LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO
ETIKOS IR PROCEDŪRŲ KOMISIJA
IŠVADA
DĖL SEIMO NARIŲ PRIVAČIŲ INTERESŲ DEKLARAVIMO
2017-07-05 Nr. 101-I-34
Vilnius
Seimo Etikos ir procedūrų komisija (toliau – Komisija): Rita Tamašunienė, Aušrinė Norkienė, Viktorija Čmilytė-Nielsen, Algimantas Dumbrava, Asta Kubilienė, Antanas Matulas, Andrius Palionis, Aušra Papirtienė, gavusi Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos, Seimo narių Lauryno Kasčiūno ir Gintarės Skaistės kreipimusis ir Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (toliau – VTEK) pažymą dėl Seimo narių privačių interesų deklaravimo bei vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto (toliau – Seimo statutas) 78 straipsnio 1 dalies 3 ir 11 punktų nuostatomis, atliko tyrimą.
Etikos ir procedūrų komisija nustatė:
1. Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija 2017 m. sausio 23 d. raštu Nr. 170/9 kreipėsi į Komisiją dėl Seimo narių Andriaus Kubiliaus ir Dainiaus Kreivio privačių interesų deklaracijose galimai nenurodytų sandorių.
Šiame kreipimesi prašoma ištirti, ar Seimo narys D. Kreivys nesupainiojo viešųjų ir privačių interesų bei nepažeidė Seimo nario etikos nuomodamasis parlamentinei veiklai naudojamą automobilį iš įmonės, kuri jam priklauso, o taip pat jį įsigydamas iš jam priklausančios įmonės. Remiantis VTEK pateiktais privačių interesų deklaracijos duomenimis, nuomos sandoris galiojo ir 2012-2016 metų Seimo kadencijoje, kai už automobilio nuomą buvo galima atsiskaityti iš lėšų, skiriamų su Seimo nario parlamentine veikla susijusioms išlaidoms. Pareiškėjų teigimu, iš valstybės biudžeto lėšų galimai buvo remiama privati įmonė. Be to, ir Seimo narys D. Kreivys, ir Seimo narys A. Kubilius, išrinkti į 2016-2020 m. kadencijos Seimą, apie nuomos sandorius deklaravo pavėluotai, o tai galimai sudarė sąlygas neskaidrumui.
Pažymėtina, kad 2017 m. birželio 7 d. Komisija svarstė gautus kreipimusis dėl Seimo nario A. Kubiliaus privačių interesų deklaravimo ir priėmė išvadą „Dėl Seimo nario Andriaus Kubiliaus elgesio“ Nr. 101-I-20.
Komisija išnagrinėjo VTEK 2017 m. balandžio 3 d. pažymoje „Dėl visuomenės informavimo priemonėse nurodytų Lietuvos Respublikos Seimo narių sudarytų sandorių deklaravimo“ Nr. IN-54 (toliau – Pažyma) pateiktą informaciją. Pažymoje pateikiamos žiniasklaidos publikacijų ištraukos apie Seimo narių pavėluotai pateiktas privačių interesų deklaracijas arba nedeklaruotus sandorius.
Pažymoje pateikiama „Lietuvos Rytas“ publikacijoje paskelbta informacija apie D. Kreivio automobilio nuomos sandorius ir privačių interesų deklaravimą.
Kaip nurodyta publikacijoje, Seimo narys D. Kreivys 2012-2016 m. Seimo kadencijoje nuomojosi automobilį iš UAB „Statybų gausa”, kurioje D. Kreivys yra vienas iš akcininkų. D. Kreivys už automobilio nuomą kas mėnesį mokėjo po 500 eurų iš asmeninių lėšų. D. Kreivys 2017 m. sausio 16 d. buvo sudaręs automobilio nuomos sutartį su UAB „Statybų gausa”. Seimo narys, nutraukęs automobilio nuomos sutartį, automobilį išsipirko už 13,5 tūkst. eurų, tačiau šio sandorio nenurodė privačių interesų deklaracijoje.
