didžiųjų sveikatos priežiūros įstaigų. Taip pat buvo nutarta kreiptis į Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybą (toliau – FNTT) siūlant jiems atlikti tyrimą dėl visuomenės informavimo priemonėse nurodytos informacijos apie sraigtasparnių nusileidimo aikštelių įrengimą šalia didžiųjų sveikatos priežiūros įstaigų ir jų finansavimo aplinkybes.

FNTT 2017 m. gegužės 3 d. pateikė informaciją Komitetui, kad Klinikos sraigtasparnių nusileidimo aikštelės neįrengė, kadangi į Vilniaus regiono plėtros tarybos patvirtintus Vilniaus regiono projektų, siūlytų finansuoti pagal 2007-2013 m. ES panaudojimo strategijos Žmogiškųjų išteklių plėtros, Ekonomikos augimo ir Sanglaudos skatinimo veiksmų programų įgyvendinimo priemones, sąrašus toks projektas nebuvo įtrauktas ir joks finansavimas minėtos aikštelės įrengimui nebuvo skirtas.

Komitetas po 2017 m. kovo 22 d. posėdžio pranešimo žiniasklaidai apie nagrinėtą klausimą nepateikė. Informacija apie svarstytą klausimą paskelbta lrs.lt Komiteto puslapyje, rubrikoje „Parlamentinė kontrolė“.

Publikacijoje, paskelbtoje po 2017 m. kovo 22 d. Komiteto posėdžio lsveikata.lt „Milijoninė suma už asfaltėlį sraigtasparniui?“ aprašoma Komiteto posėdžio eiga, nurodoma, kad Klinikų direktoriaus pavaduotojas plėtrai Justinas Ivaška Komiteto pirmininkės A. Širinskienės klausimų „buvo išmuštas iš vėžių“, „bandė paaiškinti“.

Nurodytame straipsnyje nėra nurodoma tikrovės neatitinkančių duomenų, aprašoma tik posėdžio eiga, pateikti klausimai ir atsakymai į juos.

Tyrimo metu nenustatyta, kad Komiteto pirmininkė A. Širinskienė ar Komiteto narys perdavė visuomenės informavimo priemonėms klaidinančią informaciją, priešingai, negavęs išsamios informacijos iš posėdyje dalyvavusio Klinikų atstovų, Komitetas priėmė sprendimą nustatyti tikrąsias sraigtasparnių nusileidimo aikštelės įrengimo ir finansavimo aplinkybes, tuo tikslu kreipdamasis į teisėsaugos institucijas.

 

 

Etikos ir procedūrų komisija nusprendė:

Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė nepažeidė galiojančių teisės aktų nuostatų.

 

Balsavimo rezultatai: už – 7, prieš – 0, susilaikė – 2.

 

 

Komisijos pirmininkė                                                                                                                                                                Rita Tamašunienė


  Siųsti el. paštuSpausdinti