Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Seime vyko diskusija apie ES bendros žemės ūkio politikos ateitį

2017 m. balandžio 6 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Seime įvyko Kaimo reikalų komiteto ir Europos informacijos biuro suorganizuota „Europos savaitės“ diskusija „ES bendra žemės ūkio politika po 2020 metų – Lietuvos siekiai“.

Renginio dalyvius šiltai pasveikinęs Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis pažymėjo svarbų žemės ūkio sektoriaus vaidmenį Lietuvos ekonomikai ir atkreipė dėmesį, kad derybos dėl naujojo laikotarpio bendros žemės ūkio politikos ir jos finansavimo prasideda jau dabar, tad būtina tam labai aktyviai ruoštis ir atkakliai derėtis.

Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andriejus Stančikas sveikindamas gausiai susirinkusį žemdirbių, mokslo ir valstybės institucijų atstovų būrį pabrėžė, kad siekiant sėkmingų derybų rezultatų būtinas visų valstybės institucijų susitelkimas. Komiteto vadovas atkreipė dėmesį, kad pagrindinis iššūkis lieka tiesioginių išmokų dydis, kad Lietuvos ūkininkams būtų užtikrintos teisingos konkurencijos sąlygos. Jo teigimu, dabar esanti išmokų nelygybė skatina ir emigraciją, nes nevienodas paramos dydis neleidžia mūsų ūkininkams bei žemės ūkio bendrovėms mokėti tokių atlyginimų kaip Ispanijoje ar Vokietijoje.

Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas pristatė svarbiausius ES bendros žemės ūkio politikos derybinius aspektus. Ministras atkreipė dėmesį, kad greičiausiai bus siekiama išlaikyti esančią dviejų ramsčių, t. y. kaimo plėtros priemonių ir tiesioginių išmokų sistemą. Pasak jo, taip pat galima siūlyti papildomą trečiąjį ramstį, kuris apimtų rizikos valdymo priemones. B. Markauskas pažymėjo, kad svarbiausi aspektai išlieka tiesioginių išmokų suvienodinimas, taip pat reikšmingos ūkininkų derybines galias stiprinančios priemonės. Be to, ministras atkreipė dėmesį į būtinybę supaprastinti bendrą žemės ūkio politiką.

Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto direktorė dr. Rasa Melnikienė pažymėjo, kad svarbu kalbėti ne tik apie tiesioginių išmokų dydžius, nes didesni pinigai dar nereiškia didesnės naudos kaimui. Pranešėja atkreipė dėmesį, kad egzistuoja didelė neteisybė paskirstant paramą, nes nedidelis skaičius stambių ūkių įsisavina didžiąją dalį paramos. Tai skatina pajamų atotrūkį ir skurdo lygį kaime. Su visu dr. R. Melnikienės pranešimu galima susipažinti čia.

Aktyviai diskusijoje dalyvavę žemdirbiškų organizacijų atstovai išreiškė savo pozicijas dėl esamų ir būsimų bendros žemės ūkio politikos aspektų. A. Stančikas informavo, kad įvertinęs išsakytas mintis Kaimo reikalų komitetas planuoja parengti rezoliucijos projektą, kuris galėtų būti dar pavasario sesijoje priimtas Seime ir tapti pagrindu, sudarančiu galimybes ieškoti derybinių partnerių ir visuose lygmenyse kalbėti vienu balsu.

 

Parengė

Kaimo reikalų komiteto biuro patarėja

Gabija Jurgelytė, tel. (8 5) 239 6951, el. p. [email protected]


  Siųsti el. paštuSpausdinti