Privačių interesų deklaracija buvo papildyta, nurodant 2017 m. sausio 16 d. nuomos sandorį su UAB „Statybų gausa“; sandorio vertė 6 tūkst. eurų. Seimo narys D. Kreivys automobilį nuomojasi nuo 2012 m., nenaudodamas parlamentinei veiklai skirtų lėšų. D. Kreivys 2017 m. sausio viduryje papildytoje deklaracijoje nurodė, kad 2016 m. gruodį sudarė dar vieną nuomos sandorį, kurio suma – 547 tūkst. eurų. „Lietuvos rytas” teigia, kad sandoris deklaruotas pavėluotai. Seimo narys D. Kreivys nurodė, kad deklaracijoje turbūt įsivėlė klaida, nes už tokią sumą pernai jis pirko nekilnojamąjį turtą. Kaip nurodyta minėtoje publikacijoje, Seimo narys D. Kreivys privačių interesų deklaracijoje nenurodė, iš ko gavo 463 tūkst. eurų paskolą. „Lietuvos rytui” Seimo narys D. Kreivys teigė, kad ją suteikė bankas „Swedbank”. D. Kreivys 2013 m. pradžioje buvo sudaręs 24 tūkst. Lt vertės automobilio nuomos sutartį su UAB „Statybų gausa“ ir deklaracijoje nurodęs, kad ši yra antrinė bendrovės „Catus“ įmonė, kurios akcininkas jis yra. 2017 m. sausio 23 d. papildytoje deklaracijoje įrašo apie automobilio nuomą nėra, tačiau nurodytas kitas nuomos sandoris už 6 tūkst. eurų. Šio sandorio objektas ir kita šalis „neviešinama“.
Remiantis VTEK pateiktais D. Kreivio privačių interesų deklaracijos duomenimis, D. Kreivys 2017 m. sausio 16 d. privačių interesų deklaracijoje nurodė automobilio nuomos iš UAB „Statybų gausa“ sandorį (sandorio data 2017 m. sausio 16 d.). Šio sandorio nutraukimo ir automobilio pirkimo sandorio privačių interesų deklaracijoje nėra nurodęs. Seimo narys D. Kreivys privačių interesų deklaracijoje nurodė paskolas iš banko „Swedbank“ ir UAB „Catus“. D. Kreivys privačių interesų deklaracijoje nurodo ir kitus duomenis, dėl kurių gali kilti interesų konfliktas: UAB „Catus“ dukterinės įmonės AB „Specializuota komplektavimo valdyba“; AB „Skv Valda“; UAB „Makveža“; UAB „Statybų Gausa“; AB „Silikatas“; UAB „Silikato Karjeras“; UAB „Banga Plius“.
2017 m. gegužės 15 d. pateikta Seimo nario D. Kreivio naujausia papildyta privačių interesų deklaracija. Deklaracijoje duomenų apie automobilio nuomos sandorį nėra nurodyta. Deklaracijoje yra nurodyti du pirkimo sandoriai. Vienas sandoris sudarytas 2016 m. lapkričio 17 d., sandorio suma – 547 675 eurų, kitas pirkimo sandoris sudarytas 2017 m. sausio 16 d., sandorio suma – 13 500 eurų, tačiau abiejų sandorių objektai ir kita sandorio šalis neviešinami.
Seimo narys D. Kreivys 2017 m. balandžio mėn. pateiktame paaiškinime Komisijai nurodė, kad jokių lėšų su parlamentine veikla susijusioms išlaidoms apmokėti 2012-2016 m. automobilio nuomai nenaudojo ir pridėjo tai patvirtinantį Seimo kanceliarijos 2017 m. kovo mėnesio raštą Nr. V-2017-2714. D. Kreivys neinformavo, ar šiuo metu nuomojasi parlamentinei veiklai naudojamą automobilį iš jam priklausančios įmonės, o taip pat, ar nėra jo įsigijęs iš minėtos įmonės.
Seimo narys D. Kreivys 2017 m. liepos 4 d. Komisijai pateikė paaiškinimą, kuriame nurodė, kad nei šiuo metu, nei ankščiau būdamas Seimo nariu valstybės lėšų, skirtų parlamentinei veiklai, automobilio nuomai nėra naudojęs. D. Kreivys nurodė, kad automobilio nuomos sandoris buvo nurodytas privačių interesų deklaracijoje nuo 2012 m. rugsėjo 4 d., o nuomos mokestis mokamas iš jo asmeninių lėšų. D. Kreivys nurodė, kad šiuo metu naudoja automobilį, kurį 2017 m. sausio mėn. įsigijo už asmenines lėšas. D. Kreivys informavo, kad šis sandoris yra nurodytas jo privačių interesų deklaracijoje.
