2017 m. liepos 13 d. pranešimas žiniasklaidai
Liepos 12 d. Laisvės kovų komisijoje buvo aptariamas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro įstatymo projektas (nauja redakcija), kurį numatoma registruoti Seimo rudens sesijoje.
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro įstatymo projektą parengti paskatino siekis įamžinti Lietuvos žmonių pasiaukojimą, ginant Lietuvos laisvę ne tik okupacijų metais, bet ir aktyvų žmonių pasipriešinimą SSRS vykdomai agresijai, atkūrus Lietuvos Nepriklausomybę. Šiuo metu šio laikotarpio tyrinėjimo, įamžinimo, sklaidos darbai nevyksta kryptingai ir neapima visumos. Nėra atsakingos valstybės institucijos, kuriai būtų priskirta koordinuojanti funkcija renkant, kaupiant, tiriant istorinę dokumentinę medžiagą apie SSRS vykdytą agresiją iki Rusijos (buvusios SSRS okupacinės) kariuomenės išvedimo, įamžinant žmonių pasiaukojimus ginant Lietuvos laisvę. Reikalinga koordinuojanti valstybės institucija, kuri kartu su kitomis institucijomis, asociacijomis užtikrintų šio laikotarpio visapusišką ir deramą įamžinimą.
Įstatymo projekto nauja redakcija numato, kad šią funkciją turėtų vykdyti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras. Jis užtikrintų koordinavimą tiriant, renkant, sisteminant ir įamžinant Lietuvos gyventojų įvairiomis formomis vykusį pasipriešinimą prieš agresyvius SSRS vykdomus ekonominius bei karinius veiksmus atkūrus Lietuvos Nepriklausomybę.
Komisijos posėdyje ilgai diskutuota dėl siūlymo keisti Genocido aukų muziejaus pavadinimą. Siūloma jį pavadinti Teroro ir pasipriešinimo muziejumi. Komisija nutarė tai svarstyti rugsėjo 6 d. bendrame posėdyje su Seimo Valstybės istorinės atminties komisija, pasikviečiant Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro atstovus bei istorikus ir išklausant jų nuomonių.
Komisijų sekretoriato patarėja
Danguolė Stonytė, tel. (8 5) 239 6561, el. p. [email protected]