2017 m. rugpjūčio 3 d. pranešimas žiniasklaidai
Reaguodama į Seimo Antikorupcijos komisijos prašymą ištirti ir įvertinti Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo (VVSSF) tarybos narių privačių interesų deklaracijas bei išsiaiškinti, ar fondo tarybos nariai deklaracijose privalo nurodyti esantys šio fondo nariais, Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) vakar vykusiame posėdyje priėmė sprendimus dėl VVSSF tarybos narių privačių interesų deklaravimo. VTEK konstatavo, kad keletas šio fondo tarybos narių nėra pateikę privačių interesų deklaracijų. Dėl to nuspręsta pradėti tirti minėto fondo tarybos narių Šarūno Narbuto, Mariaus Stričkos ir Henrikos Varnienės privačių interesų deklaravimą. Taip pat VTEK nurodė, kad VVSSF taryba vykdo viešąįį administravimą, o jos nariai turi viešojo administravimo įgaliojimus ir yra laikomi valstybinėje tarnyboje dirbančiais asmenimis, todėl privalo deklaruoti savo privačius interesus. VTEK vertins fondo tarybos narių, deleguotų nevyriausybinių organizacijų, t. y. asmenų, kurie deleguoti ne dėl užimamų pareigų valstybinėje tarnyboje, elgesį.
Seimo komisija, siekdama išskaidrinti VVSSK ir panašių fondų veiklą, kreipėsi į Specialiųjų tyrimų tarnybą dėl VVSSF veiklą reglamentuojančių teisės aktų antikorupcinio vertinimo atlikimo.
VVSSF sudarytas siekiant kaupti lėšas ir naudoti jas visuomenės sveikatos išsaugojimo ir stiprinimo veikloms, tarp jų – prevencinius projektus, socialinę reklamą, paramą moksliniams tyrimams. 2017 m. VVSSF biudžetas yra 1,3 mln. eurų, jo lėšas sudaro 0,5 proc. įplaukų iš alkoholio akcizo.
Seimo Antikorupcijos komisija savo posėdžiuose yra konstatavusi, kad nėra užtikrinamas fondų, skirstančių valstybės biudžeto lėšas, veiklos ir jų priimamų sprendimų skaidrumas, taip pat yra galimybė piktnaudžiauti siekiant tenkinti privačius interesus, todėl dar 2015 m. inicijavo Kūno kultūros ir sporto rėmimo fondo veiklą reglamentuojančių teisės aktų tobulinimą. Komisija taip pat surinko medžiagą apie visus šiuo metu veikiančius, valstybės biudžeto lėšas skirstančius fondus, ir ją perdavė įvertinti Valstybės kontrolei bei Seimo Biudžeto ir finansų komitetui.
Vitalijus Gailius
Antikorupcijos komisijos pirmininkas
Mob. 8 698 42681