2017 m. lapkričio 16 d. pranešimas žiniasklaidai
Š. m. lapkričio 15 d. Seimo Europos reikalų komitetas (ERK) išklausė Užsienio reikalų viceministro Albino Zananavičiaus informaciją apie 2017 m. lapkričio 17 d. Geteborge vyksiantį Socialinių reikalų aukščiausiojo lygio susitikimą.
Geteborge, Švedijoje, vyksiančio neformalaus ES valstybių vadovų susitikimo socialiniais klausimais pagrindinis tikslas – aukščiausiu lygiu skirti maksimalų politinį dėmesį socialiniams klausimams, kartu diskutuojant politikams ir socialiniams partneriams. Lietuvos Respublikos Prezidentė susitikime pasisakys teisingo, nediskriminuojančio užimtumo ir darbo sąlygų klausimu.
Po šio neformalaus ES valstybių vadovų susitikimo nenumatoma priimti rašytinių išvadų, tačiau neformalios diskusijos Geteborge prisidės prie pasirengimo gruodžio mėn. vyksiančios Europos Vadovų Tarybos, kurioje numatytas išsamus socialinių, kultūros ir švietimo klausimų aptarimas.
Susitikime Europos Komisija, Europos Parlamentas ir ES Taryba ketina pasirašyti tarpinstitucinę deklaraciją dėl Europos socialinių teisių ramsčio, kaip sutarimą dėl bendrųjų principų. Vėlesniame etape, Europos Komisijai pateikus konkrečius pasiūlymus, vyks diskusijos dėl šių principų įgyvendinimo.
Užsienio reikalų viceministras informavo, kad Geteborgo susitikimo metu bus diskutuojama ir švietimo bei kultūros klausimais, paminint 30-ąsias „Erasmus“ programos metines. Lietuva pritaria, kad reikia tęsti ir plėsti jau pasiteisinusias iniciatyvas, tokias kaip „Erasmus+“ programa ir užtikrinti adekvatų tam skirtą finansavimą. Pasiūlytais diskusiniais klausimais dėl ES piliečiams reikalingų įgūdžių užtikrinimo būtų pasisakoma ir už ambicingesnius tikslus, tokius kaip siekį, kad visi ES piliečiai kalbėtų bent 3 kalbomis.
Socialinių reikalų ir darbo viceministras Eitvydas Bingelis, kalbėdamas apie vieną iš susitikime planuojamų temų dėl sąžiningo įdarbinimo ir darbo sąlygų, akcentavo, kad sesijos metu valstybių vadovų bus prašoma identifikuoti nacionalinio ir ES lygmens iniciatyvas, kurios padėtų garantuoti deramas darbo sąlygas ir atlyginimą darbuotojams.
Viceministras pabrėžė Lietuvoje taikomų gerųjų praktikų svarbą, o būtent Sodros pradėtą vykdyti „Vyšninio voko“ iniciatyvą, kai per 2016 m. nesukaupę 1 metų stažo darbuotojai gavo asmeninius pranešimus apie jų sukauptą stažą pensijai, prognozuojamą senatvės pensijos dydį ir kt. ir tai paskatino, jog kas septinto gyventojo, iš „Sodros“ sulaukusio „vyšninio voko“, alga nuo gegužės perkopė minimalaus mėnesio atlyginimo dydį.
Taip pat viceministras minėjo gerąją praktiką viešinant įmonėse mokamų vidutinių atlyginimų dydį. Viceministro teigimu, nuo 2017 m. sausio Sodrai pradėjus skelbti įmonių vidutinius atlyginimus, sumažėjo įmonių, kuriose atlyginimų vidurkis neviršija minimalios mėnesinės algos.
Europos reikalų komiteto biuro patarėja
Dovilė Paužaitė-Šliachtovič, tel. (8 5) 239 6763, el. p. [email protected]