Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

TTK susipažino su Valstybės kontrolės ataskaita dėl laisvės atėmimo vietų modernizavimo

2017 m. sausio 12 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Valstybės kontrolės auditoriai Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto nariams pristatė valstybinio audito ataskaitą „Programos „Bausmių sistema“ įgyvendinimas“.

Valstybės auditoriai konstatavo, kad įkalinimo vietų modernizavimas vykdomas per lėtai. Programos vykdymą išanalizavę valstybės auditoriai nustatė, kad šios sistemos kūrimui labiausiai trukdo užsitęsęs laisvės atėmimo vietų modernizavimas ir nepakankamai kryptingas požiūris į investicijų planavimą.

Auditoriai pažymėjo, kad modernizavimo procesas vyksta ilgiau nei 10 metų, tačiau esminių rezultatų nėra pasiekta. Vyriausybės 2004 m. patvirtinta laisvės atėmimo vietų modernizavimo programa iki šiol jau buvo keičiama 3 kartus ir kaskart, nė vienos programos nespėjus pilnai įgyvendinti, buvo keičiami objektai, jiems modernizuoti reikalingos lėšos ir terminai.

Auditorių nuomone, modernizavimo programą įgyvendinantys Teisingumo ministerija ir Kalėjimų departamentas jai skiria nepakankamai dėmesio – nesudarė programos įgyvendinimo plano, nenumatė projektų įgyvendinimo apimčių ir siektinų tarpinių programos įgyvendinimo rezultatų. Be to, šiuo metu įgyvendinama modernizavimo programa neparodo tikros modernizavimo apimties ir lėšų poreikio. Faktiškai programoje numatytam objektų modernizavimui numatomas didesnis finansavimas, o kai kurių objektų statybos ir rekonstravimo apimtys neatitinka programoje numatytų. Dėl to lieka neaišku, kiek šis procesas valstybei kainuos ir kada bus pasiekta rezultatų.

Auditas parodė, kad Vyriausybei vis nukeliant terminus, įkalinimo sąlygos ir toliau neatitinka Europos Sąjungos reikalavimų, o modernizavimas kasmet brangsta ir didina valstybės finansinę naštą. Užsitęsus procesui, sparčiai didėja dėl netinkamų įkalinimo sąlygų į teismus besikreipiančių asmenų skaičius ir jiems išmokamų išmokų suma. 2015 m., palyginti su 2013 m., asmenų, kuriems išmokėtos išmokos, skaičius padidėjo daugiau nei 6 kartus, iki 935, o išmokama suma per šį laikotarpį išaugo daugiau nei 19 kartų ir pernai siekė jau apie 1 mln. Eur. Auditorių vertinimu, nustatytas problemas ir trūkumus būtina spręsti, nes valstybės patiriama finansinė našta, tikėtina, tik augs.

Teisingumo ministerijos atstovai  pažymėjo, kad pagrindinė kliūtis įgyvendinant Laisvės vietų modernizavimo programą – ribotos valstybės biudžeto finansinės  galimybės. Esama laisvės vietų įstaigų infrastruktūra yra labai sena, neatitinkanti šiuolaikinių statybos techninių reglamentų, todėl šios infrastruktūros kompleksinis atnaujinimas reikalauja didelių investicijų. Anksčiau laisvės  atėmimo vietų modernizavimą planuota įgyvendinti iki 2017 metų, tačiau planas liko neįgyvendintas dėl lėšų stokos, todėl Vyriausybė patvirtino 2014 m. naują Laisvės  atėmimo vietų  modernizavimo programą, kurioje atsižvelgiant į realias valstybės finansines galimybes, modernizuoti laisvės atėmimo įstaigas numatyta iki 2022m.

Valstybės kontrolė Teisingumo ministerijai ir Kalėjimų departamentui pateikė rekomendacijas, kurias įgyvendinus nustatyti trūkumai turėtų būti pašalinti. Rekomendacijas įgyvendinti numatyta iki 2017 m. pabaigos.

Komitetas planuoja tęsti parlamentinę kontrolę dėl Laisvės vietų modernizavimo programos bei auditorių rekomendacijų įgyvendinimo.

 

Teisės ir teisėtvarkos komiteto biuro patarėja

Rita Karpavičiūtė tel. (8 5) 239 6586

 

 

 


  Siųsti el. paštuSpausdinti