2. Seimo nariai Laurynas Kasčiūnas ir Gintarė Skaistė 2017 m. sausio 23 d. Komisijai pateikė kreipimąsi „Dėl Seimo nario prievolės deklaruoti sandorį“. Kreipimesi nurodyta, kad viešojoje erdvėje pasirodė informacija, jog Seimo narys Algirdas Butkevičius iš UAB „Alavera“ nuomojasi 40 tūkst. eurų vertės Audi Q7 automobilį, tačiau šio sandorio nenurodė privačių interesų deklaracijoje.
Pagal VTEK 2017 m. balandžio 3 d. pažymoje pateiktą visuomenės informavimo priemonių informaciją Seimo narys A. Butkevičius nedeklaravo automobilio nuomos sandorio iš UAB „Alavera”. Automobilio nuomos sutartis, pagal kurią už automobilio nuomą kas mėnesį mokama 480 eurų įmoka, buvo pasirašyta 2016 m. gruodžio 1 d.
Remiantis VTEK pateiktais Seimo nario A. Butkevičiaus privačių interesų deklaracijos duomenimis, A. Butkevičius 2017 m. sausio 23 d. pateikė papildytą privačių interesų deklaraciją, kurioje nurodė nuomos sandorį su UAB „Alavera“ (sandorio data 2016 m. gruodžio 1d.).
Seimo narys A. Butkevičius 2017 m. kovo 1 d. bei 2017 m. gegužės 3 d. pateiktuose paaiškinimuose Komisijai nurodė, kad transporto priemonės nuomos sutartis su UAB „Alavera“ buvo pasirašyta 2016 m. gruodžio 1 d. ir šis sandoris 2017 m. sausio 23 d. buvo deklaruotas per elektroninę deklaravimo sistemą. Seimo narys A. Butkevičius nurodė, kad sandoris buvo deklaruotas pavėluotai (2017 m. sausio 23 d.), tačiau neturint ketinimų sąmoningai jį nuslėpti. A. Butkevičius nurodė, kad sandorio pavėluotą deklaravimą sąlygojo tai, jog buvo aiškinamasi sandorio deklaravimo būtinybė ir Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo nuostatos. A. Butkevičius teigė, kad niekada nepriiminėjo su UAB „Alavera“ susijusių sprendimų ir neturėjo jokio asmeninio suinteresuotumo, o ši bendrovė nėra teikusi finansinės paramos Lietuvos socialdemokratų partijai.
3. Pagal VTEK 2017 m. balandžio 3 d. pažymoje pateiktą visuomenės informavimo priemonių informaciją Seimo narys Antanas Matulas 2015 ir 2016 m. iš parlamentinei veiklai skirtų lėšų automobilio nuomai išleido virš 3 tūkst. eurų. Seimo narys 2016 m. lapkritį pradėjo tą patį automobilį nuomotis iš savo asmeninių lėšų. Išperkamosios nuomos sutartis buvo sudaryta 5 metams.
Pagal VTEK informaciją Seimo nario A. Matulo privačių interesų deklaracijos teiktos 2013 m. vasario 6 d., 2015 m. balandžio 29 d. ir 2016 m. balandžio 20 d. Privačių interesų deklaracijoje nėra nurodyti automobilio pirkimo ar nuomos sandoriai.
Seimo narys A. Matulas paaiškinimuose nurodė, kad kaip naujai išrinktas Seimo narys privačių interesų deklaraciją pateikė 2017 m. sausio 26 d., tačiau nurodė klaidingą pareigų kodą, todėl VTEK neturėjo galimybės matyti šios deklaracijos. Sužinojęs apie klaidą, deklaraciją pakartotinai pateikė 2017 m. balandžio 20 d. per elektroninę deklaravimo sistemą. Seimo narys A. Matulas nurodė manęs, jog automobilio nuomos sandorio deklaruoti nereikia, jei įmokos suma per metus neviršija 3000 eurų. Šiuo atveju jo automobilio nuomos mėnesio įmoka yra 188 eurų, taigi automobilio nuoma metams kainuoja apie 2265 eurų ir neviršija 3000 eurų.
