Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

ERK pranešimas: reikalingas dialogas tarp Sąjungos ir nacionalinių parlamentų dėl Europos prieglobsčio sistemos reformos

2017 m. kovo 2 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Nuotraukoje iš dešinės į kairę: Žmogauis teisių komiteto pirmininkas V.Simulikas ir ERK narys A.Ažubalis. Europos reikalų komiteto biuro nuotrauka.

 

Š.m. vasario 28 d. Europos Parlamente Briuselyje (Belgijos Karalystė) vyko Europos Parlamento Piliečių laisvių, teisingumo ir vidaus reikalų komiteto (LIBE) organizuotas tarpparlamentinis posėdis, skirtas trečiajai Europos prieglobsčio sistemos reformai.

LIBE komiteto pirmininkas Klodas Moraesas (Claude Moraes) įžanginėje kalboje pažymėjo, kad sėkminga Europos prieglobsčio sistemos reforma parodytų, kad Bendrija ne tik gali susidoroti su iššūkiais, bet ir likti ištikima savo vertybėms.

Europos Komisijos (EK) nario, atsakingo už migraciją, vidaus reikalus ir pilietybę, Dimitrio Avramopulo (Dimitris Avramopoulos) nuomone, reikia dialogo tarp Sąjungos ir nacionalinių parlamentų; pabėgėlių krizė parodė, kad nacionalinės priemonės nebegali patenkinti poreikio, dabartinėje sistemoje yra daug struktūrinių problemų, todėl reikia proveržio. EK nario teigimu, Europai reikia sistemos, kuri remtųsi solidarumu ir sąžiningu naštos pasidalijimu.

Pasisakydamas tarpparlamentiniame posėdyje Seimo Europos reikalų komiteto narys Aaudronius Ažubalis akcentavo, kad reikia išlaikyti esamą sistemą, tačiau būtina ją reformuoti, taip pat pažymėjo dėl Europos Komisijai suteikiamų galių priimant sprendimus dėl pabėgėlių perkėlimo, inter alia aiškiai pabrėžė, kad Lietuvos Respublikos Seimas nepritarė ir nepritars siūlomam nuolatiniam automatiniam prieglobsčio prašytojų paskirstymo mechanizmui bei nepalaikys pasiūlymo dėl automatinės sistemos.

2016 m. balandžio 6 d. EK paskelbė komunikatą, kuriuo pradėtas bendros Europos prieglobsčio sistemos (BEPS) reformos procesas. 2016 m. gegužės 4 d. ir 2016 m. liepos 13 d. paskelbti du teisėkūros pasiūlymų paketai, siekiant reformuoti Europos prieglobsčio sistemą. Šie pasiūlymai yra neatsiejama bendros Europos prieglobsčio sistemos visapusiškos reformos dalis ir yra tarpusavyje glaudžiai susiję. Pasiūlymais siekiama sudaryti tvirtą, nuoseklią ir integruotą Europos prieglobsčio sistemą, grindžiamą bendromis, suderintomis taisyklėmis, kurios būtų veiksmingos ir užtikrintų reikiamą apsaugą bei visiškai atitiktų 1951 m. liepos 28 d. Ženevos konvenciją ir 1967 m. sausio 31 d. Protokolą dėl pabėgėlių statuso.

Bendra Europos prieglobsčio sistema grindžiama taisyklėmis, pagal kurias nustatoma, kuri valstybė narė yra atsakinga už tarptautinės apsaugos prašytojus ir už prieglobsčio prašytojų pirštų atspaudų duomenų bazę, taip pat bendrais prieglobsčio procedūrų, priėmimo sąlygų, pripažinimo ir tarptautinės apsaugos gavėjų apsaugos standartais. Nors padaryta nemaža pažanga plėtojant bendrą Europos prieglobsčio sistemą, valstybių narių taikomų procedūrų tipai, užtikrinamos prašytojų priėmimo sąlygos, pripažinimo rodikliai ir tarptautinės apsaugos gavėjams suteikiamos apsaugos pobūdis vis dar gerokai skiriasi. Šie skirtumai, be kita ko, skatina antrinį judėjimą ir palankiausios prieglobsčiui valstybės paiešką, sukuria traukos veiksnius ir galiausiai lemia tai, kad valstybėms narėms tenka nevienoda atsakomybė už apsaugos suteikimą tiems, kuriems jos reikia.

Pateikti Europos Komisijos pasiūlymai, kuriais siekiama reformuoti bendrą Europos prieglobsčio sistemą, svarstyti Seime. 2016 m. spalio 12 d. Seimo Europos reikalų komiteto posėdyje pristatytos Lietuvos Respublikos pozicijos vidaus reikalų ministrui vykstant į Europos Sąjungos Teisingumo ir vidaus reikalų tarybos 2016 m. spalio 13–14 d. posėdį, kuriame inter alia vyko pirmieji politiniai debatai dėl Bendros Europos prieglobsčio sistemos reformos pasiūlymų. Seimo Europos reikalų komitetas svarstė numatomų debatų apimtį ir turinį ir pateikė pasiūlymus bei papildymus, patikslinančius Lietuvos Respublikos pozicijas. 2016 m. spalio 14 d. Seimo Europos reikalų komitetas, remdamasis Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto, Seimo Užsienio reikalų komiteto, Seimo Žmogaus teisių komiteto ir Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto komitetų išvadomis, nagrinėjo vieną teisėkūros paketo dokumentų – pasiūlymą dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento, kuriuo nustatoma Sąjungos lygmens perkėlimo į ES sistema ir iš dalies keičiamas Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 516/2014  (Nr. COM/2016/468). Komiteto nariai, apvarstę pasiūlymo atitiktį subsidiarumo principui, priėmė sprendimą, kad pasiūlymas subsidiarumo principui neprieštarauja.

Tolesnis Europos Komisijos pateiktų teisėkūros pasiūlymų derinimas šiuo metu vyksta ekspertų lygyje.

Tarpparlamentinio posėdžio vaizdo įrašą galite peržiūrėti http://www.europarl.europa.eu/ep-live/en/committees/video?event=20170228-0900-COMMITTEE-LIBE

 

 

Rengė:

Europos reikalų komiteto biuro patarėja

Vilma Trukšnienė, tel. (8 5) 239 6864, el. p. [email protected]

 

 

 


  Siųsti el. paštuSpausdinti