2017 m. gegužės 12 d. pranešimas žiniasklaidai
Seimo Žmogaus teisių komitetas (ŽTK) išklausė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centro (toliau – Centras) 2016 metų ataskaitą (toliau – Ataskaita), kurią pristatė Centro generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė.
Centras 2016 metais nuosekliai vykdė tęstines istorinių ir specialiųjų tyrimų programas, šių programų rezultatus skelbė mokslinėse publikacijose bei konferencijų pranešimuose. Taip pat buvo projektuojami ir statomi memorialiniai ženklai, sėkmingai plėtojama edukacinė ir muziejinė veikla, plėtojami tarptautiniai ryšiai skleidžiant informaciją apie okupacijos istoriją ir aukas, užtikrinama galimybė susipažinti su KGB dokumentais (KGB dokumentų skelbimas – www.kgbveikla.lt ).
ŽTK narys Leonardas Talmontas domėjosi galimybe pastatyti memorialinę lentą Tuskulėnuose užkastiems, NKGB vidaus kalėjime, vykdant mirties bausmę, nužudytiems, lenkams. (NKGB – Valstybės saugumo liaudies komisariatas, rusiškai – Narodnij Komisariat Gosudarstvenoj Bezopasnosti). Centro generalinė direktorė pritarė idėjai, tačiau atkreipė dėmesį į tam tikrus sunkumus. Tuskulėnuose užkastų identifikuotų asmenų skaičius yra labai nedidelis. Todėl būtų sunku įvardinti konkrečių lenkų tautybės asmenų pavardes. Tačiau L. Talmontas sakė, kad lenkai yra pasirengę prisidėti identifikuojant Tuskulėnuose užkastas žudynių aukas.
Komiteto nariai domėjosi ir likusių Sibire lietuvių padėtimi. T. B. Burauskaitė paaiškino, kad kyla sunkumų iki šiol Sibire gyvenančius lietuvius grąžinti į Lietuvą. Trečios kartos lietuvių kilmės Sibiro gyventojai dažniausiai jau nevartoja lietuvių kalbos, be to jiems kiltų problemų rasti jų kvalifikaciją atitinkantį darbą Lietuvoje, nes Rusijos mokslo diplomų Lietuva nepripažįsta. Pažymėta ir tai, kad Centras vykdo mokslinę veiklą apie Sibiro lietuvių gyvenimą tremtyje. Į šią veiklą įtraukiami ir Sibiro mokslininkai – buriatas mokslininkas pristatė mokslinį darbą „Lietuviai Buriatijoje“, kuris yra svarbus analizuojant tremtinių lietuvių teisinę padėtį gyvenant Sibiro žemėje. Manoma, kad po Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo Sibire gyveno apie 60 000 lietuvių. Dabartinis lietuvių gyventojų skaičius Sibire yra nežinomas.
2016 metais Centro vykdytoje edukacinėje veikloje dalyvavo 10 165 moksleiviai, kur jie susipažino su Lietuvos kovų už laisvę ir netekčių istorija, sovietine kasdienybe, kitais, istorinei atminčiai svarbiais dalykais. Pažymėtina ir tai, kad daugelis vykdytų edukacinių projektų buvo interaktyvaus pobūdžio, pasižymėjo ir jaunus ir vyresnius žmones įtraukiančiomis formomis.
Komiteto nariai teigiamai įvertino Centro veiklą, ypač šviečiant Lietuvos vaikus ir jaunimą puoselėjant ir užsienio lietuvių istorinę atmintį, taip pat primenant pasaulio bendruomenei apie genocido istorinius padarinius tautoms.
Daugiau informacijos suteiks:
Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja
Eglė Gibavičiūtė, tel. (8 5) 239 6809, el. p. [email protected]