4. Pagal VTEK 2017 m. balandžio 3 d. pažymoje pateiktą visuomenės informavimo priemonių informaciją Seimo narys Vytautas Kamblevičius antrą kadenciją už parlamentinei veiklai skirtas lėšas nuomojosi automobilį iš vaistais prekiaujančios bendrovės „Norameda”. Automobilio nuomai Seimo narys išleido per 14 tūkst. eurų. Seimo narys V. Kamblevičius nuo 2016 m. lapkričio mėn. automobilį nuomojasi už savo asmenines lėšas. Seimo narys V. Kamblevičius nuomos sandorio nurodė, kad sandorio nedeklaravo, kadangi manė, jog nuomai naudojant parlamentinei veiklai skirtas lėšas, deklaruoti nereikia.
Seimo narys V. Kamblevičius 2017 m. gegužės 1 d. paaiškinime Komisijai nurodė, kad jo nuomojamo automobilio nuomos kaina per mėnesį yra 200 eurų, o per metus už automobilio nuomą sumoka 2400 eurų ir 504 eurų pridėtinės vertės mokesčio, t.y. 2904 eurų. Seimo nario V. Kamblevičiaus nuomone, sandorio deklaruoti nereikėjo, tačiau jis papildė deklaraciją duomenimis apie automobilio nuomos sandorį.
Remiantis VTEK pateiktais V. Kamblevičiaus pateiktais privačių interesų deklaracijos duomenimis, 2017 m. kovo 8 d. pateiktoje privačių interesų deklaracijoje Seimo narys V. Kamblevičius nurodė automobilio nuomos sandorį. Nurodyta, kad sandorio trukmė yra vieneri metai, t.y. iki 2017 m. gruodžio 1 d.
5. Pagal VTEK 2017 m. balandžio 3 d. pažymoje pateiktą visuomenės informavimo priemonių informaciją Seimo narys Gintaras Steponavičius deklaraciją papildė 2017 m. sausio pabaigoje. 2016 m. rugsėjį Seimo narys G.Steponavičius už 3,5 tūkst. eurų įsigijo automobilį, kurį daug metų nuomojosi iš bendrovės „Sostena”. G. Steponavičius už automobilio nuomą nuo 2009 m. mokėjo iš parlamentinei veiklai skirtų lėšų ir tam tikslui išleido beveik 27 tūkst. eurų. Per 2016 m. už nuomą sumokėjo 1,5 tūkst. eurų. „Lietuvos rytui” Seimo narys G. Steponavičius teigė, kad už parlamentinei veiklai skirtas lėšas automobilį nuomojosi ketverius metus, po to automobilį įsigijo („Lietuvos rytas” publikacija).
Remiantis VTEK pateiktais G.Steponavičiaus privačių interesų deklaracijos duomenimis, 2017 m. sausio 25 d. G. Steponavičius deklaracijoje nurodė automobilio pirkimo sandorį iš UAB „Sostena“ (sandorio data 2016 m. rugsėjo 12 d.).
Seimo narys G. Steponavičius 2017 m. gegužės 18 d. paaiškinime Komisijai pateikė informaciją apie nuomotą ir įsigytą automobilį „Land Rover Freelander 2, TD4“ iš UAB „Hansa Lizingas“. Automobilio nuomos sutartis buvo sudaryta 2009 m. vasario 20 d., galiojo iki 2013 m. vasario 28 d.. Sutarties galiojimo metu už automobilio nuomą Seimo narys G. Steponavičius mokėjo iš Seimo nario parlamentinei veiklai skirtų lėšų, o nuo 2010 m. balandžio mėnesio iki 2012 m. gruodžio mėnesio dalį įmokos mokėjo iš asmeninių lėšų. Automobilio nuomos sutartis galiojo iki 2016 m. rugpjūčio 30 d. Šios sutarties galiojimo laikotarpiu už automobilio nuomą buvo mokama iš Seimo nario parlamentinei veiklai skirtų lėšų. Pasibaigus automobilio nuomos laikotarpiui Seimo nariui G. Steponavičiui buvo pateiktas pasiūlymas įsigyti automobilį. 2016 m. rugsėjo 12 d. G. Steponavičius šį automobilį įsigijo iš asmeninių lėšų. G. Steponavičius pripažino, kad sudarytą sandorį deklaravo vėliau nei numato Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo 7 straipsnio 1 dalies nuostata.
