2017 m. sausio 27 d. pranešimas žiniasklaidai
Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Virginijus Sinkevičius, komiteto pirmininko pavaduotojas Dainius Kreivys ir Užsienio reikalų komitetų nariai Aušrinė Armonaitė, Rita Miliūtė bei Žygimantas Pavilionis sausio 26 dieną Vilniuje susitiko su Europos Komisijos Prekybos direktorato Resursų, informacijos ir politikos koordinavimo direktoriumi Peteriu Sandleriu. Susitikimo metu buvo aptarti aktualiausi ES prekybos politikos klausimai.
Komitetų nariai vieningai palaikė ES prekybos politikos tikslus, daugiašalės prekybos sistemos kūrimą bei prekybos apsaugos priemonių taikymą kovojant su nesąžininga konkurencija. Pažymėta, kad ES prekybos politika reikšmingai prisideda prie Lietuvos ekonominio augimo ir darbo vietų kūrimo. Lietuva, kuri yra atvira ekonomika, yra stipriai priklausoma nuo užsienio prekybos – 30% darbo vietų Lietuvoje priklauso nuo eksporto.
Kalbėdami apie ES ir Kanados laisvosios prekybos susitarimą (CETA) komitetų nariai akcentavo, kad susitarimo įsigaliojimas atvers kelią prekybai Kanadoje tiek Lietuvos, tiek ir kitų ES valstybių narių eksportuotojams. Kartu CETA įgyvendinimas taps pavyzdžiu tolesniam prekybos atvėrimui pasaulyje. Tai ypač svarbu ir tęsiant ES ir JAV derybas dėl Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės.
Daug dėmesio skirta ES Rytų partnerystės šalims. Seimo nariai padėkojo Europos Komisijai už dideles pastangas įgyvendinant išsamias ir visa apimančias laisvosios prekybos sutartis su Ukraina, Gruzija bei Moldova. Kartu pabrėžtas aiškus poreikis tęsti ES paramą šioms valstybėms įgyvendinant konkurencingumą didinančias reformas.
Prekybinių santykių su Rusija kontekste abi susitikimo pusės pažymėjo, kad ES turi maksimaliai išnaudoti Pasaulio Prekybos Organizacijos ginčų sprendimo mechanizmą, siekiant užkirsti kelią sistemingiems Rusijos įsipareigojimų pažeidimams.
Susitikimo metu kalbėta ir apie Lietuvos kaimynystėje nesaugiai plėtojamą Astravo atominės elektrinės (AE) projektą. Seimo nariai pabrėžė, kad nesaugi Astravo atominė elektrinė privalo būti ne tik Lietuvos, bet visos ES rūpestis. Baltarusija toliau nesaugiai plėtoja Astravo AE ir nesilaiko tarptautinių saugumo reikalavimų, tokiu būdu keldama grėsmes regiono saugumui, visuomenės sveikatai ir aplinkai. ES privalo į tai atsižvelgti palaikant prekybos santykius su Baltarusija. Vienas iš galimų sprendimų – aiškus ES sprendimas, kad nesaugiose AE pagaminta elektra ES rinkoje pardavinėjama nebus.
Užsienio reikalų komiteto biuro patarėjas
Valdemaras Juozaitis, tel. (8 5) 239 6639, el. p. [email protected]