2017 m. kovo 29 d. pranešimas žiniasklaidai
Šiandien Švietimo ir mokslo komitetas svarstė ir pritarė Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymo pakeitimo įstatymo Nr. XII-2534 1 ir 2 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto XIIP-4740 antram variantui. Šio įstatymo projekto rengimą paskatinusios priežastys yra priimtas ir 2017 m. sausio 2 dieną įsigaliojęs Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo 2015 m. rugsėjo 29 d. nutarimas Nr. KT26-N-15/2015 ,,Dėl Lietuvos Respublikos švietimo įstatymo 68 straipsnio 3 dalies ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1993 m. liepos 8 d. nutarimo Nr. 511 ,,Dėl biudžetinių įstaigų ir organizacijų darbuotojų darbo apmokėjimo tvarkos tobulinimo“ atitikties Lietuvos Respublikos Konstitucijai“. Šiame Konstitucinio Teismo nutarime konstatuota, kad iš Konstitucijos 48 straipsnio 1 dalyje įtvirtintos asmens teisės gauti teisingą apmokėjimą už darbą, 128 straipsnio 1 dalies nuostatos įstatymų leidėjui kyla pareiga įstatyme nustatyti esmines asmenų, gaunančių atlyginimą iš valstybės (savivaldybės) biudžeto lėšų, darbo apmokėjimo sąlygas, lemiančias jų darbo užmokestį.
Įstatymo projektu valstybinių mokslinių tyrimų institutų vadovų, jų pavaduotojų, mokslinių sekretorių, mokslo darbuotojų ir kitų tyrėjų darbo apmokėjimo tvarkos aprašo nuostatos perkeltos į Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymą.
Valstybiniai mokslinių tyrimų institutai yra įstaigos, kurių pagrindinė veikla – moksliniai tyrimai ir eksperimentinė (socialinė, kultūrinė) plėtra, todėl nustatant veiklos vertinimą ir darbo apmokėjimą ypač svarbus mokslinės veiklos vertinimas. Atsižvelgiant į mokslo ir studijų institucijų ir jose dirbančių administracijos, mokslo darbuotojų ir kitų tyrėjų veiklos specifiškumą, jiems turėtų būti taikoma kitokia darbo apmokėjimo tvarka nei numatoma Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo įstatymo projekte (registracijos numeris Lietuvos Respublikos Seime Nr. XIIP-4723).
Parengė
ŠMK biuro patarėja
Rūta Norkienė (tel. 239 6787)