6. Pagal VTEK 2017 m. balandžio 3 d. pažymoje pateiktą visuomenės informavimo priemonių informaciją Seimo narys Rimas Andrikis nėra pateikęs deklaracijos kaip Seimo narys. Privačių interesų deklaracija pateikta kaip advokatų kontoros „Spes“ advokato ir savivaldybės tarybos nario. 2016 m. gegužės 2 d. privačių interesų deklaracijoje jis nurodė, kad 2015 m. lapkričio 20 d. už 7,2 tūkst. eurų pirko visureigį „Hummer H3“ iš personalo valdymo bendrovės „HR Management“ („Delfi” publikacija).
Ankstesnėse savo privačių interesų deklaracijose Seimo narys R. Andrikis nurodė, kad 2015 m. lapkričio 20 d. pirko automobilį iš UAB „HR Management“.
R. Andrikis 2017 m. kovo 7 d. kaip naujai išrinktas Seimo narys pateikė privačių interesų deklaraciją.
Seimo narys R. Andrikis 2017 m. birželio 26 d. paaiškinime Komisijai nurodė, kad 2017 m. jokių sandorių nesudarė, todėl dėl neatidumo vėlavo patikslinti privačių interesų deklaraciją.
7. Pagal VTEK 2017 m. balandžio 3 d. pažymoje nurodytą visuomenės informavimo priemonių informaciją Seimo narė Irena Šiaulienė privačių interesų deklaraciją pateikė 2017 m. sausio pabaigoje. Ankstesnės Seimo kadencijos metu Seimo narė I. Šiaulienė pasinaudodama parlamentinei veiklai skirtomis lėšomis nuomojosi automobilį iš UAB „Sostena”, tam tikslui išleisdama per 26 tūkst. eurų. 2016 m. spalį ji sudarė išperkamosios nuomos sutartį, kurios vertė – 5 tūkst. eurų. 2017 m. vasario 17 d. pranešė, kad ją nutraukė. Anot LSDP pranešimo spaudai, Seimo narė Irena Šiaulienė automobilį nuomodama iš UAB „Sostena” parlamentinei veiklai naudojo dvi kadencijas.
Automobilių pirkimo ar pardavimo sandorių privačių interesų deklaracijose nenurodė („Delfi” publikacija).
Remiantis VTEK pateiktais duomenimis, Seimo narė I. Šiaulienė privačių interesų deklaraciją pateikė 2017 m. sausio 24 d. Šioje deklaracijoje nurodė automobilio lizingą iš UAB „Sostena“ (sandorio data 2016 m. spalio 31 d. Sandorio pabaiga nepatikslinta).
Seimo narė savo 2017 m. balandžio 21 d. paaiškinime Komisijai nurodė, kad 2009 m gegužės 4 d. su UAB „SEB lizingas“ sudarė automobilio (Volvo S80, pagamintas 2009 m.) nuomos sutartį, galiojusią iki 2012 m. gruodžio mėn. 2013 m. vasario mėn. UAB „SEB lizingas“ perleido automobilį UAB „Sostena“. Su šia įmone buvo sudaryta nauja automobilio nuomos sutartis, o automobilis buvo nuomojamas už parlamentines lėšas nuo 2013 m. vasario 27 d iki 2016 m. spalio 31d. už 841,33 Lt (243,67 eurų) su PVM mėnesine įmoka. Pasibaigus sudarytai automobilio nuomos sutarčiai su UAB „Sostena“, o viešoje erdvėje pasirodžius iniciatyvoms nebeleisti už parlamentines lėšas nuomotis automobilių, naujos sutarties sudarymas buvo atidėtas iki situacijos paaiškėjimo. 2016 m. lapkričio 16 d. Seimo valdybai priėmus nutarimą nebeleisti Seimo nariams už parlamentines lėšas nuomotis automobilių, 2016 m. gruodžio mėn. su UAB „Sostena“ buvo pasirašyta automobilio pirkimo-pardavimo išsimokėtinai sutartis, kuri buvo nutraukta 2017 m. vasario 20 d. Privačių interesų deklaracija dėl šio sandorio nutraukimo patikslinta 2017 m. balandžio 3 d.
