2017 m. spalio 31 d. pranešimas žiniasklaidai
2017 m. spalio 25 d. Seimo Energetikos komisija jau ne pirmą kartą savo posėdyje aptarė Vilniaus ir Kauno miestų kogeneracinių jėgainių projektus. Nors optimistiškai prognozuojama kogeneracinių jėgainių būsima nauda – mažesnė šilumos kaina ir pigesnis atliekų tvarkymas, – tačiau abejonės, ar šioms jėgainėms pakaks susidarančių atliekų, išlieka.
Šį kartą Komisijos prašymu projektą įgyvendinančios „Lietuvos energijos“ atstovas posėdyje pristatė esamą projektų įgyvendinimo situaciją, finansavimo klausimą, apžvelgė projektuose numatytus įvesties rodiklius: pajėgumus, kuro poreikį, taip pat planuojamus rezultatus: energijos gamybos kiekius, jų kainas, atliekų tvarkymo įkainio – vartų mokesčio – dydį, taršos pokyčius.
Posėdyje daugiausia diskusijų sukėlęs klausimas – ar Lietuvoje susidarys pagal planuojamus pajėgumus jėgainėms reikalingi komunalinių ir gamybinių atliekų kiekiai, ar projektuose įvertinta rizika ir veiksmai, jeigu atliekų pradės trūkti. Projektų įgyvendintojo ir posėdyje dalyvavusių įvairių ekspertų nuomonės išsiskyrė dėl esamų atliekų kiekių skaičiavimo tikslumo, taip pat dėl atliekų kiekio prognozavimo prielaidų.
Komisijos pirmininkas Virgilijus Poderys pažymėjo, kad Komisija vis dar negavo atsakymų iš Vyriausybės į dar metų pradžioje Komisijos pateiktus klausimus ir nuogąstavimus dėl atliekų skaičiavimo ir prognozių.
Posėdyje pristačius prognozuojamų mažėsiančių šilumos kainų naudą vilniečiams, iškilo klausimas turintis socialinio teisingumo aspektą – kaip mažesnių šilumos kainų nauda galėtų būti „perskirstyta“ kiekvienam gyventojui per visoje Lietuvoje sumažintas atliekų tvarkymo kainas.
„Lietuvos energijos“ atstovas pabrėžė, kad Vilniaus kogeneracinėje jėgainėje, atsižvelgiant į suteikiamo ES finansavimo sąlygas, nebus galima deginti pramoninių atliekų. Taip pat bandė išsklaidyti medienos gamintojų išsakytus nuogąstavimus dėl „priverstinio“ medienos pramonės atliekų pripažinimo pavojingomis – tokių atliekų deginimas kogeneracinėse jėgainėse yra draudžiamas. Šiuo metu medienos pramonė savo gamybos atliekas suvartoja pasigamindama reikalingą energiją ir taip reikšmingai sumažina produkcijos gamybos sąnaudas.
Komisija nusprendė, be kita ko, prašyti Aplinkos ministerijos atlikti kogeneracinėse jėgainėse tinkamų deginti atliekų kiekių ir kaloringumų prognozių skaičiavimus ir pateikti Komisijai nuomonę, ar susidarys pakankamas tokių atliekų kiekis šalyje, kad būtų užtikrintas vystomų projektų pajėgumų pilnas panaudojimas.
Parengė
Komisijų sekretoriato patarėja Elena Mačiulaitytė
Tel. (8 5) 239 6739, el. p. [email protected]