IŠVADA
DĖL SEIMO NARIŲ GABRIELIAUS LANDSBERGIO, ANDRIAUS KUBILIAUS IR RASOS JUKNEVIČIENĖS PASISAKYMŲ
2017-10-18 Nr. 101-I-44
Vilnius
Seimo Etikos ir procedūrų komisija (toliau – Komisija): Rita Tamašunienė, Aušrinė Norkienė, Viktorija Čmilytė-Nielsen, Algimantas Dumbrava, Asta Kubilienė, Antanas Matulas, Aušra Papirtienė, Virginijus Sinkevičius, Kazys Starkevičius, gavusi Seimo nario Ramūno Karbauskio 2017 m. birželio 27 d. prašymą ir vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto (toliau – Seimo statutas) 78 straipsnio 1 dalies 3 punkto nuostata, vertino Seimo narių Gabrieliaus Landsbergio, Andriaus Kubiliaus ir Rasos Juknevičienės galimai neetiškus pasisakymus Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos atžvilgiu Seimo 2017 m. birželio 22 d. plenarinio posėdžio metu.
Etikos ir procedūrų komisija nustatė:
Seimo 2017 m. birželio 22 d. plenariniame posėdyje vyko Seimo nutarimo „Dėl Vyriausiosios rinkimų komisijos sudarymo“ projekto Nr. XIIIP-834(2) (toliau – Nutarimo projektas) svarstymas ir priėmimas.
Svarstant Nutarimo projektą Seimo narys G. Landsbergis kalbėjo: „Gerbiamas Povilai Urbšy, šiandien jūs esate už tai atsakingas. Aš tikiuosi, kad bus atrastas protingas sprendimas, nevykdant zadanijų, ir leis patvirtinti visos sudėties Vyriausiąją rinkimų komisiją, į kurią partijos, būtent partijos, savarankiškai apsispręs, ką ir kokius narius jos skiria. Ačiū.“
Seimo narė Rasa Juknevičienė teigė: „Gerbiamoji pirmininke, mielieji kolegos, naujame, daug vilčių dėl didesnio skaidrumo teikusiame Seime svarstome, deja, zadanijas. Nors, gerai pagalvojus, neturėtume stebėtis. Juk matėme, kad dar prieš rinkimus įvyko R. Malinausko, R. Karbauskio bendradarbiavimo sutartis, nors jau tada buvo aiškios vijūnėlės, tvoros ir kiti labai neskaidrūs dalykai. Dabar matome Druskininkų serialo tęsinį. Man nekelia abejonių, kad R. Malinausko zadanija nepraleisti V. Semeškos yra vykdoma net sušilus.[...] Taigi svarstome R. Malinausko zadaniją. Kaip viskas vyko? R. Karbauskis su dviem socdemais registruoja pataisas specialiai dėl vieno žmogaus – V. Semeškos, neva savivaldybės tarybos narys negali dirbti VRK. Kadangi nė vienam kitam kandidatui į VRK tai neaktualu, todėl visiškai aišku, kad nusitaikyta į Vilių. Iki šiol tokios problemos autoriai nematė, 26 metus nematė. Veikiama net dviem frontais. Antrasis frontas – P. Urbšio vadovaujamas Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas. Čia zadanija vykdoma itin uoliai. [...] Aš kreipiuosi į labai padorius Valstiečių frakcijos narius, jų yra dauguma. Juk jums reikės atsakyti visuomenei už balsavimus dėl zadanijų, kurias jums primetė.[...]“
Seimo narė, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos atstovė Goda Burokienė frakcijos vardu paprašė daryti pusvalandžio trukmės pertrauką. Seimas balsų dauguma pritarė, kad būtų daroma pertrauka. Po šio balsavimo Seimo narys A. Kubilius kalbėjo dėl vedimo tvarkos: „[...] Aš suprantu, kad Valstiečių partija yra pasimetusi dėl R. Malinausko zadanijų vykdymo ir dabar dar pusę valandos tarsis, kaip tas zadanijas geriau įgyvendinti. [...] Vis dėlto galėtų tokius motyvus atvirai pasakyti, kad nežinome kaip įgyvendinti R. Malinausko zadaniją.“
R. Karbauskis savo prašyme teigė: „Seimo narių A. Kubiliaus, G. Landsbergio ir R. Juknevičienės pareiškimuose yra akivaizdi, tiesiogiai įvardyta nuoroda į visuomenėje plačiai nuskambėjusį „Vijūnėlės dvaro skandalą“, kuris siejamas su korupcinio pobūdžio nusikaltimais. Tokiais pareiškimais Seimo nariai viešai paskelbė tikrovės neatitinkančią informaciją, iš kurios galima susidaryti įspūdį, jog Valstiečių ir žaliųjų sąjungos Seimo frakcijos nariai yra susiję su korupcinio pobūdžio veikomis. Toks Seimo narių elgesys ne tik turi šmeižimo požymių, bet yra neetiškas, įžeidus ir nederantis“.