8. Pagal VTEK 2017 m. balandžio 3 d. pažymoje pateiktą visuomenės informavimo priemonių informaciją Seimo narys Julius Sabatauskas 2014 m. pateiktoje deklaracijoje nurodė, kad pardavė automobilį fiziniam asmeniui. J. Sabatauskas patikslino, kad tai „Škoda Superb“. Seimo narys J. Sabatauskas teigė, kad tokio paties automobilio pirkimo sandoris nurodytas kitoje deklaracijoje. J. Sabatauskas nurodė, kad 2016 m. lapkričio 15 d. baigto sandorio vertė buvo 21,4 tūkst. eurų. („Delfi“ publikacija)
Remiantis VTEK pateiktais duomenimis, J. Sabatauskas, kaip naujai išrinktas Seimo narys, privačių interesų deklaraciją pateikė 2017 m. sausio 25 d. Šioje deklaracijoje nenurodytas automobilio pirkimo-pardavimo sandoris.
Seimo narys J. Sabatauskas 2017 m. birželio 27 d. paaiškinime Komisijai nurodė, kad 2016 m. liepos 8 d. per elektroninio deklaravimo sistemą pateiktoje deklaracijoje nurodė 2013 m. rugpjūčio 2 d. su AB „Swedbank“ sudarytą automobilio „Škoda Superb“ lizingo sandorį 21 541 eurų sumai. J. Sabatauskas nurodė, kad sandoris buvo baigtas 2016 m. lapkričio 15 d. Seimo narys teigė, kad sandorio pradžia ir pabaiga buvo nurodyta deklaracijoje, o bankui mokėjo iš asmeninių lėšų. J. Sabatauskas informavo, kad paskutinė deklaracija pateikta 2017 m. sausio 25 d.
9. Vertinant Seimo narių elgesio atitiktį Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatoms, pažymėtina, kad:
9.1. Seimo nariai A. Butkevičius, G. Steponavičius laiku, t.y. per Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nustatytą terminą, pateikė privačių interesų deklaracijas, kai pradėjo eiti naujos kadencijos Seimo narių pareigas, tačiau vėlavo papildyti jas duomenimis apie sudarytus sandorius.
9.2. Seimo nariai R. Andrikis, V. Kamblevičius, D. Kreivys, J. Sabatauskas ir I. Šiaulienė vėlavo pateikti privačių interesų deklaracijas, kai pradėjo eiti naujos kadencijos Seimo narių pareigas. Iš jų:
- 3 Seimo nariai nenurodė sandorių, kuriuos, atsižvelgiant į visuomenės informavimo priemonėse pateiktą informaciją, pagal Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymą turėjo nurodyti: Seimo narys D. Kreivys nenurodė automobilio išsipirkimo (nutraukus nuomos sutartį) sandorio, Seimo narys J. Sabatauskas nenurodė 2016 m. lapkričio 15 d. automobilio pirkimo sandorio, Seimo narė I. Šiaulienė nenurodė, kad nutraukė lizingo sutartį.
- Seimo nario R. Andrikio automobilio pirkimo sandoris įvyko 2015 m. lapkričio 20 d. Seimo narys R. Andrikis privalėjo pateikti privačių interesų deklaraciją per vieną mėnesį nuo Seimo nario priesaikos davimo dienos, t.y. iki 2017 m. gruodžio 14 d., tačiau jos nepateikė. Iš šių aplinkybių matyti, kad tik teikdamas privačių interesų deklaraciją iki 2016 m. lapkričio 20 d. jis būtų privalėjęs nurodyti automobilio pirkimo-pardavimo sandorį.
- Seimo narys V. Kamblevičius, kaip naujai išrinktas Seimo narys, privačių interesų deklaraciją pateikė vėluodamas, t.y. 2016 m. gruodžio 24 d.. Automobilio nuomos sandorio laikotarpis vieneri metai, t.y. iki 2017 m. gruodžio 1 d. Sandorio suma 2 904 eurų., t.y. sandorio suma neviršija įstatyme nustatyto 3000 eurų dydžio.
9.3.Seimo nariai Artūras Skardžius, Linas Balsys, Kęstutis Masiulis, Arvydas Anušauskas, Rasa Juknevičienė, Antanas Matulas, Algimantas Dumbrava, Mantas Adomėnas 2017 m. balandžio 20 d. Komisijos buvo įspėti, jog nėra pateikę privačių interesų deklaracijų kaip naujai išrinkti Seimo nariai. Dauguma Seimo narių žodžiu paaiškino, jog taip nutiko greičiausia todėl, kad privačių interesų deklaracijos buvo teikiamos Vyriausiajai rinkimų komisijai, o prisiekus Seimo nariui deklaracijose nebuvo pakeistas pareigybės kodas (Vyriausiajai rinkimų komisijai teikiant privačių interesų deklaracijas nurodomas kandidato į Seimo narius kodas, todėl tokių deklaracijų neturi galimybės matyti VTEK).
