Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Europos reikalų komitetas diskutavo apie 2017 m. Europos Komisijos rekomendacijas Lietuvai

2017 m. birželio 9 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Birželio 9 d. Seimo Europos reikalų komitete Europos Komisijos narys Vytenis Povilas Andriukaitis pristatė 2017 m. Lietuvai skirtas rekomendacijas ekonomikos augimo stiprinimui. Komisija rekomendacijas parengė remdamasi šalies ūkio analize ir Lietuvos parengta Stabilumo programa bei Nacionaline reformų darbotvarke.

Lietuvai rekomenduojama:

  1. Vykdyti fiskalinę politiką pagal Stabilumo ir augimo pakto prevencinės dalies reikalavimus, tai reiškia, kad 2018 m. reikia toliau laikytis vidutinio laikotarpio biudžeto tikslo, atsižvelgiant į su sisteminės pensijų reformos įgyvendinimu siejamą ribą ir į leistą laikiną nuokrypį, atitinkantį su struktūrinės reformos įgyvendinimu siejamą ribą. Gerinti mokestinių prievolių vykdymą ir plėsti mokesčių bazę, pereinant prie šaltinių, kurių apmokestinimas mažiau kenkia augimui. Imtis spręsti vidutinio laikotarpio fiskalinio tvarumo problemą, susijusią su pensijomis.

  2. Taikyti veiksmingas aktyvios darbo rinkos politikos priemones ir skatinti suaugusių mokymąsi ir taip spręsti kvalifikuotų darbuotojų trūkumo problemas, taip pat gerinti švietimo rezultatus, atlyginant už mokymo ir aukštojo švietimo kokybę. Gerinti sveikatos priežiūros sistemos rezultatus: gerinti ambulatorinę priežiūrą, ligų prevenciją ir didinti paslaugų įperkamumą. Padidinti minimalios socialinės apsaugos adekvatumą.

  3. Imtis priemonių našumui didinti: didinti viešųjų investicijų efektyvumą ir jas geriau susieti su šalies strateginiais tikslais.

    Pristatydamas rekomendacijas, Komisijos narys pabrėžė, kad daugelio svarbių rekomendacijų, ypač socialinių, įgyvendinimas yra Lietuvos (kaip ir kitų valstybių narių) kompetencijoje ir kad pigios darbo jėgos politika privedė prie socialinio dempingo. Pabrėžtas socialinio matmens svarbos didėjimas Europos Sąjungos priimamuose sprendimuose, įtraukiant taip pat ir sveikatą. Kalbėdamas apie sveikatos klausimus, V.P. Andriukaitis pabrėžė jos horizontalumą, apimančią socialinę, psichinę ir fizinę gerovę. Atkreiptas dėmesys, kad sprendžiant demografines, mirtingumo darbiniame amžiuje, sveikatos profilaktikos ir kitas socialines problemas reikia diegti kompleksą tarpusavyje susijusių tiek trumpalaikių, tiek ilgalaikių priemonių, kaip parama vaikams, mokestinės ir kt. priemonės.

    Komisijos rekomendacijas svarstys kiti Seimo komitetai, o Vyriausybė rudenį parengs rekomendacijų  įgyvendinimo planą. Europos Komisija rekomendacijų įgyvendinimo planą vertins rudenį.

 

Rengė:

Seimo Europos reikalų komiteto biuro patarėja

Danutė Budreikaitė, tel. (8 5) 239 6727, el. p. [email protected]

 

 


  Siųsti el. paštuSpausdinti