Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Europos reikalų komitetui pristatyta 2016 m. Europos audito rūmų veiklos ataskaita

2017 m. balandžio 27 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Balandžio 26 d. Seimo Europos reikalų komitetas susitiko su Europos Audito Rūmų (EAR) nariu Rimantu Šadžiumi. Susitikimo metu R. Šadžius komitetui pristatė 2017 m. balandžio 24 d. paskelbtą EAR 2016 m. veiklos ataskaitą ir aktualiausias pastarųjų metų EAR paskelbtas specialiąsias ataskaitas. R. Šadžius akcentavo EAR poziciją dėl 2014–2020 m. daugiametės finansinės programos laikotarpio vidurio peržiūros, kurioje siūloma peržiūrėti būsimos Daugiametės finansinės programos parengimo terminus, atlikti išsamią ES lėšų panaudojimo peržiūrą, supaprastinti ES politikų įgyvendinimo mechanizmus ir apsispręsti dėl ES biudžeto prioritetų.

Kalbėdamas apie pagrindinius EAR 2016 m. veiklos rezultatus, R Šadžius pažymėjo, jog atlikta rekordiškai daug veiklos auditų – parengtos 36 specialiosios ataskaitos dėl jų. Audito Rūmų narys paminėjo EAR parengtas Metines ataskaitas dėl 2015 m. ES biudžeto ir dėl Europos plėtros fondų, pažymėjo, jog Rūmai parengė 52 specialiąsias metines ataskaitas dėl ES agentūrų ir įstaigų, ir įvardijo EAR parengtas nuomones dėl Europos strateginių investicijų fondo (ESIF) bei dėl Europos kovos su sukčiavimu tarnybos (OLAF) priežiūros komiteto.

Pristatydamas 2016 m. parengtas specialiąsias Audito rūmų atskaitas, R. Šadžius išskyrė ataskaitą „Bendras priežiūros mechanizmas. Pradžia gera, bet tam tikras sritis reikia tobulinti“, ataskaitą „ES biudžeto įgyvendinimas finansinėmis priemonėmis: ko reikėtų pasimokyti iš 2007–2013 m. programavimo laikotarpio“ bei ataskaitą „Būtina toliau daryti pažangą, siekiant užtikrinti veiksmingą perviršinio deficito procedūros (PDP) vykdymą“, kurioje teigiama, kad Europos Komisija nepasinaudojo visais savo įgaliojimais tam, kad valstybės narės teiktų išsamius duomenis ir vykdytų rekomendacijas dėl taisomųjų veiksmų; konstatuojama, kad Perviršinio deficito procedūra stokoja skaidrumo, o vykdant struktūrinių reformų stebėseną, pagrindinis dėmesys skiriamas teisėkūros aspektams, o ne faktiniam reformų įgyvendinimui.

ERK nuomone, su kai kuriomis iš EAR parengtų specialiųjų ataskaitų turėtų susipažinti Seimo komitetai. Komitetas išskyrė „Pagalbos Ukrainai“ ataskaitą, kurioje konstatuojama, kad nestabilus politinis, teisinis ir administracinis kontekstas lėmė tai, jog 2007–2015 m. ES teiktos pagalbos (1,6 mlrd. eurų dotacijos ir 3,4 mlrd. eurų makrofinansinės paskolos) Ukrainai poveikis buvo ribotas, o iki šiol pasiekti rezultatai tebėra trapūs, bei „ES atominių elektrinių uždarymo paramos programos Lietuvoje, Bulgarijoje ir Slovakijoje“ ataskaitą. Pastarojoje konstatuojama, kad 2010–2015 m. atominių elektrinių eksploatavimo nutraukimui lėšų poreikis nuo planuotų Lietuvoje, Bulgarijoje ir Slovakijoje padidėjo 40% iki 5,7 milijardo eurų. Audito rūmai siūlytų po 2020 m. nebetęsti atominių elektrinių eksploatavimo nutraukimo paramos programų pagal dabartinį finansavimo modelį, o jei po 2020 m. būtų nustatytas aiškus ES lėšų poreikis, tai finansavimas turėtų būti terminuotas, užtikrinant adekvatų nacionalinį bendrafinansavimą. Komiteto nariai sutarė, kad šioms dviem ataskaitoms Seimo specializuotuose komitetuose turėtų būtų skiriamas deramas dėmesys.

R. Šadžius komitetui pristatė ir vieną iš naujausių, 2017 m. EAR parengtą specialiąją ataskaitą – „Jaunimo nedarbas – ar kas pasikeitė įgyvendinus ES politikas?“, kurioje teigiama, kad nuo 2013 m. įgyvendinamos ES Jaunimo garantijų iniciatyvos rezultatai neatitinka pradinių lūkesčių, o spręsdamos jaunimo nedarbo klausimus ES valstybės narės neįvertino lėšų poreikio ir turimo finansavimo, todėl kyla rizika, kad ES finansavimas pakeis nacionalinį finansavimą šioje srityje.

Susitikimo pabaigoje R. Šadžius supažindino komitetą su pagrindiniais EAR 2017 m. veiklos prioritetais ir įvardijo kai kurias EAR rengiamų veiklos auditų ataskaitų temas.

 

Europos Audito rūmai (EAR) buvo įsteigti audituoti ES finansus. Jų atliekamo audito atskaitos taškas yra ES biudžetas ir politikos sritys, visų pirma srityse, susijusiose su augimu ir darbo vietų kūrimu, pridėtine verte, viešaisiais finansais, aplinka ir klimato kaita. EAR audituoja biudžetą pajamų ir išlaidų atžvilgiu. EAR veikia kaip kolegialus organas, susidedantis iš 28 narių – po vieną iš kiekvienos valstybės narės. Narius skiria Taryba, pasikonsultavusi su Europos Parlamentu, šešerių metų kadencijai su galimybe ją pratęsti. Europos audito rūmų narys Rimantas Šadžius šias pareigas pradėjo eiti nuo 2016 m. birželio mėn.

 

Rengė:

Europos reikalų komiteto biuro patarėja

Renata Lygienė, tel. (8 5) 239 6592

 

 


  Siųsti el. paštuSpausdinti