10. Šiuo metu pateiktos aukščiau nurodytų naujos kadencijos Seimo narių privačių interesų deklaracijos:
10.1. Manto Adomėno 2017 m. gegužės 1 d. deklaracija;
10.2. Rimo Andrikio 2017 m. kovo 7 d. deklaracija;
10.3. Arvydo Anušausko 2017 m. birželio 1 d. deklaracija;
10.4. Lino Balsio 2017 m. balandžio 13 d. deklaracija;
10.5. Algirdo Butkevičiaus 2017 m. gegužės 22 d. deklaracija;
10.6. Algimanto Dumbravos 2017 m. balandžio 19 d. deklaracija;
10.7. Rasos Juknevičienės 2017 m. birželio 26 d. deklaracija.
10.8. Vytauto Kamblevičiaus 2016 m. gegužės 18 d. deklaracija;
10.9. Dainiaus Kreivio 2017 m. gegužės 15 d. deklaracija;
10.10. Kęstučio Masiulio 2017 m. birželio 28 d. deklaracija;
10.11. Antano Matulo 2017 m. balandžio 20 d. deklaracija;
10.12. Juliaus Sabatausko 2017 m. sausio 25 d. deklaracija;
10.13. Artūro Skardžiaus 2017 m. balandžio 22 d. deklaracija;
10.14. Gintaro Steponavičiaus 2017 m. gegužės 12 d. deklaracija;
10.15. Irenos Šiaulienės 2017 m. balandžio 3 d. deklaracija;
Etikos ir procedūrų komisija konstatuoja:
1. Pagal Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo 4 straipsnio 1 dalį ir 5 straipsnio 1 dalį valstybinėje tarnyboje dirbantis asmuo, privalo pateikti privačių interesų deklaraciją elektroninėmis priemonėmis Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos nustatyta tvarka. Deklaracija turi būti pateikta per 30 kalendorinių dienų nuo jų išrinkimo, priėmimo ar paskyrimo į pareigas dienos. Atsižvelgiant į tai, kad Seimo narys pradeda pareigas eiti po to, kai prisiekia (Konstitucijos 59 straipsnio antroji dalis), naujos kadencijos Seimo nariai turėjo pateikti privačių interesų deklaraciją per 30 dienų nuo 2016 m. lapkričio 14 d., išskyrus tuos Seimo narius, kurie prisiekė vėliau. Be to, pagal įstatymo 7 straipsnio 1 dalį tuo atveju, jeigu atsirado naujų duomenų ar pasikeitė pateiktoje deklaracijoje nurodyti duomenys, deklaruojantis asmuo privalo deklaraciją patikslinti per 30 kalendorinių dienų nuo duomenų pasikeitimo ar naujų duomenų atsiradimo dienos.
2. Pagal Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo 6 straipsnio 1 dalies 6 punktą Seimo narys turi pateikti informaciją apie per paskutinius 12 kalendorinių mėnesių sudarytus ir kitus galiojančius sandorius, jeigu sandorio vertė didesnė negu 3 000 eurų. Taigi Seimo narių nurodoma aplinkybė, kad jie per metus moka mažiau kaip 3000 eurų neturi teisinės reikšmės ir visi Seimo nariai, nedeklaravę sandorio, kurio vertė yra didesnė negu 3000 eurų, pripažįstami nesilaikiusiais šios įstatymo nuostatos.
3. Seimo narys D. Kreivys nurodė, kad „<...>jokių lėšų su parlamentine veikla susijusioms išlaidoms 2012-2016 m. automobilio nuomai nenaudojo“ ir pridėjo tai patvirtinantį Seimo kanceliarijos 2017 m. kovo mėnesio raštą Nr. V-2017-2714. Tačiau pagal įstatymo nuostatas nėra svarbu, iš kokių lėšų automobilis yra įsigytas. VTEK taip pat pateikė informaciją, kad Seimo narys 2017 m. sausio 16 d. deklaracijoje nurodė automobilio nuomos iš UAB „Statybų gausa“ sandorį (sandorio data 2017 m. sausio 16 d.), tačiau neinformavo, ar šiuo metu nuomoja parlamentinei veiklai naudojamą automobilį iš įmonės, kuri jam priklauso, o taip pat, ar nėra jo įsigijęs iš jam priklausančios įmonės.
