2017 m. rugsėjo 13 d. pranešimas žiniasklaidai
Rugsėjo 13 dienos posėdyje Seimo Žmogaus teisių komitetas (ŽTK) nusibrėžė komiteto veiklos prioritetus rudens sesijos laikotarpiu. Komitetas didelį dėmesį planuoja skirti parlamentinei kontrolei. Bus nagrinėjami būsto prieinamumo, prekybos žmonėmis, „Aukų apsaugos“ direktyvos įgyvendinimo klausimai. Taip pat bus aiškinamasi, kaip įgyvendinamos psichinę negalią turinčių asmenų teisės, užtikrinama nekaltumo prezumpcija, užkardomas smurtas artimoje aplinkoje, ginamos vartotojų teisės ir kt.
Komitetas, reaguodamas į vis dažniau viešoje erdvėje nuskambančią informaciją apie galimai pažeidžiamas žmogaus teises dėl nepaisomo nekaltumo prezumpcijos principo, aiškinsis teisinę ir praktinę šio principo įgyvendinimo situaciją Lietuvoje. Bus aptarta ir Europos Žmogaus Teisių Teismo praktika, susijusi su ilgai užtrunkančiais ikiteisminiais tyrimais ir su tuo siejamais žmogaus teisių pažeidimais. Nekaltumo prezumpcija yra vienas iš visuotinai pripažįstamų teisės principų. Po Antrojo pasaulinio karo nekaltumo prezumpcija buvo įtvirtinta svarbiausiuose tarptautiniuose dokumentuose, skirtuose žmogaus teisių apsaugai – 1948 m. JTO Visuotinės žmogaus teisių deklaracijos 11 straipsnyje, 1950 m. Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos 6 straipsnyje, 1966 m. JTO Tarptautinio pilietinių ir politinių teisių pakto 14 straipsnyje, 2000 m Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijos 48 straipsnyje. Lietuvoje nekaltumo prezumpcija – viena iš asmens teisių, įtvirtinta aukščiausiu lygiu – Lietuvos Respublikos Konstitucijos 31 straipsnyje.
Parlamentinei kontrolei įgyvendinti komitetui yra svarbu susipažinti su informacija apie žmogaus teisių padėtį, kuria pasidalina piliečiai, nevyriausybinės organizacijos, akademinė bendruomenė, ekspertai. Taigi, ŽTK planuoja rengti apskritojo stalo diskusijas, konferencijas, klausymus. Žmogaus teisių aspektu, o taip pat ir bendram visuomenės interesui, yra aktualus pabėgėlių integracijos klausimas. Tad bus rengiama tarptautinė konferencija apie pabėgėlių integracijos savivaldybėse padėtį bei integracijos užtikrinimą. Prekybos žmonėmis klausimas įgyja vis naujų aspektų. Daryti nusikaltimus ar nelegaliai dirbti į užsienį parduodami vaikai. Mūsų šalyje taip pat aiškėja situacijos, kai bandoma pasinaudoti imigrantų pažeidžiama padėtimi ir šiuos žmones išnaudoti darbui vergiškomis sąlygomis. Taigi, prekybos žmonėmis klausimas bus išsamiai diskutuojamas komitete.
Viena svarbiausių ŽTK veiklos sričių – įstatymų projektų svarstymas. Rudens sesijos darbotvarkėje – įstatymų projektai, numatantys abortų draudimo, vaiko teisių apsaugos, socialinio Lietuvos gyventojų saugumo ir kitų žmogaus teisių klausimų reglamentavimą. Projektų svarstymus komitetas planuoja pradėti nuo Gyvybės prenatalinėje stadijoje apsaugos įstatymo projekto (XIP-337) klausymų.
Daugiau informacijos suteiks:
Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja
Eglė Gibavičiūtė, tel. (8 5) 239 6809, el. p. [email protected]