Seimo nariai A. Kubilius, G. Landsbergis ir R. Juknevičienė paaiškinimų nepateikė.
Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas, Seimo paskirtas pagrindiniu komitetu svarstant Nutarimo projektą, 2017 m. birželio 21 d. išvadoje pasiūlė: „Išbraukti projekto 3 straipsnio 4 punktą: „4) Vilių Semešką – Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos siūlymu“ Buvusius 5, 6 punktus laikyti atitinkamai 4, 5 punktais.“ Pasiūlymas buvo grindžiamas šiais argumentais: „Remiantis Vyriausiosios rinkimų komisijos pateikta informacija apie kandidatų darbo rinkimų komisijose patirtį, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos teikiamas kandidatas Vilius Semeška reikalaujamos patirties neturi, todėl neatitinka įstatyme įtvirtintų reikalavimų kandidatams ir negali būti Seimo skiriamas Vyriausiosios rinkimų komisijos nariu.
2017 m. birželio 13 d. Seimo nariai Ramūnas Karbauskis, Andrius Palionis ir Julius Sabatauskas įregistravo Vyriausiosios rinkimų komisijos įstatymo Nr. IX-985 7 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIIIP-843. Įstatymo projekte siūloma pakeisti 7 straipsnio 10 dalį ir ją išdėstyti taip: „10. Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininko ir narių pareigos nesuderinamos su pareigomis kitose rinkimų ar referendumo komisijose, taip pat su kandidato į Seimo narius, kandidato į Respublikos Prezidentus ir jo patikėtinio, kandidatų į savivaldybės tarybos narius ir jų atstovų, rinkimų ar referendumo stebėtojų statusu, taip pat su Lietuvos Respublikos piliečių iniciatyvinės grupės referendumui surengti, savivaldybės tarybos nario statusu.“ Įstatymo projekto Nr. XIIIP-843 aiškinamajame rašte nurodyta, kad įstatymo projekto tikslas – nustatyti, kad savivaldybės tarybos nario pareigos yra nesuderinamos su Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininko ir narių pareigomis.
Lietuvių kalbos instituto 2017 m. rugsėjo 29 d. pateiktame lietuvių kalbos specialisto paaiškinime nurodyta: „Pateiktose trijose teksto ištraukose nerasta pavartotų žodžių, kurie Dabartinės lietuvių kalbos žodyne [...] būtų pažymėti kaip menkinamieji, niekinamieji ar vulgarieji; tokie žodžiai, pažymėti atitinkamą stilistinį atspalvį žyminčioms nuorodomis, būtų laikomi neetiškais ar įžeidžiančiais. Žodis „zadanija“ nėra patekęs nei į Dabartinės lietuvių kalbos žodyną, nei į aktyviąją lietuvių kalbos vartoseną [...]. Aptariamasis žodis yra sulietuvinta rusų kalbos žodžio „zadanije“ forma. [...] O lietuviškame tekste „zadanija“ įgyja papildomų stilistinių atspalvių kaip svetimas elementas, kuris vartojamas siekiant pasakymui suteikti išraiškingumo ir sukelti tam tikrų asociacijų. Taigi pateiktose tekstų atkarpose žodžiu „zadanija“ suteikiama reikšmė „pavedimas, užduotis“, be to, šis žodis yra stilistiškai ekspresyvus.“
Seimo statuto 22 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad Seimo narys už balsavimus ar kalbas Seime, t. y. Seimo, Seimo komitetų, komisijų ir frakcijų posėdžiuose negali būti persekiojamas, tačiau už asmens įžeidimą ar šmeižtą jis gali būti traukiamas atsakomybėn bendra tvarka.
Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 2.24 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad asmuo turi teisę reikalauti teismo tvarka paneigti paskleistus duomenis, žeminančius jo garbę ir orumą ir neatitinkančius tikrovės, taip pat atlyginti tokių duomenų paskleidimu jam padarytą turtinę ir neturtinę žalą.
Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 154 straipsnyje „Šmeižimas“ numatyta atsakomybė asmeniui, kuris paskleidė apie kitą žmogų tikrovės neatitinkančią informaciją, galinčią paniekinti ar pažeminti tą asmenį arba pakirsti pasitikėjimą juo.
Lietuvos Respublikos valstybės politikų elgesio kodekso 4 straipsnyje įtvirtinti elgesio principai, kuriais politikai privalo vadovautis viešajame gyvenime, tarp jų – pagarbos žmogui ir valstybei principas, įpareigojantis politikus laikytis žmogaus teisių ir jas užtikrinti, vadovautis Lietuvos Respublikos Konstitucija ir teise, didinti pasitikėjimą valstybe ir jos institucijomis, sąžiningumo principas, įpareigojantis pareigas eiti sąžiningai ir laikytis aukščiausių elgesio standartų, vengti situacijų, galinčių paveikti sprendimų, kurie sukeltų visuomenėj abejonę, priėmimą; padorumo principas, įpareigojantis elgtis deramai pagal einamas pareigas, vengti situacijų, kai politiko elgesys kenktų institucijos, kurioje jis eina pareigas, reputacijai ir autoritetui ir pavyzdingumo principas, įpareigojantis politikus deramai elgtis visuomenėje, laikytis visuotinai pripažįstamų dorovės, moralės ir etikos normų (Valstybės politikų elgesio kodekso 4 straipsnio 1 dalies 1, 3, 5 ir 6 punktai).
Etikos ir procedūrų komisija konstatuoja:
1. Seimo nariai A. Kubilius, G. Landsbergis ir R. Juknevičienė Seimo 2017 m. birželio 22 d. posėdyje paskleidė informaciją, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas R. Karbauskis ir kiti šios frakcijos nariai vykdo Druskininkų savivaldybės mero R. Malinausko pavedimą neskirti Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos pasiūlyto kandidato V. Semeškos Vyriausiosios rinkimų komisijos nariu.
2. Komisija neturi pakankamų duomenų, leidžiančių patvirtinti ar paneigti Seimo posėdyje paskleistą informaciją apie Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūno R. Karbauskio galimą susitarimą su Druskininkų savivaldybės meru R. Malinausku ir jo pavedimų vykdymą.
Etikos ir procedūrų komisija nusprendė:
Rekomenduoti Seimo nariui Ramūnui Karbauskiui, jeigu, jo nuomone, Seimo nariai Gabrielius Landsbergis, Andrius Kubilius ar Rasa Juknevičienė paskleidė apie jį tikrovės neatitinkančią informaciją, galinčią paniekinti ar pažeminti jo asmenį arba pakirsti pasitikėjimą juo, kreiptis į teisėsaugos institucijas.
Balsavimo rezultatai: už – 5, prieš – 4.
Komisijos pirmininkė Rita Tamašunienė