2017 m. balandžio 20 d. pranešimas žiniasklaidai
Balandžio 19 d. posėdyje Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas (SRDK), vykdydamas parlamentinę kontrolę, svarstė Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus bei Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau - Tarnyba) 2016 metų veiklos ataskaitas.
Laikinai einanti Tarnybos direktoriaus pareigas Vita Šulskytė SRDK narius supažindino su situacija vaikų globos (rūpybos) ir įvaikinimo srityje, pažymėdama, kad pagrindinė priežastis dėl kurios 2016 m. vaikams nustatyta globa (rūpyba) lieka nekintanti – tėvų nesirūpinimas, nesidomėjimas vaiku, jo nepriežiūra, netinkamas auklėjimas, fizinio ar psichinio smurto naudojimas. Per praėjusius socialinės globos įstaigose metus globa dažniausiai buvo nustatyta 0–3 metų amžiaus vaikams, o pagrindinis šių įstaigų globotinių amžius 10–17 metų amžiaus vaikai. Kalbant apie smurto prieš vaikus problemą, atkreiptas dėmesys, kad vaikų, galimai patyrusių smurtą, skaičius, deja, didėja (2015 m. – 1578, 2016 m. – 2474). Smurtą daugiausiai patyrė 10–14 metų amžiaus vaikai.
V. Šulskytė pažymėjo, kad įvaikinimo statistika pastaraisiais metais išlieka gana stabili. Tačiau pagrindine kliūtimi įvaikinti nurodyta – norinčiųjų įsivaikinti keliami lūkesčiai vaikui (amžius, sveikata ar tėvų socialinė kilmė) bei visuomenėje dėl įvaikinimo egzistuojantys mitai. Tarnybos vadovė akcentavo, kad šiuo atveju itin svarbus tinkamas visuomenės informavimas įvaikinimo klausimais.
Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė atkreipė SRDK narių dėmesį į tai, kad trūksta prevencinių priemonių mažinant smurto prieš vaikus mastą, vaikams nėra užtikrinama teisė turėti sveiką, emocinį saugumą ir higienos reikalavimus atitinkančią mokymosi vietą, nepakankamai užtikrinamos vaikų su negalia teisės ir kitas problemas.
Abiejose ataskaitose atkreipiamas dėmesys į jau ne vienerius metus besitęsiančias vaiko teisių apsaugos ir gerovės užtikrinimo problemas, – socialinių paslaugų tinklo sukūrimo ir kompleksinių paslaugų vaikams bei šeimoms (ypač socialinės rizikos šeimoms), globėjams (rūpintojams), įvaikintojams stoką, taip pat nepakankamą vaiko teisių apsaugos srityje dirbančių asmenų bendradarbiavimą.
Komitetas ketina atsižvelgti į ataskaitose išsakytas pastabas bei pasiūlymus, svarstydamas naujos redakcijos Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą.
Socialinių reikalų ir darbo komiteto parengta informacija
Tel. (8 5) 239 6822