Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Žmogaus teisių komitetas pasisakė už įstatymu nustatytais atvejais įtvirtintą galimybę asmens dokumentuose vardus ir pavardes rašyti lotyniško pagrindo rašmenimis

2017 m. birželio 28 d. pranešimas žiniasklaidai

 

       Birželio 28 d. posėdyje Žmogaus teisių komitetas apsvarstė vardų ir pavardžių rašymą asmens dokumentuose nustatančius įstatymų projektus (XIIIP-535; XIIIP-471 ir XIIIP-3796), kuriais siekiama spręsti nelietuviškų pavardžių rašymo asmens dokumentuose klausimą.

       Komitetas pritarė Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymo projektui Nr. XIIIP-535. Priėmus  siūlomą įstatymą asmens tapatybę patvirtinančiuose dokumentuose vardas ir pavardė būtų rašomi lietuviškais rašmenimis, išskyrus  nustatytus atvejus. Lietuvos Respublikos piliečio prašymu jo vardas ir pavardė rašomi lotyniškos abėcėlės rašmenimis ir pagal Tarptautinės civilinės aviacijos organizacijos Mašininio skaitymo kelionės dokumentų taisykles (toliau – ICAO taisyklės), jeigu vardas ir pavardė šiais rašmenimis įrašyti dokumento šaltinyje ir dokumento šaltinis įrodo, kad asmuo arba jo protėviai pagal tiesioginę giminystės liniją turėjo kitos užsienio šalies pilietybę arba su užsieniečiu sudarė santuoką ir jo pavardę paėmė. Užsieniečio vardas ir pavardė būtų rašomi laikantis šių reikalavimų:                                                                     

1) vardas ir pavardė, dokumento šaltinyje įrašyti lotyniškos abėcėlės rašmenimis ir pagal ICAO taisykles, į oficialius dokumentus nurašomi paraidžiui;

2) vardas ir pavardė, dokumento šaltinyje įrašyti lotyniško arba nelotyniško pagrindo rašmenimis, į  asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus perrašomi lietuvių kalbos rašmenimis;

3) jeigu tame pačiame dokumento šaltinyje yra vardo ir pavardės įrašai ir lotyniško, ir nelotyniško pagrindo rašmenimis, į asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus paraidžiui nurašomi įrašai lotyniškos abėcėlės rašmenimis ir pagal ICAO taisykles.

1 ir 3 punktuose nurodytais atvejais asmens vardas ir pavardė asmens tapatybę patvirtinančiuose dokumentuose jo prašymu rašomi lietuviškais rašmenimis arba lietuviška forma.

2 punkte nurodytu atveju asmens vardas ir pavardė asmens tapatybę patvirtinančiuose dokumentuose jo prašymu rašoma lietuviška forma.

Remiantis projekto nuostata, asmens vardo ir pavardės rašymo tvarka būtų nustatoma vardų ir pavardžių rašymo taisyklėse. Šias taisykles tvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybė. Šiuo metu galiojantis minėtas Aukščiausiosios Tarybos nutarimas nenumato situacijos, kai Lietuvos Respublikos piliečiai įgyja nelietuviškos formos pavardes, taip pat ir galimybės tokių asmenų pavardes jų pasirinkimu rašyti lietuvių kalbos rašyba arba kitais lotyniško pagrindo rašmenimis.

Šiuo metu galioja 1991 m. sausio 31 d. Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos nutarimas „Dėl vardų ir pavardžių rašymo Lietuvos Respublikos piliečio pase“ (Žin., 1991, Nr. 5-132), kuris nustato:

„1. Lietuvos Respublikos piliečio pase vardai ir pavardės rašomi lietuvių kalbos rašmenimis pagal turimų pasų ar kitų asmens dokumentų, kuriais remiantis išduodamas pasas, lietuviškus įrašus.

2. Nelietuvių tautybės asmenų vardai ir pavardės išduodamame Lietuvos Respublikos piliečio pase rašomi lietuviškais rašmenimis. Nustatytos formos raštišku piliečio pageidavimu vardas ir pavardė rašomi:

a) pagal tarimą ir nesugramatinti (be lietuviškų galūnių)

 arba

b) pagal tarimą ir gramatinami (pridedant lietuviškas galūnes).

3. Asmenų, turėjusių kitos valstybės pilietybę, vardai ir pavardės išduodamame Lietuvos Respublikos piliečio pase gali būti rašomi pagal tos valstybės piliečio pasą ar jį atitinkantį dokumentą.

4. Lietuvos Respublikos piliečio pase įrašyti asmens vardai ir pavardės keičiami teisės aktų nustatyta tvarka.“

 

 

Daugiau informacijos suteiks: Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja

Eglė Gibavičiūtė, tel. (8 5) 239 6809, el. p. [email protected] 


  Siųsti el. paštuSpausdinti