Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Europos reikalų komiteto dėmesio centre – tvirtesnis bendradarbiavimas įsteigiant Europos prokuratūrą

2017 m. kovo 27 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Kovo 24 d. Seimo Europos reikalų komitete pritarta, kad Lietuvos Respublika jungtųsi prie Europos Sąjungos valstybių narių, inicijuojančių tvirtesnio bendradarbiavimo procedūrą įsteigiant Europos prokuratūrą, bei pabrėžta, kad įsteigiant Europos prokuratūrą būtinas kuo platesnis Europos Sąjungos valstybių narių įsitraukimas. Tikimasi, kad įsteigus Europos prokuratūrą bus sustiprinta Europos Sąjungos finansinių interesų apsauga, sukurta vieninga Sąjungos finansiniams interesams kenkiančių nusikaltimų tyrimo ir patraukimo atsakomybėn už juos sistema, užtikrintas glaudus Europos ir nacionalinių kompetentingų institucijų bendradarbiavimas ir veiksmingi informacijos mainai.

Komitete vykusios diskusijos metu pažymėta, kad Europos prokuratūra užtikrins efektyvesnį ir operatyvesnį Europos Sąjungos finansiniams interesams kenkiančių nusikaltimų tyrimą, todėl į Europos Sąjungos biudžetą bus susigrąžinama daugiau neteisėtai gautų lėšų. Be kita ko, tikimasi, kad Taryboje sutartas kompromisinės reglamento versijos turinys nebus keičiamas arba keisis minimaliai, o galimi pakeitimai nebus esminiai. Diskusijoje dalyvavo ir į komiteto narių klausimus atsakė teisingumo ministrė Milda Vainiutė ir Teisingumo ministerijos Tarptautinės teisės departamento direktorius Darius Žilys.

Įsteigti šią instituciją Europos Komisija pasiūlė 2013 m., Lietuvai pirmininkaujant Europos Sąjungos Tarybai. Europos Komisijos pasiūlymas dėl Tarybos reglamento dėl Europos prokuratūros įsteigimo grindžiamas Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (toliau – SESV) 86 straipsniu, kuris numato, kad siekiant kovoti su Sąjungos finansiniams interesams kenkiančiais nusikaltimais, Taryba, pagal specialią teisėkūros procedūrą spręsdama vienbalsiai, Eurojusto pagrindu gali įsteigti Europos prokuratūrą (EPPO). SESV 86 straipsnis nustato tolesnę pasiūlymo įkurti Europos prokuratūros svarstymo procedūrą vienbalsiškumo nebuvimo atveju, t. y. ne mažiau kaip devynios valstybės gali pranešti, kad siekia tvirčiau bendradarbiauti reglamento projekto pagrindu. Tokiu atveju pradedama tvirtesnio bendradarbiavimo procedūra pagal Europos Sąjungos sutarties 20 straipsnį ir SESV 329–332 straipsnius.

 

 

Parengė:

Seimo Europos reikalų komiteto biuro patarėja

Vilma Trukšnienė (tel. (8 5) 239 6864, el. p. [email protected]


  Siųsti el. paštuSpausdinti