2017 m. sausio 26 d. pranešimas žiniasklaidai
Šiandien Seimo Audito komitetas analizavo komiteto inicijuoto parlamentinio tyrimo dėl valstybės valdomų įmonių teikiamos paramos rezultatus. Surinkta informacija atskleidė, kad didžiosios įmonės paramai skiria šimtatūkstantines, o kai kurios – net ir milijonines sumas. Parama skirstoma selektyviai, daugybę metų remiant tuos pačius paramos gavėjus, kurie dažniausiai atrenkami netaikant jokių procedūrų ir principų, todėl teikiama parama kelia klausimų tiek dėl skaidrumo, tiek dėl adekvatumo, tiek dėl lygių galimybių pelno nesiekiančioms organizacijoms aplikuoti dėl tokios paramos.
Išanalizavus visuomenei neatskleidžiamą informaciją paaiškėjo, kad valstybės valdomos įmonės atskirais atvejais paramai skiria daugiau nei pusę ir dar daugiau metinio pelno, kartu nustatyta netgi tokių atvejų, kai parama skiriama ir dirbant nuostolingai. Pastebėtina, kad tam tikros valstybės valdomos įmonės, teikdamos duomenis apie suteiktą paramą, ją įvardijo kaip konfidencialią ir neviešintiną. Komiteto nariai stebėjosi, kodėl valstybei priklausančios įmonės gali dangstytis konfidencialumo žyma, kai šios įmonės priklauso mokesčių mokėtojams, tad mokesčių mokėtojai turi teisę žinoti, kaip skirstomas jiems priklausančių įmonių pelnas.
Komitetas, siekdamas priimti racionaliausią sprendimą dėl esamo reguliavimo pataisų, tęs parlamentinį tyrimą. Komiteto nariai neabejoja, kad esamas reglamentavimas turi būti tobulinamas. Pasak parlamentarų, neskaidriai, neviešai dalinamos lėšos, kurios gali būti sumokamos dividendais į valstybės biudžetą ir skiriamos bendra tvarka socialinės, sporto, kultūros ir kitose srityse, galėtų atnešti daugiau naudos visuomenei nei konkrečių paramos gavėjų rėmimas, o pati biudžeto rengimo ir svarstymo procedūra yra demokratinė ir skaidri.
Komiteto nariai, įvertinę, kad posėdyje dalyvavę ministerijų atstovai neturi išsamių duomenų apie jų valdymo sričiai priskirtų įmonių teikiamos paramos problematiką, taip pat konkrečių pasiūlymų dėl ydingos situacijos sprendimo, priėmė sprendimą kreiptis į Vyriausybę dėl oficialios pozicijos pateikimo. Audito komitetas, sprendimą dėl valstybės valdomų įmonių teikiamos paramos uždraudimo ar detalių esamo reglamentavimo pataisų priims svarstydamas Labdaros ir paramos įstatymo pakeitimus.
Kontaktinis asmuo:
Seimo Audito komiteto pirmininkė
Ingrida Šimonytė, tel. (8 5) 239 6978
Parengė:
Seimo Audito komiteto biuras, tel. (8 5) 239 6562