2017 m. gegužės 24 d. pranešimas žiniasklaidai
Balandžio 24 d. posėdyje Žmogaus teisių komitetas išklausė Seimo kontrolierių 2016 metų veiklos ataskaitą (toliau – Ataskaita). Ataskaitą pristatė Seimo kontrolieriai Augustinas Normantas (tiria skundus dėl valstybės institucijų ir įstaigų pareigūnų piktnaudžiavimo, biurokratizmo ar kitaip pažeidžiamų žmogaus teisių ir laisvių viešojo administravimo srityje) ir Raimondas Šukys (tiria skundus dėl savivaldybių institucijų ir įstaigų pareigūnų piktnaudžiavimo, biurokratizmo ar kitaip pažeidžiamų žmogaus teisių ir laisvių viešojo administravimo srityje).
Lietuvos Respublikos Konstitucijoje įtvirtinti ne tik pagarbos žmogaus teisėms ir laisvėms principai, tačiau numatytas institucijų, ginančių žmogaus teises, tinklas. Viena šių institucijų –Seimo kontrolierių įstaiga, jau 21-erius metus ginanti žmogaus teises ir laisves, nagrinėjant skundus dėl valstybės ir savivaldybių pareigūnų piktnaudžiavimo ar biurokratizmo, o nuo 2014 metų – be kita ko, atliekant žmogaus teisių stebėseną laisvės suvaržymo vietose.
Ataskaitoje nurodyta, kad Seimo kontrolierių pareiga – dalyvauti kuriant tokią teisinę sistemą ir teisinę kultūrą, kurioje asmuo galėtų realizuoti Konstitucijos nustatytas teises ir laisves. Todėl Seimo kontrolieriai 2016 metais ypatingą dėmesį skyrė ne tik efektyviems skundų tyrimams, bet ir teisinės valstybės principų bei tinkamo administravimo, pagarbos žmogaus teisėms skatinimui.
Seimo kontrolieriai, kaip išliekančias ypač aktualias išskyrė teritorijų planavimo ir žemėtvarkos, asmenų kreipimusi nagrinėjimo, atliekų tvarkymo problemas, netinkamas sąlygas žmonėms gyventi laisvės suvaržymo vietose.
Populiariausias asmenų kreipimosi į Seimo kontrolierių įstaigą būdas 2016 metais tebebuvo kreipimasis telefonu (48 proc.), tačiau jau įprasta į Seimo kontrolierių įstaigą kreiptis elektroniniu paštu arba per įstaigos internetinę svetainę. 2016 metais kreipimaisi į Seimo kontrolierių įstaigą elektroninėmis priemonėmis sudarė 37 proc. visų kreipimųsi (2015 m. – 41 proc., 2014 metais tokių kreipimųsi buvo 28 proc., o 2013 metais – tik 11 proc.). 2016 metais pastebėta, kad Seimo kontrolierių įstaigos priimamajame apsilankė daugiau asmenų (24 proc.) nei praėjusiais metais.
2016 metais Seimo kontrolierių įstaigoje iš viso gauti 2 520 fizinių ir juridinių asmenų pareiškimų, iš kurių 1 686 tapo naujais skundais. Taip pat Seimo kontrolieriai ataskaitiniu laikotarpiu pradėjo 9 tyrimus savo iniciatyva.
Su valstybės institucijų pareigūnų veikla buvo susiję 1252 skundai, o su savivaldos institucijų – 571 skundas (137 iš jų pateikta ir dėl valstybės, ir dėl savivaldybių pareigūnų veiklos).
Seimo kontrolieriai 43 proc. visų skundų pripažino pagrįstais, 28 proc. skundų – atmetė, o 29 proc. skundų tyrimą nutraukė. Skundo tyrimas nutraukiamas ir tais atvejais, kai tarpininkaujant Seimo kontrolieriui skunde keliamos problemos išsprendžiamos gera valia. Lyginant su 2015 metais, Seimo kontrolierių įstaigoje pagrįstais pripažintų skundų skaičius 2016 metais išaugo 7 procentais.
Nagrinėjant skundus dėl valstybės institucijų ir įstaigų, jų pareigūnų veiklos, 36 proc. skundų pripažinti pagrįstais, 38 proc. jų atmesti, 26 proc. – tyrimas nutrauktas. Lyginant su 2015 metais, pagrįstais pripažinta 33 proc. skundų dėl valstybės institucijų, atmesta 37 proc. tokių skundų.
Net 51 proc. skundų dėl savivaldos institucijų ir įstaigų, jų pareigūnų veiklos pripažinti pagrįstais, 17 proc. jų atmesti, o 32 proc. – tyrimas buvo nutrauktas. Lyginant su 2015 metais, pagrįstais pripažinta 40 proc., atmesta 16 proc. skundų dėl savivaldos institucijų ir įstaigų, o 44 proc. tyrimas buvo nutrauktas.
Daugiausia skundų Seimo kontrolieriai sulaukė dėl Teisingumo (385), Žemės ūkio (228), Vidaus reikalų (137) bei Aplinkos (124) ministerijų ir jų valdymo sričiai priskirtų institucijų.
Tačiau didžiausias pagrįstų skundų skaičius – dėl Susisiekimo ministerijos ir jos valdymo sričiai priskirtų institucijų (75 proc.), dėl Švietimo ir mokslo ir jos valdymo sričiai priskirtų institucijų (50 proc.), dėl Finansų (45,5 proc.), Energetikos (44 proc.) bei Sveikatos apsaugos (40 proc.) ministerijų ir jų valdymo sričiai priskirtų institucijų.
Seimo kontrolieriai daugiausia rekomendacijų pateikė dėl Žemės ūkio (473), Teisingumo (354), Aplinkos (262), Sveikatos apsaugos (169), Vidaus reikalų (72) ir Socialinės apsaugos ir darbo (72) ministerijų ir jų valdymo sričiai priskirtų institucijų.
Daugiausia skundų sulaukta dėl Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Klaipėdos miestų bei Vilniaus rajono savivaldybių ir joms pavaldžių įstaigų, tačiau daugiau pragrįstų skundų gauta dėl Klaipėdos miesto (72 proc.), Vilniaus miesto (61 proc.), Klaipėdos rajono (55,5 proc.), Kauno miesto (55 proc.), Vilniaus rajono (50 proc.) savivaldybių ir joms pavaldžių įstaigų.
Pažymėtina, kad dažniausiai, kuomet įvykdomos Seimo kontrolierių teiktos rekomendacijos, išsprendžiamos ne tik konkretaus pareiškėjo, bet ir vienos ar kitos visuomenės grupės (sodininkų bendrijų narių, daugiabučių namų bendrijų narių ir pan.) problemos, kadangi su žmogaus teisėmis susijusio teisinio reglamentavimo pakeitimai galioja į ateitį ir visiems.
Daugiau informacijos suteiks:
Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja
Eglė Gibavičiūtė, tel. (8 5) 239 6809, el. p. [email protected]