2017 m. balandžio 5 d. pranešimas žiniasklaidai
Seimo kanceliarijos nuotrauka (aut. – R. Bunevičiūtė)
Seimo Europos reikalų komiteto (ERK) pirmininko Gedimino Kirkilo vadovaujama delegacija balandžio 3-4 dienomis Lenkijos Respublikos Seimo Europos reikalų komiteto pirmininkės kvietimu lankėsi Varšuvoje. ERK delegacija susitiko su Lenkijos Seimo bei Senato kolegomis ir aptarė pačius aktualiausius Europos Sąjungos bei regiono saugumo klausimus: energetinis saugumas, infrastruktūros projektų plėtra regione ir Europos Sąjungos tolesnio vystymosi tendencijos, įskaitant Brexit pasekmes ir lenkų bei lietuvių, gyvenančių Jungtinėje Karalystėje, teises.
Lenkijos Seimo nariai išsakė susirūpinimą tam tikromis vadinamojo „Švarios energetikos paketo“ nuostatomis, kurį Europos Komisija paskelbė 2016 m. gruodį ir kuris yra skirtas Energetikos Sąjungos tikslams pasiekti. Lenkijai svarbu, kad nebūtų užkirstas kelias gaminti elektros energiją iš akmens anglies, plėtojant ir modernizuojant anglies elektrines bei įdiegiant švarias akmens anglies apdorojimo technologijas. Lenkijoje apie 80 procentų elektros gaminama deginant akmens anglį. Lietuvai svarbu, kad „Švarios energetikos pakete“ būtų įtvirtintos nuostatos apibrėžiančios vienodas konkurencines sąlygas Europos Sąjungos ir trečiųjų šalių elektros energijos gamintojams. Sutarta ieškoti abiems pusėms priimtinų sąlyčio taškų, toliau nagrinėjant „Švarios energetikos paketo“ dokumentus parlamentuose.
Abiejų šalių Europos reikalų komitetų atstovai aptarė ir regioninius infrastruktūros projektus. Iš projektų tarpo ypatingai išskirtas Rail Baltica ir šio projekto įgyvendinimo eiga. Lenkijos parlamento nariai pritarė Lietuvos požiūriui apie ypatingą projekto svarbą ir teigė, kad Lenkijos vyriausybė yra padariusi svarbius sprendimus, leisiančius sėkmingai plėtoti projektą Lenkijos teritorijoje. Lietuva siekia, kad Lenkija, drauge su Suomija, jungtųsi prie bendros Lietuvos, Latvijos ir Estijos įmonės „RB Rail AS“ veiklos, nes tai padėtų spartesniam Rail Baltica projekto įgyvendinimui, užtikrinant krovinių bei keleivių pervežimą kuo galima greičiau ir geresnėmis sąlygomis.
Delegacijų nariai susitikimo metu aptarė ir svarbius, ir sunkiai sprendžiamus dvišalius klausimus, vieningai sutardami, kad būtinas dialogas ir konstruktyvūs sprendimai. Sudėtingoje Europos Sąjungos kasdienybėje reikalingas tamprus dviejų kaimyninių valstybių bendradarbiavimas, gerbiant skirtingus požiūrius ir siekiant užtikrinti saugumą ir gerovę savo valstybių piliečiams.
Europos reikalų komiteto biuro vedėja
Rūta Bunevičiūtė, tel. (8 5) 239 6760