2017 m. lapkričio 3 d. pranešimas žiniasklaidai
Lapkričio 2 d. Seimo Europos reikalų komitetas (ERK) susitiko su už biudžetą ir žmogiškuosius išteklius atsakingu Europos Komisijos nariu Giunteriu Otingeriu (Günther Oettinger). Susitikimo tema – būsimoji Daugiametė finansinė programa (toliau – DFP). Šį klausimą Lietuvoje viešintis Europos Komisijos narys aptarė susitikimuose su Seimo Pirmininku, Ministru Pirmininku bei Vyriausybės atstovais. Susitikimo su ERK metu akcentuoti Lietuvai itin svarbūs klausimai – Ignalinos AE uždarymas, bendrosios žemės ūkio politikos ateitis, strategiškai svarbių infrastruktūros projektų finansavimas.
Komiteto nariai domėjosi ES finansų ateities klausimais – kaip esamais ES biudžeto pajėgumais finansuoti augančius ES poreikius, kokie galėtų būti papildomi ES biudžeto finansavimo šaltiniai, kaip užtikrinti būsimo ES biudžeto tvarumą, kaip siūlomi Ekonominės ir pinigų sąjungos pokyčiai paveiks euro zonoje nesančias ES valstybes nares.
Susitikimo metu G. Otingeris ne sykį pakartojo, jog ES ateities biudžetas turi būti orientuotas į pridėtinės vertės kūrimą. Tam reikalinga ne tik užtikrinti deramą finansavimą esamoms ir naujoms politikos sritims, tačiau ir kruopščiai analizuoti biudžeto išlaidas, t. y. siekti, kad biudžetas būtų naudojamas efektyviai. Atsakydamas į komiteto narių klausimą apie tai, ko Europos Komisija tikisi iš Lietuvos, G. Otingeris atsakė, kad būtent atsakingas ir efektyvus ES lėšų valdymas yra tas prioritetas, į kurį turėtų orientuotis tiek Lietuva, tiek kitos ES valstybės narės.
Susitikime buvo diskutuota apie būtinybę būsimoje DFP išlaikyti ES finansavimą Lietuvai reikšmingiems projektams, tarp kurių – Kaliningrado tranzito schema, „Rail Baltica“, Lietuvos elektros sistemos sinchronizacija su kontinentinės Europos tinklais, paliesta Jungtinės Karalystės išstojimo iš ES poveikio ES biudžetui tema. G. Otingeris pažymėjo, jog Ignalinos AE uždarymo klausimas visų pirma vertintinas saugumo užtikrinimo požiūriu ir nėra tik ekonominis. Europos Komisijos nario teigimu, būtų tikslinga, kad kitoje DFP atsirastų speciali eilutė, leisianti sėkmingai užbaigti šį projektą.
G. Otingerio įsitikinimu, formuojant būsimą DFP, ypač svarbu išlaikyti balansą tarp esamų politikos sričių ir naujų iššūkių. Tokios sritys kaip sanglauda, anot Europos Komisijos nario, privalo išlikti.
Susitikimo pabaigoje G. Otingeris paragino kuo sparčiau rengti ir teikti įžvalgas bei pasiūlymus būsimai DFP – tik laiku gavus valstybių narių pasiūlymus, pakaks laiko juos išsamiai išnagrinėti ir įvertinti.
Būsima DFP ateinančiais metais taps vienu svarbiausių ES darbotvarkės klausimų ir deryboms dėl jos bus skiriamas didžiulis dėmesys. Pasiūlymą dėl kitos DFP Europos Komisija ketina pateikti 2018 m. gegužės mėn. – kiek vėliau, nei planuota, todėl deryboms ir pasiūlymo priėmimui liks nedaug laiko. Šis vėlavimas didžiąja dalimi susijęs su BREXIT, o derybų eigą gali apsunkinti ir 2019 m. vyksiantys rinkimai į Europos Parlamentą.
Parengė
Europos reikalų komiteto biuro patarėja
Renata Lygienė, tel. (8 5) 239 6592