2017 m. gegužės 25 d. pranešimas žiniasklaidai
Gegužės 24 d. vykusiame posėdyje Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas (SRDK) pritarė Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo Nr. VIII-840 5, 6, 9, 10 ir 13 straipsnių pakeitimo įstatymo projektui (Nr. XIIIP-583), kuriuo siekiama sudaryti galimybę užsieniečiams, kuriems suteiktas prieglobstis Lietuvos Respublikoje, Lietuvos valstybės paramos integracijai teikimo laikotarpiu būti įtrauktiems į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą pagal savivaldybę, kurios teritorijoje jie gyvena, taip sudarant palankesnes sąlygas šiems asmenims pradėti integruotis.
SRDK taip pat svarstė Europos Komisijos komunikatą „Vaikų migrantų apsauga“ (Nr. KOM(2017)211), vienuoliktąją perkėlimo Europos Sąjungoje ir perkėlimo į Europos Sąjungą ataskaitą (Nr. KOM(2017)212) bei išklausė Vidaus reikalų ministerijos atstovų pateiktą informaciją apie naujausią - dvyliktąją - ataskaitą (Nr. KOM(2017)260).
Komunikatu „Vaikų migrantų apsauga“ siekiama šalinti pagrindines vaikų migracijos priežastis ir apsaugoti migracijos maršrutais keliaujančius vaikus, greitai ir išsamiai nustatyti atvykusių vaikų tapatybę bei suteikti apsaugą, užtikrinti tinkamas vaikų priėmimo sąlygas, greitai nustatyti statusą ir veiksmingai įgyvendinti procedūrines garantijas, užtikrinti ilgalaikius sprendimus ir ankstyvos integracijos priemones. SRDK nariai domėjosi, ar ES mastu ketinama iš esmės peržiūrėti vaikų migrantų klausimo teisinį reguliavimą ir ar įvertinama tai, kad teroro išpuolius gali įgyvendinti nelydimi vaikai migrantai.
Minėtose ataskaitose pateikta naujausia informacija, įgyvendinant perkėlimo Europos Sąjungoje ir į Europos Sąjungą programas, nurodant trūkumus ir dar neatliktus veiksmus, kurių turi būti imtasi siekiant įgyvendinti abiejų programų įsipareigojimus. Didesnių ES valstybių narių pastangų dėka 2017 m. Europos Sąjungoje perkelta beveik tiek pat asmenų, kiek per visus 2016 m. Valstybės narės į ES perkėlė daugiau nei du trečdalius viso pagal ES programą sutarto skaičiaus. Tačiau kai kurios valstybės narės, nepaisydamos teisinės prievolės, iki šiol nėra perkėlusios nė vieno asmens (Vengrija, Lenkija ir Austrija). Naujausioje ataskaitoje daugiausia dėmesio skiriama įsipareigojimų nevykdančioms valstybėmis narėmis. Šiuo metu į Lietuvą iš Graikijos yra perkelti 267 pabėgėliai, iš Italijos – 17. SRDK nariai atkreipė dėmesį į tai, kad kai kurios ES valstybės narės neperkelia pabėgėlių, ir klausė, kaip į tai reaguojama.
Socialinių reikalų ir darbo komiteto biuras, tel. (8 5) 239 6776