Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

TTK pranešimas: Europos Parlamentas ir nacionaliniai parlamentai pradėjo naują bendradarbiavimo etapą – bendrą veiklą parlamentinės kontrolės srityje

2017 m. spalio 13 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Seimo nariai J. Sabatauskas, R. Andrikis, J. Jarutis LIBE komiteto posėdyje. Seimo kanceliarijos nuotrauka (aut. – M. Maldeikis)

 

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto (TTK) pirmininkas Julius Sabatauskas, Europos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Rimas Andrikis ir Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys Jonas Jarutis 2017 m. spalio 8–10 dienomis lankėsi Briuselyje (Belgijos Karalystė), kur dalyvavo Europos Parlamento Piliečių laisvių, teisingumo ir vidaus reikalų komiteto (LIBE) ir Europos Tarybai pirmininkaujančios Estijos parlamento surengtame steigiamajame Jungtinės parlamentinės kontrolės grupės (toliau – JPKG), kuri atliktų Europolo veikos parlamentinę priežiūrą, posėdyje.

Šiame, pirmajame įsteigtos JPKG posėdyje, Europos Parlamento ir ES nacionalinių parlamentų atstovai aptarė išaugusį Europolo vaidmenį ir svarbą kovojant su sunkių formų tarptautiniu nusikalstamumu ir terorizmu, padedant didinti Europos saugumą teikiant pagalbą ES valstybių narių teisėsaugos institucijoms, o taip pat svarstė JPKG įstatų projektą. Pažymėtina, kad nacionaliniai parlamentai ir Europos Parlamentas itin aktyviai diskutavo aptariamais klausimais, buvo pateikta nemažai pasiūlymų ir pastabų dėl siūlomų JPKG bendros veiklos metodų ir procedūrų.

Posėdyje dalyvavęs TTK pirmininkas Julius Sabatauskas, pasisakydamas aptariamu klausimu pasidžiaugė, kad nacionaliniai parlamentai ir Europos Parlamentas iš ties aktyviai ėmėsi jiems suteiktų naujų bendrų teisių ir pareigų. Politiko nuomone, JPKG turi tapti sėkmingu Europos Parlamento ir nacionalinių parlamentų bendros veiklos precedentu. Jis pabrėžė, kad: „Europos Parlamento ir nacionalinių parlamentų bendras darbas ir veikla vykdant Europolo parlamentinę kontrolę turi tapti Europos Sąjungos sėkmės istorija, nes tai bus precedentas kitiems tokio pobūdžio formatams“. J. Sabatauskas atkreipė dėmesį, kad yra labai svarbu pasitvirtinti tinkamas JPKG veiklos taisykles ir nusistatyti efektyvius darbo metodus, nes tai galės būti pakeista tik po 2 metų.

Apibendrinus posėdį konstatuota, kad nors JPKG įstatų priėmimo klausimas ir nukeliamas iki sekančio JPKG posėdžio, kuris įvyks 2018 m. kovo mėnesį Bulgarijoje, tačiau šio posėdžio metu nacionaliniams parlamentams kartu su Europos Parlamentu pavyko aptarti esminius klausimus ir identifikuoti tas problemas, kurias būtina išspręsti artimiausiu metu.

Sutartyje dėl Europos Sąjungos veikimo ir 2016 m. gegužės 11 d. priimtame Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) Nr. 2016/794 dėl Europos Sąjungos teisėsaugos bendradarbiavimo agentūros (Europolo), kuriuo pakeičiami ir panaikinami Tarybos sprendimai 2009/371/TVR, 2009/934/TVR, 2009/935/TVR, 2009/936/TVR ir 2009/968/TVR yra nustatyta, kad  Europos Parlamentas kartu su nacionaliniais parlamentais atlieka Europolo veiklos priežiūrą. Atsižvelgiant į tai iš Europos Parlamento ir nacionalinių parlamentų atstovų ir buvo sukurta JPKG, kuri vykdys Europolo veikos parlamentinę priežiūrą. Iki šiol ji apsiribodavo kartą per metus informacijos nacionaliniuose parlamentuose išklausymu.

 

Tarpparlamentinio posėdžio vaizdo įrašą galite peržiūrėti čia: 1 dalis ir 2 dalis

 

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto biuro patarėja (ES)

Rita Varanauskienė, tel. (8 5) 239 6748

 

 

 

 


  Siųsti el. paštuSpausdinti