2017 m. spalio 26 d. pranešimas žiniasklaidai
Seimo kanceliarijos nuotrauka (aut. – J. Šedauskienė)
Šiandien Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės (PLB) komisija diskutavo, kaip Pasaulio lietuvių bendruomenė gali prisidėti pertvarkant ir stiprinant aukštojo mokslo sistemą Lietuvoje, gerinant aukštojo mokslo kokybę. Komisijos nariai kvietė nebevilkinti Lietuvos aukštojo mokslo struktūrinės reformos ir nepalikti nežinomybėje ne tik Lietuvos aukštųjų mokyklų dėstytojų, esamų ir būsimų studentų, bet ir su Lietuvos mokslo institucijomis pasiryžusių bendradarbiauti pasaulio lietuvių, dirbančių užsienio universitetuose.
Posėdyje dalyvavusi švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė pristatė planuojamą Lietuvos aukštojo mokslo sistemos pertvarką, kurios tikslas – studijų ir aukštojo mokslo kokybės didinimas, studijų programų ir darbo vietų pasiūlos subalansavimas. „Neturi būti naikinamas aukštasis mokslas, jis turi būti stiprinamas“, – kalbėjo ministrė J. Petrauskienė, pabrėždama, kad „lietuviai turi teisę įgyti kokybišką aukštąjį išsilavinimą, galimybes atlikti kokybiškus mokslinius tyrimus ir būti matomi tarptautiniu mastu“. Ministrės teigimu, šių tikslų siekia Vyriausybė, telkdama visas atsakingas institucijas. Pranešėja pripažino, kad „vykdant aukštojo mokslo pertvarką išlieka labai svarbūs regioniniai aspektai, todėl privalome užtikrinti regionuose gyvenantiems žmonėms galimybę įgyti aukštąjį išsilavinimą“. Ministrė J. Petrauskienė pasidžiaugė, kad 2018 m. numatyta papildomai skirti 20 mln. eurų dėstytojų, mokslininkų ir tyrėjų darbo užmokesčiui didinti. Pranešėjos nuomone, „jeigu profesorius galvos kaip išgyventi, negalime tikėtis aukštesnės mokslo kokybės“.
Vytauto Didžiojo universiteto rektorius prof. dr. Juozas Augutis komisijos nariams pristatė Pasaulio lietuvių universiteto idėją – Vytauto Didžiojo universitete jau veikiančią platformą, kuri galėtų pasitarnauti kaip tiltas tarp Lietuvos akademinės bendruomenės ir po pasaulį pasklidusių lietuvių mokslininkų ir tyrėjų. Prof. dr. J. Augutis pasidžiaugė, kad išsilavinę jauni žmonės grįžta iš geriausių užsienio universitetų gyventi ir dirbti Lietuvos universitetuose. Gyvas šio teiginio pavyzdys – Seimo ir PLB komisijos nario Ryčio Virbalio pavaduotojas dr. Linas Tarasonis, Paryžiuje Sorbonos universitete apgynęs socialinių mokslų (ekonomikos) daktaro disertaciją, dirbantis Lietuvos banko vyriausiuoju ekonomistu ir neseniai pradėjęs eiti Vilniaus universiteto Ekonomikos fakulteto prodekano pareigas.
Komisijos posėdyje dr. Linas Tarasonis pabrėžė, kad „Pasaulio lietuvių bendruomenės nariai pasiruošę bendradarbiauti su Lietuvos akademine bendruomene, siūlo sukurti programą, skatinančią užsienyje dirbančių lietuvių mokslininkų stažuotes Lietuvoje ir atvirkščiai, sukurti išvykusių mokslininkų duomenų bazę ir skatinti mokslinių sričių atstovų aktyvų bendruomeniškumą“.
Spalio 26 d. komisijos posėdžio vaizdo įrašą galite peržiūrėti čia.
Rytoj, spalio 27 d., Seimo ir PLB komisija susirinks į paskutinį posėdį, kuriame priims rezoliucijas. Jos bus pristatytos 11 val. Spaudos konferencijų salėje (Seimo II r.). Kviečiame žiniasklaidos atstovus dalyvauti spaudos konferencijoje.
Spaudos konferenciją galima bus stebėti internetu ir Seimo „YouTube“ paskyroje.
Komisijos pirmininkas Antanas Vinkus, tel. (8 5) 239 6720
Parengė
Seimo kanceliarijos Komisijų sekretoriato patarėja
Jolita Šedauskienė, tel. (8 5) 239 6860, el. p. [email protected]