2017 m. lapkričio 6 d. pranešimas žiniasklaidai
Lietuvos Respublikos ambasados Ukrainoje nuotrauka
Lapkričio 2–4 dienomis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) surengė vizitą į Ukrainą. Komiteto pirmininko Vytauto Bako vadovaujamą delegaciją sudarė 7 iš 10 komiteto narių, taip pat Lietuvos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Ukrainoje Marius Janukonis.
Lapkričio 2 d. Ukrainos sotinėje Kijeve delegacija susitiko su Ukrainos Nacionalinio saugumo ir gynimo tarybos sekretoriumi Oleksandru Turčynovu, Ukrainos gynybos ministro pirmuoju pavaduotoju Ivanu Rusnaku, Ukrainos saugumo tarnybos vadovu Vasyliu Gricaku, Ukrainos vicepremjere Ivana Klympuš-Tsintadze, Ukrainos Aukščiausios Rados Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto atstovais.
Antrąją vizito dieną delegacija lankėsi Severodonecko mieste, kuris šiuo metu yra tapęs laikinąja Luhansko srities sostine po to, kai Luhansko miestą okupavo Rusijos remiami separatistai. Delegacija taip pat nuvyko prie vadinamosios kontaktinės linijos, kuri skiria Ukrainos vyriausybės kontroliuojamą teritoriją nuo vadinamosios Luhansko liaudies respublikos separatistų užgrobtos teritorijos, kur susitiko su Ukrainos pasieniečiais ir kariais.
NSGK pirmininkas V.Bakas ir Ukrainos gynybos ministro pirmasis pavaduotojas I. Rusnakas. Seimo kanceliarijos nuotrauka
Susitikimuose su Ukrainos valdžios atstovais delegacija domėjosi reformų eiga Ukrainoje, ypač gynybos sektoriaus pertvarkymu pagal NATO priimtus demokratinius kariuomenės pavaldumo civilinei valdžiai standartus, taip pat ekonomine situacija, kova su korupcija, Lietuvos civilių ir karinių patarėjų indėliu reformuojant Ukrainos ginkluotąsias pajėgas.
NSGK pirmininkas V. Bakas susitikimuose akcentavo, kad Lietuva supranta didžiulius sunkumus su kuriais susiduria kariaujanti Ukraina ir visokeriopai ją remia, tiek tarptautiniuose forumuose, tiek ir dvišaliu pagrindu. Lietuva ir toliau pasisakys už aiškesnės europinės integracijos perspektyvų suteikimą Ukrainai ir sankcijų Rusijai tęstinumą. Vis dėlto, norint pasiekti teigiamų rezultatų artėjančiame Europos Sąjungos Rytų partnerystės valstybių vadovų susitikime (2017 m. lapkričio 24 d.) ir rengiantis tarptautinei ilgalaikės paramos donorų konferencijai (planuojama 2018 m. pradžioje), Ukrainai svarbu ne tik rodyti ryžtą tęsti reformas, tačiau ir pademonstruoti konkrečius reformų rezultatus.
Savo ruožtu, Ukrainos valdžios atstovai dėkojo Lietuvai už tvirtą ir aiškią poziciją dėl sankcijų Rusijai, nuoseklią paramą Ukrainai tarptautinėje erdvėje ir konkretų indėlį pertvarkant Ukrainos kariuomenę, ypač jos seržantų grandį pagal modernią rengimo metodiką.
Ukrainos saugumo ir gynimo tarybos sekretorius O. Turčynovas, kalbėdamas apie Rusijos siūlomą Jungtinių Tautų rezoliuciją dėl taikdarių Rytų Ukrainoje dislokavimo, pažymėjo, kad Ukraina pritartų tokiai misijai, jeigu ja būtų siekiama užtikrinti Ukrainos ir Rusijos sienos kontrolę. Kaip kompromisą Ukraina galėtų svarstyti JT taikdarių misijos mandatą visoje okupuotoje Rytų Ukrainos teritorijoje, tačiau jokiu būdu nesutiks, kad šią misiją vykdytų Rusijos ar nuo jos priklausomų valstybių taikdariai.
Ukraina vykdo didelio masto reformas daugelyje sektorių, tačiau jų rezultatai neretai vertinami nevienareikšmiai. Anot Ukrainos atstovų, tarptautinė bendruomenė yra paveikta didžiulio Rusijos propagandos ir dezinformacijos srauto, kuriuo siekiama diskredituoti Ukrainos reformas.
Šiuo metu su NATO patarėjų pagalba Ukrainoje rengiamas svarbus Nacionalinio saugumo įstatymas, kuriame turėtų būti įtvirtinti demokratiniai kariškių pavaldumo civilinei valdžiai ir kariuomenės valdymo principai. Nuo šių principų įtvirtinimo įstatymo projekte nemaža dalimi gali priklausyti Ukrainos reformų vertinimas NATO aljanse ir tolesnės paramos klausimai.
Seimo kanceliarijos nuotrauka
NSGK delegacija susitikimuose su Ukrainos valdžios atstovais taip pat išgirdo prieštaringų nuomonių dėl Nacionalinio saugumo įstatymo projekto, kai kurie atstovai baiminasi, kad gynybos sektoriaus reformos nepakenktų kariuomenės kovinei parengčiai, kuri šiuo metu yra žymiai geresnė negu agresijos prieš Ukrainą pradžioje.
Susitikime su Severodonceko srities administracijos vadovybe buvo aptartos Lietuvos ir Ukrainos glaudesnio bendradarbiavimo perspektyvos savivaldos lygiu, ypač švietimo, mokslo, medicinos srityse. Atvykę prie kontaktinės linijos delegacijos nariai pabendravo su ten budinčiais Ukrainos kariais ir pasieniečiais, įteikė jiems lauktuvių.
Šeštadienį delegacija padėjo gėlių prie memorialo žuvusiems Maidane, aplankė Pečioros Lavros vienuolyno komplekse eksponuojamą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės etmono Konstantino Ostrogiškio atminimui skirtą ekspoziciją, susipažino su jo antkapinio paminklo, susprogdinto II Pasaulinio karo metais, atkūrimo projektu.
Daugiau informacijos:
Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto biuro patarėjas
Evaldas Sinkevičius, tel. (8 5) 239 6372, el. p. [email protected]