4. Pagal VTEK pateiktą pažymą Seimo narys J. Sabatauskas nenurodė 2016 m. lapkričio 15 d. automobilio pirkimo sandorio, o Seimo narė I. Šiaulienė per 30 dienų nepatikslino privačių interesų deklaracijos ir nenurodė, kad nutraukė lizingo sutartį.
5. Seimo narys V. Kamblevičius automobilio nuomos sutartį sudarė vieneriems metams, šio sandorio vertė yra mažesnė nei 3000 eurų, todėl pagal Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo 6 straipsnio 1 dalies 6 punktą jis šio sandorio deklaruoti neprivalėjo.
Atsižvelgdama į nustatytas aplinkybes ir konstatuotus teisinius argumentus bei vadovaudamasi Seimo statuto 78 straipsnio 1 dalies 3, 9, 11 punktais, Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo 5 straipsnio 1 dalimi, 6 straipsnio 1 dalies 6 punktu,
Etikos ir procedūrų komisija nusprendė:
Seimo nariai Rimas Andrikis ir Vytautas Kamblevičius, pradėję eiti 2016-2020 m. kadencijos Seimo narių pareigas, Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo nustatytais terminais nepateikė privačių interesų deklaracijų, todėl pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo 5 straipsnio 1 dalies nuostatą.
Seimo narys Algirdas Butkevičius, pradėjęs eiti 2016-2020 m. kadencijos Seimo nario pareigas, Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo nustatytais terminais nepapildė deklaracijos duomenimis apie sudarytą automobilio nuomos sandorį, todėl pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo 6 straipsnio 1 dalies 6 punkto ir 7 straipsnio 1 dalies nuostatas.
Seimo narys Dainius Kreivys, pradėjęs eiti 2016-2020 m. kadencijos Seimo nario pareigas, Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo nustatytais terminais nepateikė privačių interesų deklaracijos ir laiku nepapildė deklaracijos duomenimis apie automobilio pirkimo sandorį, todėl pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo 5 straipsnio 1 dalies, 6 straipsnio 1 dalies 6 punkto ir 7 straipsnio 1 dalies nuostatas.
Seimo narys Julius Sabatauskas, pradėjęs eiti 2016-2020 m. kadencijos Seimo nario pareigas, Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo nustatytais terminais nepateikė privačių interesų deklaracijos, todėl pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo 5 straipsnio 1 dalies nuostatą.
Seimo narys Gintaras Steponavičius, pradėjęs eiti 2016-2020 m. kadencijos Seimo narių pareigas, Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo nustatytais terminais nepapildė deklaracijos duomenimis apie sudarytą automobilio pirkimo sandorį, todėl pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo 6 straipsnio 1 dalies 6 punkto ir 7 straipsnio 1 dalies nuostatas.
Seimo narė Irena Šiaulienė, pradėjusi eiti 2016-2020 m. kadencijos Seimo narės pareigas, Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo nustatytais terminais nepateikė privačių interesų deklaracijos ir laiku nepapildė deklaracijos duomenimis apie automobilio pirkimo-pardavimo išsimokėtinai sandorį ir jo nutraukimą, todėl pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo 5 straipsnio 1 dalies, 6 straipsnio 1 dalies 6 punkto ir 7 straipsnio 1 dalies nuostatas.
Seimo nariai Mantas Adomėnas, Arvydas Anušauskas, Linas Balsys, Algimantas Dumbrava, Rasa Juknevičienė, Vytautas Kamblevičius, Kęstutis Masiulis, Antanas Matulas, Artūras Skardžius, pradėję eiti 2016-2020 m. kadencijos Seimo narių pareigas, nurodė klaidingą pareigybės kodą ir pavėluotai pateikė privačių interesų deklaracijas, todėl pažeidė Privačių interesų deklaracijų pildymo, tikslinimo ir pateikimo taisyklių 13.7 papunktį.
Pritarta bendru sutarimu.
Komisijos pirmininkė Rita Tamašunienė